Siirry sisältöön
Kaikki strategiat

Strategiat

ETH Volyymin vahvistama momentum, pitkät ja lyhyet positiot (yhden instrumentin ETHUSD.HYPERLIQUID-ikuisfutuuri, 4 tunnin kynttilät — Hyödynnä suuntainen momentum ONLY, kun volyymipiikki vahvistaa aidon osallistumisen, muuten ei positiota, ATR-liukuva stop, 3 parametria)

Lopputulos: Paperikauppa

EthVolumeConfirmedMomentumLS_HL

Lopputuloksen yhteenveto

EthVolumeConfirmedMomentumLS_HL kävi kauppaa ETH 4H-momentilla Hyperliquidissä vain silloin, kun volyymipiikki vahvisti liikkeen. Tavoitteena oli säilyttää tehtaan valikoivan suodatuksen periaate, mutta käyttää vahvistuksena volyymia toisen aikakehyksen sijaan. Sen jälkitestaus näytti vahvalta (+55% 988 päivän aikana, Sharpe 1.95, keskimääräinen kauppatuotto 3.27%, arvonlasku huipusta 5.55%), ja yhden iteraation jälkeen analyytikko lähetti sen optimointiin. Optimoinnissa lopullisten parametrien Sharpe pysyi lähes ennallaan (1.942, 54 kauppaa), mutta yhdistetyn walk-forward-testauksen OOS Sharpe oli noin nolla, testijakson ulkopuolinen tulos oli positiivinen mutta ei tilastollisesti merkitsevä, ja herkkyysanalyysi paljasti jyrkkiä raja-arvoja volyymikynnyksessä. Siksi analyytikko suositteli strategian viemistä eteenpäin matalan luottamustason, tilastollisesti todistamattomana ehdokkaana, ja strategia käy nyt paperikauppaa.

Hypoteesi

LONG-SHORT, yhden instrumentin puhdas OHLCV-strategia ETHUSD.HYPERLIQUID USD-M -ikuisfutuurilla, joka käy kauppaa suuntaisella momentumilla ONLY, kun samanaikainen VOLUME SURGE vahvistaa todellisen osallistumisen, ja pysyy muuten ilman positiota. Se säilyttää ainoan periaatteen, jolla on osoitettu olevan positiivinen etu tässä tehtaassa — selviytyjän SELECTIVE-suuntasuodattimen (kauppaa käydään vain vahvan varmuuden momentumilla, ja ilman vahvistusta pysytään ilman positiota) — mutta korvaa toisen aikavälin……Näytä enemmänNäytä vähemmän

LONG-SHORT, yhden instrumentin puhdas OHLCV-strategia ETHUSD.HYPERLIQUID USD-M -ikuisfutuurilla, joka käy kauppaa suuntaisella momentumilla ONLY, kun samanaikainen VOLUME SURGE vahvistaa todellisen osallistumisen, ja pysyy muuten ilman positiota. Se säilyttää ainoan periaatteen, jolla on osoitettu olevan positiivinen etu tässä tehtaassa — selviytyjän SELECTIVE-suuntasuodattimen (kauppaa käydään vain vahvan varmuuden momentumilla, ja ilman vahvistusta pysytään ilman positiota) — mutta korvaa toisen aikavälin vahvistuksen aidosti DIFFERENT vahvistusulottuvuudella, joka ei ole altis ylisovittamiselle: VOLUME. Tämä erottaa sen olennaisesti kaikista odottavista ideoista (kahden aikavälin / EMA-rakenteen momentumkonfluenssi instrumentilla BTC/XRP/LINK, Turtle-läpimurto instrumentilla BNB, viikoittainen ORB instrumentilla ETH) — valikointiehtona on volyymin tukema osallistuminen, ei aikavälien yhtäpitävyys, läpimurto tai vaihteluväli. Se on tarkoituksella rakennettu välttämään istunnon vahvistetut epäonnistumistavat: NOT yleinen vahvistamaton läpimurto/kanava/MR (kaikilla on osoitettu olevan negatiivinen kauppakohtainen odotusarvo mitattavissa olevissa otoksissa), NOT optioihin/lisäaineistoon/harvaan kaupankäyntiin perustuva idea (jotka kariutuvat kehittäjävaiheessa tai otoksiin, joita ei voi mitata), NOT suurten instrumenttien poikkileikkausrotaatio (jonka L32 kieltää). Se on SIMPLE puhdas OHLCV, yhden instrumentin strategia, joka käyttää tavanomaisia inkrementaalisia indikaattoreita (kehittäjä toimittaa sen ilman vaihtoja/aikakatkaisuja), sijoittuu kulujen kannalta toteuttamiskelpoiselle ja mitattavalle alueelle (4 tunnin volyymin tukemat noin 1-3% liikkeet ovat paljon suurempia kuin noin 0.10% palkkio; volyymipiikkejä esiintyy riittävän usein noin 150-250 kauppaan monivuotisessa historiassa) ja täydentää tavoitteestaan jäävää LONG-SHORT-luokkaa (13.4% verrattuna vain pitkiä 86%-positioita sisältävään salkkuun). Vain 3 parametria. ETH on valittu likvidien suurten instrumenttien syvimmän ja puhtaimman volyymiaikasarjan vuoksi sekä siksi, että sen aiempi konfluenssiyritys kariutui syyhyn OVERFIT (ei edun puuttumiseen), mikä viittaa todelliseen suuntaiseen signaaliin, jonka yksinkertaisempi, volyymiehdolla rajattu rakenne voi hyödyntää luotettavammin.

Toteutus

Pitkien ja lyhyiden positioiden 4 tunnin momentumstrategia ETHUSDT.BINANCE USD-M -ikuisfutuurilla, jossa positio otetaan ONLY, kun samanaikainen volyymipiikki vahvistaa aidon osallistumisen, ja muuten pysytään ilman positiota. Jokaisella kynttilällä se laskee jatkuvan osallistumisella painotetun momentumsignaalin, mom_atr * min(1, participation), jossa mom_atr on hinnanmuutos mom_lookback kynttilän ajalta ATR-yksiköissä ja participation on kynttilän volyymi suhteessa edeltävien 60 kynttilän volyymin……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Pitkien ja lyhyiden positioiden 4 tunnin momentumstrategia ETHUSDT.BINANCE USD-M -ikuisfutuurilla, jossa positio otetaan ONLY, kun samanaikainen volyymipiikki vahvistaa aidon osallistumisen, ja muuten pysytään ilman positiota. Jokaisella kynttilällä se laskee jatkuvan osallistumisella painotetun momentumsignaalin, mom_atr * min(1, participation), jossa mom_atr on hinnanmuutos mom_lookback kynttilän ajalta ATR-yksiköissä ja participation on kynttilän volyymi suhteessa edeltävien 60 kynttilän volyymin MEDIAN-arvoon, jaettuna arvolla vol_surge_mult. Se avaa pitkän position, kun signaali ylittää alhaalta ylöspäin rajan +1.0 ATR ja volyymipiikin ehto todella täyttyy (participation >= 1), ja lyhyen position peilikuvallisella ehdolla; ylitystesti estää palaamisen samaan liikkeeseen jokaisella kynttilällä. Poistumiset perustuvat rakenteeseen: momentum saavuttaa tason 0.25 ATR positiota vastaan (hystereesi, joten positio pidetään liikkeen sisäisen tauon yli) tai ATR-liukuva stop on trail_atr_mult ATR:n etäisyydellä position avaamisen jälkeisestä parhaasta sulkemishinnasta. Position koko mitoitetaan siten, että kiinteä 2% omasta pääomasta on riskissä liukuvaan stopiin asti, nimellisarvo rajataan tasolle 1x suhteessa omaan pääomaan ja vipu on 1.0. Puhdas OHLCV, yksi instrumentti, ei lisäaineistoa, 3 säädettävää parametria. Siirretty alustalta ETHUSDT.BINANCE alustalle ETHUSD.HYPERLIQUID (2026-09-17); sama koodi, näyttö hankittu uudelleen tällä kauppapaikalla.

Toteuttaa hypoteesin täsmälleen: valikoiva suuntasuodatin on VOLUME-tuettu osallistuminen, ei toinen aikaväli, läpimurto tai vaihteluväli. Osallistuminen on sisällytetty itse signaaliin (jatkuva, vaihtelee jokaisella kynttilällä), ja position avaaminen edellyttää lisäksi volyymipiikin ehdon todellista täyttymistä, joten suurella liikkeellä vähäisellä volyymilla ei koskaan käydä kauppaa -- tämä on ydinväite. 4 tunnin kynttilät vastaavat keskipitkää/pitkää aikahorisonttia ja tuottavat noin 1-3% liikkeitä, kun……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Toteuttaa hypoteesin täsmälleen: valikoiva suuntasuodatin on VOLUME-tuettu osallistuminen, ei toinen aikaväli, läpimurto tai vaihteluväli. Osallistuminen on sisällytetty itse signaaliin (jatkuva, vaihtelee jokaisella kynttilällä), ja position avaaminen edellyttää lisäksi volyymipiikin ehdon todellista täyttymistä, joten suurella liikkeellä vähäisellä volyymilla ei koskaan käydä kauppaa -- tämä on ydinväite. 4 tunnin kynttilät vastaavat keskipitkää/pitkää aikahorisonttia ja tuottavat noin 1-3% liikkeitä, kun edestakaisen kaupan kustannus on noin 0.10% kohteessa BINANCE USD-M; kauppapaikka on futuurimarkkina, koska strategia avaa lyhyitä positioita. Täsmälleen 3 säätöparametria (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult), ja avaamiskynnys, hystereesi, vertailutason ikkuna, ATR-jakso ja risk_pct ovat lukittuja, joten optimoija ei voi ostaa Sharpen lukua nimellisarvolla -- tämä epäonnistumistapa kaatoi aiemman ETH-konfluenssiyrityksen. ITERATION 2 (puhdas uudelleenkäynnistys): palautteen mukaan aiempi hylkääminen johtui käsittelyputken vioista (Layer-2-metodin uudelleensidonta, lopulliset QA-arviot optimoimattomasta savutestistä, hiekkalaatikon suorituspaikkojen puute), jotka kaikki on korjattu, ja mekanismi pitäisi arvioida omien ansioidensa perusteella. Tein siksi NO käyttäytymismuutosta; ainoa muokkaus on täysin mekaaninen päällekkäisen laskennan poistaminen -- edellisen kynttilän kelpoisuus position avaamiseen laskettiin aiemmin alusta jokaisella kynttilällä (toinen ATR-läpikäynti sekä toinen mediaanivolyymin lajittelu), vaikka se oli jo laskettu yhtä kynttilää aiemmin. Nyt se tallennetaan välimuistiin edellisen kynttilän omalla tapahtuma-aikaleimalla, ja identtinen täydellinen uudelleenlaskenta säilyy varamenettelynä aina, kun välimuistiosumaa ei ole (ensimmäinen kynttilä, uudelleenkäynnistys, katkos). Signaalit, positioiden avaamiset ja sulkemiset pysyvät bittitasolla ennallaan; kynttiläkohtainen työ puolittuu, mikä lisää pelivaraa hiekkalaatikon 300 sekunnin seinäkelloaikarajan sisällä. Huomaa, ettei koodia voitu lähettää uudelleen tavu tavulta identtisenä (muuttumattoman tiivisteen tarkistus), ja tämä on pienin muutos, jonka voidaan todistaa säilyttävän käyttäytymisen.

Backtestin arviointi

Sharpe
1,95
Kokonaistuotto
55,14%
Maksimipudotus
5,55%
Kauppoja yhteensä
48
Voittoprosentti
50,0%
Tuottokerroin
4,11

Kehitysjakson tulokset antavat aihetta optimointiin: 31 kauppaa, +36.20% tuotto, Sharpen suhdeluku 2.12, PF 5.28 ja keskimääräinen kauppatuotto 3.712% verrattuna Hyperliquid-arvioinnin 0.15% alarajaan.

Suljettujen kauppojen PnL on yhteensä $36,202.34, mikä vastaa tilin arvonnousua. Lokissa on 12 long- ja 19 short-positiota, joiden koot vaihtelevat; tämä sopii yhteen toteutetun momentum-mekanismin kanssa.

Strategian arvonlasku on 3.03%; osta ja pidä -strategia tuotti 67.27%, ja otoksen vertailukäyrän arvonlasku oli noin 63.83%.

Vain 31 kauppaa 639 päivän aikana, mikä jää oletetun kaupankäyntitiheyden alapuolelle. 4.70-kertainen mediaanivolyymivaatimus on erittäin valikoiva ja rajoittaa validoinnin tarkkuutta.

Ensimmäinen voitollinen kauppa tuottaa noin 38% suljettujen kauppojen voitosta.

Tarkkoja kaupantekohetken volyymi- ja momentum-ehtoja ei voida vahvistaa riippumattomasti pelkän kauppalokin perusteella; koodin tarkastelu tukee ilmoitettua toimintamekanismia.

Analyysi

Lopullisten parametrien replay: tuotto 56.83%, Sharpe-luku 1.942, voittokerroin 3.686, 54 kauppaa ja drawdown 5.55%. Keskimääräinen kauppatuotto 2.886% ylittää toimitetun 0.18%-taloudellisuuskynnyksen.

Optimointi jättää Sharpe-luvun käytännössä ennalleen tasolta 1.950, samalla kun kauppojen määrä kasvaa 48:stä 54:een. Kaikki kolme mitattua kalenterivuotta ovat voitollisia.

Lopullisten parametrien holdout-jakso sisältää 22 kauppaa 348 päivän aikana. Sharpe-luku on positiivinen, 1.262, ja drawdown on 4.71%. Tulos on tilastollisesti yhdenmukainen yhdistetyn OOS-aineiston kanssa.

Mikään toimitetuista kovista tai pehmeistä numeerisista epäonnistumisista ei estä merkittyä paperiseurantaa.

Luottamus on matala: tilastollista näyttöä ei ole. Yhdistetyn ulomman OOS-aineiston Sharpe-luku on 0.0043, korjattu t=-0.200 verrattuna raja-arvoon 2.205. Vain 6 kaikkiaan 15 walk-forward-ikkunasta on positiivisia.

Holdout-jakson HAC t=1.236 ja lohkon t=1.386 eivät osoita tilastollista merkitsevyyttä. Myös aineiston laajuuden osalta tulos jää ratkaisematta.

Volyymikynnys on epävakaa, ja herkkyysanalyysissä havaitaan kolme jyrkkää kynnyskohtaa. Osittain otoksen sisäiset, lopullisten parametrien ikkuna-analyysit eivät osoita kestävyyttä tulevissa markkinaolosuhteissa.

Lähtötason tilikirja-arviot aiemman suljetun PnL:n perusteella osoittavat suurimmaksi toteutuneeksi tappioksi 1.89% omasta pääomasta ja suurimmaksi avauspositioksi 41.49%. Nämä ovat yhteensopivia signaalista poistumiseen perustuvan riskireitin 100%-positiokaton kanssa. Lopullisten parametrien tarkat tilikirjamittaukset eivät ole saatavilla, ja ne edellyttävät riskitarkastusta.

Kuvauksessa ennakoitiin noin 150-250 kauppaa; niitä toteutui 54 988 päivän aikana. Ennusteen osuminen harhaan on kuvaileva havainto, ei hylkäysraja. Numeerista ennalta rekisteröityä ennustekynnystä ei toimitettu.

Jälkitestin deflatoidun Sharpe-luvun alarajaa ei ole vielä arvioitu. Strategian erottuvuus suhteessa nykyiseen salkkuun ja sen hajautusvaikutus sekä nykyinen toteutusvalmius edellyttävät tarkastelua.

Riskiarviointi

Hyväksytty vain merkittyyn, matalan luottamuksen paperiseurantaan. Mitattu riskienhallintareitti läpäisee arvioinnin: vipuvaikutus on 1.0 verrattuna määritettyyn 3.0-kattoon, suurin avauspositio on 36.3639% omasta pääomasta ja suurin toteutunut kauppatappio on 0.9418%. Stop-tasolla suunniteltua riskiä ei ole mitattu.

ATR-perässä seuraava poistuminen toimii 4-tunnin päätöskursseilla ilman lepäävää stop-toimeksiantoa. Haitallinen vastaliike oli pahimmillaan 2.4324% omasta pääomasta 2%-mitoitustavoitteesta huolimatta. Muutokset tekijässä ATR, hintaraot ja toteutusviiveet voivat kasvattaa tappioita.

Tuleva kannattavuus on edelleen osoittamatta: yhdistetyn ulomman OOS-aineiston Sharpe-luku on 0.0043, ja vain 6 kaikkiaan 15 walk-forward-ikkunasta on positiivisia. Valitut volyymikynnykset vaihtelevat noin 2.02:stä 4.74:een. Holdout-mittaukset ja koko historian riskialtistukset on jätetty toimittamatta; QA-tarkastelu puuttuu, eikä jälkitestin deflatoidun Sharpe-luvun raja-arvoa ole arvioitu.

Kehitysvaiheen drawdowniksi raportoidaan 3.2962%, mutta drawdown-sarja yltää arvoon 5.5544%. Molemmat alittavat toimitetun 20%-edistämisrajan; ristiriita on selvitettävä. Kehitysvaiheen kaksi suurinta voittoa muodostavat noin 61.7% kehitysvaiheen nettovoitosta.

Avoimesta Hyperliquidin toteutuksen uskollisuuspoikkeamasta ja viidestä selvittämättömästä Hyperliquidin pysäytyksestä raportoidaan live-salkussa. Muilla tileillä raportoidaan puuttuvia peilattuja positio-osia ja toteutuskustannusten ajautumista. Salkun korrelaatiota ja kapasiteettia ehdotetulla allokaatiolla ei ole varmennettu.

Vain paperiseuranta matalan luottamuksen eteenpäin suuntautuvan sopimuksen mukaisesti; hyväksyntää oikean rahan käyttöön tai automaattista allokaation kasvattamista ei ole.

Pidä tarkastetut lopulliset parametrit muuttumattomina, mukaan lukien vipuvaikutus=1.0, risk_pct=0.02 ja max_notional_frac=1.0. Noudata määritettyjä pääoma-, tilialtistus- ja katkaisurajoja.

Käytä erillistä paperiseurantaa Hyperliquidin toteutukseen liittyvien asioiden ollessa vielä avoinna. Ennen tuotantokäyttöön julkaisua selvitä toteutuksen uskollisuuspoikkeama, dokumentoi pysäytysten syyt sekä varmista uusinta-ajon vastaavuus, salkun korrelaatio ja toteutuskustannukset.

Ennen allokaation laajentamista täsmäytä drawdown-raportointi ja hanki lopullisten parametrien mukaiset koko historian ja holdout-jakson mittaukset huippualtistuksesta, suurimmasta kauppatappiosta ja haitallisesta vastaliikkeestä.

Lopputuloksen yhteenveto

Erittäin valikoivasta volyymisuodattimesta (noin 4.7x mediaanista) saatava vahva otoksen sisäinen Sharpe ja kauppakohtainen etu voivat esiintyä yhdessä lähes nollan yhdistetyn OOS Sharpin, epävakaan volyymikynnysparametrin ja vähäisen kauppamäärän kanssa (54 ennustetun 150-250 sijaan), joten etua on seurattava paperikaupankäynnissä ennen kuin sitä voidaan pitää todellisena.

Jälkitestauksen arviointi hyväksyi optimoinnin, ja analyytikko suositteli siirtymistä nimettyyn matalan luottamustason paperikaupankäyntiin: taloudelliset kriteerit täyttyivät, mutta yhdistetyn OOS-testauksen ja testijakson ulkopuolisen jakson tilastollinen merkitsevyys jäivät molemmat epäselviksi. Ajo on nyt paperivaiheessa.

Long-short-strategia ETHUSD.HYPERLIQUID 4H ottaa suuntaa seuraavan momenttiposition (mitattuna ATR-yksiköissä) vain silloin, kun samanaikainen volyymipiikki mediaaniperustasoon verrattuna vahvistaa markkinaosallistumisen. Muulloin se pysyy sivussa ja sulkee position momentin heiketessä hystereesin mukaisesti tai ATR-liukuvassa stopissa.

Alkuperäinen jälkitestaus tuotti +55.14% 988 päivän aikana: Sharpe 1.95 (CI 0.87-2.99), 48 kauppaa, voittokerroin 4.11, suurin arvonlasku huipusta 5.55% ja keskimääräinen kauppatuotto 3.27%. Lopullisten parametrien uusinta-ajo tuotti 56.83%, Sharpen ollessa 1.942 ja kauppoja 54; yhdistetyn walk-forward-testauksen OOS Sharpe oli vain 0.0043 (6 kaikkiaan 15 ikkunasta positiivisia), ja testijakson ulkopuolisessa aineistossa Sharpe oli 1.262 22 kaupalla.

Stratmill on tutkimus- ja paperikaupankäyntityökalu, ei sijoitusneuvontaa tai välittäjä. Takaisintestaus- ja paperikaupankäyntitulokset ovat hypoteettisia. Kaupankäyntiin liittyy tappion riski.