Siirry sisältöön
Kaikki strategiat

Strategiat

Likvidien mid-capien viikoittainen poikkileikkausmomentum, vain pitkät positiot: parhaiden -2 rotaatio, BTC-markkinatilan käteissiirtymä (8 monivuotisen historian USD-M mid-capia: DOGE/DOT/ATOM/UNI/LTC/BCH/ETC/FIL, suurempi hajonta kuin suurissa markkina-arvoissa, puhdas OHLCV, 3 parametria)

Lopputulos: Hylätty

MidCapWeeklyCrossSectionalMomentumTop2BtcRegime

Lopputuloksen yhteenveto

MidCapWeeklyCrossSectionalMomentumTop2BtcRegime otti tehtaan esiin nostaman 8-suuren momentumkiertostrategian ja sovelsi sitä hajontaisempaan keskihintaluokan joukkoon L12-hypoteesin pohjalta: suurempi poikkileikkaushajonta antaisi keskittyneelle top-2-kiertostrategialle suuremman marginaalin kulujen jälkeen. Kauppakohtainen etu ylitti kyllä kulurajan (2.93%), mutta keskittyminen toimi molempiin suuntiin: iteraatio -2 johti 80.85%:n drawdowniin, ja vaikka iteraatiossa -3 lisättiin päivittäinen trailing stop,……Näytä enemmänNäytä vähemmän

MidCapWeeklyCrossSectionalMomentumTop2BtcRegime otti tehtaan esiin nostaman 8-suuren momentumkiertostrategian ja sovelsi sitä hajontaisempaan keskihintaluokan joukkoon L12-hypoteesin pohjalta: suurempi poikkileikkaushajonta antaisi keskittyneelle top-2-kiertostrategialle suuremman marginaalin kulujen jälkeen. Kauppakohtainen etu ylitti kyllä kulurajan (2.93%), mutta keskittyminen toimi molempiin suuntiin: iteraatio -2 johti 80.85%:n drawdowniin, ja vaikka iteraatiossa -3 lisättiin päivittäinen trailing stop, drawdown laski vain tasolle 67.23% — yhä selvästi 50%:n ehdottoman hylkäysrajan yläpuolelle. Lisäksi +365%:n tuotto osoittautui kokonaan 2021 altcoin-betaksi; kuudesta muusta vuodesta viisi oli tappiollisia, ja Sharpe CI ulottui nollan molemmille puolille. Arvioija hylkäsi strategian toimimattomana perheenä tällä keskittymisasteella ja totesi, ettei parametrien säätö voi hillitä keskihintaluokan nopeita romahduksia eikä luoda etua -2021-vuosina. Mekanismin vakiintunut, drawdownia rajoittava toteutus on jo käytössä nostetussa mega-cap-verrokkistrategiassa, joka kattaa 8 suurta LONG.

Hypoteesi

LONG-ONLY, viikoittain tasapainotettu poikkileikkausmomentumin kierto — sama EXACT:ksi osoittautunut mekanismi strategiatehtaan esittelemän ”Cross-Sectional Momentum 8-Major LONG” -strategian taustalla (Sharpe 2.6) — mutta tarkoituksella sovellettuna HIGHER-DISPERSION universumiin, jossa on 8 likvidiä, usean vuoden hintahistorian omaavaa USD-M MID-CAPS -kryptovaluuttaa (DOGEUSDT, DOTUSDT, ATOMUSDT, UNIUSDT, LTCUSDT, BCHUSDT, ETCUSDT, FILUSDT), jotka eivät NOT ole päällekkäisiä suurten markkina-arvojen……Näytä enemmänNäytä vähemmän

LONG-ONLY, viikoittain tasapainotettu poikkileikkausmomentumin kierto — sama EXACT:ksi osoittautunut mekanismi strategiatehtaan esittelemän ”Cross-Sectional Momentum 8-Major LONG” -strategian taustalla (Sharpe 2.6) — mutta tarkoituksella sovellettuna HIGHER-DISPERSION universumiin, jossa on 8 likvidiä, usean vuoden hintahistorian omaavaa USD-M MID-CAPS -kryptovaluuttaa (DOGEUSDT, DOTUSDT, ATOMUSDT, UNIUSDT, LTCUSDT, BCHUSDT, ETCUSDT, FILUSDT), jotka eivät NOT ole päällekkäisiä suurten markkina-arvojen voittajajoukon kanssa. Perustelu pohjautuu L12:aan: korit menestyvät vain, kun poikkileikkaushajonta tasapainotusta kohden ylittää kulut, noin 2N×10bps, ja mid-cap-kolikoiden viikoittainen tuottohajonta (parhaan ja heikoimman desiilin ero noin 15-25%/viikko) on noin kaksinkertainen suurten markkina-arvojen kolikoihin verrattuna. Siksi keskittynyt TOP-2-kierto maksaa vain noin 0.40% kuluja tasapainotusta kohden, kun tarjolla on 15%+ hajontaa — marginaali on suuri. Strategia on suunniteltu pysymään ONLY-alueella, joka tuottaa tässä istunnossa selkeitä, diagnosoitavia, positiivisen tuottoedun taustatestejä: maltillinen viikkotiheys — NOT erittäin harvan kierron positioita, jotka laukaisevat moottorin compute_daily_returns-artefaktin (joka kaatoi spot--200SMA-strategiani), NOT päivänsisäisiä fade-strategioita, joiden kulut syövät tuottoedun (AVAX/BNB/XRP kaikki tuottoedultaan negatiivisia), NOT moniosaisia optioita (L2), NOT rahoituskuluihin/likvidointiin/OI/HL/CM liittyviä strategioita (kaikki kuolleita strategiaryhmiä). Drawdownia — ongelmaa, joka kaatoi dual-momentum-versioni tasolla 76.9% — hallitaan BTC-200 päivän SMA käteissiirtymällä (voittajassa toimivaksi todettu) sekä keskittymällä -2 vahvimpaan nimeen. 3 parametrit (takaisin katsottava ajanjakso, top-K, markkinatilanteen SMA) ylisovittamisen välttämiseksi.

Iteraatio 3 kohdistuu ONLY hylkäävään, luotettavaan epäonnistumiseen, jonka QA tunnisti: max_drawdown 80.85% huipusta pohjaan -mittarilla (ei riipu vuositasolle muuntamisesta eikä sisällä moottorin artefakteja), heikompi kuin 76.9%, jonka tämä strategia oli tarkoitettu voittamaan. QA:n juurisyy on täsmällinen: viikoittainen BTC-200-SMA käteissiirtymä on LAGGING signaali, joka ei ehdi vähentää altistusta ennen nopeita mid-cap-romahduksia, ja top-2-keskittymä voimistaa niitä. Mekanismiin sopiva pienin korjaus on……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Iteraatio 3 kohdistuu ONLY hylkäävään, luotettavaan epäonnistumiseen, jonka QA tunnisti: max_drawdown 80.85% huipusta pohjaan -mittarilla (ei riipu vuositasolle muuntamisesta eikä sisällä moottorin artefakteja), heikompi kuin 76.9%, jonka tämä strategia oli tarkoitettu voittamaan. QA:n juurisyy on täsmällinen: viikoittainen BTC-200-SMA käteissiirtymä on LAGGING signaali, joka ei ehdi vähentää altistusta ennen nopeita mid-cap-romahduksia, ja top-2-keskittymä voimistaa niitä. Mekanismiin sopiva pienin korjaus on drawdown-hallinnan lisäosa, joka NOT riipu viiveellä tulevasta viikkosignaalista: päivittäinen positiokohtainen TRAILING STOP, joka tarkistetaan jokaisella kynttilällä (_check_stops, jota kutsutaan funktioista calculate_signal ja on_extra_bar). Se seuraa kunkin hallussa olevan kryptovaluutan huippua sisääntulon jälkeen ja siirtää sen käteiseksi heti, kun hinta laskee stop_pct (oletus 15%) huipusta, joten romahtava mid-cap-positio suljetaan noin 15% huipun alapuolella sen sijaan, että sitä pidettäisiin, kunnes arvo on -80%; kun bruttoaltistus 0.90 jakautuu 2 kryptovaluutalle, salkun drawdown kutakin romahdusta kohti pysyy lähellä brutto*stop-arvoa plus aukot, ja suljettu kryptovaluutta pysyy käteisenä, kunnes seuraava tasapainotus arvioi sen uudelleen. Stop-laskenta vahvistettiin (huippu 120, 15% stop -> sulkeutuu arvon 102 alapuolella). Tämä on aidosti uusi riskimekanismi, ei mittareiden manipulointiin tehtyä edestakaista kauppaa (QA hyväksyi iteraation -2, koska edestakainen kaupankäynti NOT tehtiin oikein, ja jäljelle jäävä Sharpe-/volatiliteettiartefakti on moottorin puolella eikä NOT ratkaiseva tekijä). Kaikki QA:n hyväksymä säilyy ennallaan: siirto spot-markkinapaikkaan (kaikki .BINANCE_SPOT, rahoituskulut rehellisesti nolla), spot-kaupankäyntiin sovitettu koko salkun arvon mukainen mitoitus, rank/top-2-momentumvalinta, BTC vain markkinatilanteen viitteenä (poissuljettu _trade_syms-listasta), siirtyminen käteiseksi markkinatilanteen perusteella, kohdistuksen varmistus, myynnit ennen ostoja, tarkkuuden huomioiva mitoitus, vain pitkät positiot (myynnit ja kevennykset ainoastaan pienentävät pitkiä positioita; pohjarakenne estää lyhyeksi myynnin spot-markkinalla) sekä puhtaat tuonnit. Lisätty stop_pct on riskiparametri; 3 ydinsignaalin parametrit (lookback_days, top_n, regime_sma_days) eivät muutu, mikä säilyttää matalan DOF, ylisovittamista kestävän rakenteen ja parantaa luotettavaa drawdown-mittaria.

max_drawdown 67.23% > 50% ehdoton alaraja (L19); vastaa dual-momentum-muunnelmaa, joka hylättiin kohdassa 76.9%, ja tämän strategian omaa iter-2:ttä kohdassa 80.85%. +365%:n päätulos on kokonaan 2021 altcoin-nousumarkkinan ansiota (+937%), ja 6:stä muusta vuodesta 5 oli tappiollisia — yhden markkinajakson beta-altistusta, ei etua. Sharpe CI (-0.908–3.10) ulottuu nollan molemmille puolille. Keskittyneen top-2-joukon keskihintaluokan romahduksia ei voi hillitä parametrien säädöllä (iter-3:n trailing stopia kokeiltiin jo, ja se vain laski tuloksen DD:sta 67%:aan), eikä optimointi voi luoda etua -2021-vuosina. Keskihintaluokan momentumstrategioiden ydinperhe ei toimi tällä keskittymisasteella; toimivaksi osoitettu mekanismi on jo käytössä nostetussa 8-suuren LONG-verrokkistrategiassa.

Toteutus

Vain pitkät positiot, viikoittain tasapainotettu poikkileikkausmomentumin kierto 8 likvidillä BINANCE_SPOT mid-cap-kryptovaluutalla (DOGE, DOT, ATOM, UNI, LTC, BCH, ETC, FIL), päiväkynttilöillä, puhdas OHLCV. Joka viikko se asettaa 8 mid-cap-kryptovaluuttaa järjestykseen edeltävän 30 päivän tuoton perusteella ja pitää hallussa -2 parasta yhtä suurin painoin, jotka tasataan uudelleen viikoittain; kun BTC sulkeutuu alle 200 päivän SMA, koko salkku siirtyy käteiseksi. BTCUSDT ladataan vain markkinatilanteen……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Vain pitkät positiot, viikoittain tasapainotettu poikkileikkausmomentumin kierto 8 likvidillä BINANCE_SPOT mid-cap-kryptovaluutalla (DOGE, DOT, ATOM, UNI, LTC, BCH, ETC, FIL), päiväkynttilöillä, puhdas OHLCV. Joka viikko se asettaa 8 mid-cap-kryptovaluuttaa järjestykseen edeltävän 30 päivän tuoton perusteella ja pitää hallussa -2 parasta yhtä suurin painoin, jotka tasataan uudelleen viikoittain; kun BTC sulkeutuu alle 200 päivän SMA, koko salkku siirtyy käteiseksi. BTCUSDT ladataan vain markkinatilanteen viitteeksi, eikä sitä koskaan aseteta järjestykseen eikä sillä käydä kauppaa. Iteraatio 3 lisää päivittäisen positiokohtaisen perässä tulevan stopin: jokaisella kynttilällä kaikki hallussa olevat kryptovaluutat, joiden hinta putoaa 15% sisääntulon jälkeisestä huipusta, suljetaan heti ja varat siirretään käteiseksi viikkorytmistä ja viiveellä reagoivasta BTC-markkinatilanteesta riippumatta. Näin rajataan positiokohtaista (ja salkun) drawdownia. Spot-CASH-kaupankäyntipaikka; salkun arvo lasketaan uudelleen muodossa USDT käteistä plus hallussa olevien kolikoiden markkina-arvo. Ei lyhyitä positioita, ei vipua eikä lisädataa. 3 viritettyä signaaliparametria ja yksi stop_pct riskinhallintakeino.

Varmennuksen tulokset

Varmennus epäonnistui (tason 4 — QA arvio): - CORE THESIS FALSIFIED mittarilla TRUSTWORTHY: max_drawdown 80.85% — WORSE kuin tämän strategian nimenomaisesti välttämään pyrkimä drawdown kahden momentumin strategiassa 76.9%. Drawdown mitataan osakekäyrän huipusta pohjaan, NOT vuositasolle muuntamisesta riippumatta, joten moottorin artefakti ei vääristä sitä — tämä 80.85% on todellinen. Hypoteesin koko lähtökohta (-2 parasta + BTC-200-SMA käteiseen siirtyminen CONTROLS drawdown) on kumottu: BTC viiveellä reagoiva……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Varmennus epäonnistui (tason 4 — QA arvio): - CORE THESIS FALSIFIED mittarilla TRUSTWORTHY: max_drawdown 80.85% — WORSE kuin tämän strategian nimenomaisesti välttämään pyrkimä drawdown kahden momentumin strategiassa 76.9%. Drawdown mitataan osakekäyrän huipusta pohjaan, NOT vuositasolle muuntamisesta riippumatta, joten moottorin artefakti ei vääristä sitä — tämä 80.85% on todellinen. Hypoteesin koko lähtökohta (-2 parasta + BTC-200-SMA käteiseen siirtyminen CONTROLS drawdown) on kumottu: BTC viiveellä reagoiva signaali ei suojaa nopeilta mid-cap-romahduksilta, ja -2 parhaan keskittymä vahvistaa niiden vaikutusta. Tätä tukevat end_unrealized -118.91% (lähellä vararikkoa), impact_cost 13.10% ja $5.8M:n kapasiteetti (mid-capien epälikvidiyys). Toisin kuin 200–SMA-sisarmallit (suotuisa drawdown, ”lupaava korjausten jälkeen”), tämä luotettava mittari on UNFAVORABLE ja hylkäävä. - Sharpe ja volatiliteetti ovat yhä NON-DIAGNOSTIC ennustetusti (spot-uudelleenreititys ei korjannut compute_daily_returns-artefaktia): volatiliteetti 291.96% mahdoton, Sharpe 1.80 ristiriidassa CAGR:n 22.24% kanssa, data_days 145 (noin kauppojen määrä), CI ylittää nollan. Mutta NOT ratkaisee — luotettava 80.85% drawdown yksin riittää hylkäämään strategian, joten moottorin korjausta ei tarvitse odottaa. - CREDIT: kaupankäyntipaikan korjaus on oikea ja valmis — kaikilla instrumenteilla nyt .BINANCE_SPOT, funding_events_available=0 rehellinen, spot-korjattu koko salkun arvon mukainen positioiden mitoitus sekä asianmukaisesti lisätty NO kierto (kuten 200–SMA-ennakkotapauksessa). Momentum-mekanismi on ennallaan ja oikein (järjestys/suosituimmat -2, BTC vain markkinatilanteen vertailuarvona, pois kaupankäynnistä, pitkät positiot short_trades=0, ei tulevan tiedon käyttöä). Esteenä ovat tuottoetu/riskit ja jäljelle jäävä mittariartefakti, eivät koodivirheet.

Koodia ei tarvitse muuttaa; pidä spot-markkinapaikka. Analyytikko voi mainita, että kuvaus toteutuu oikein spot-vastineena.

Hypoteesin otsikossa instrumenttijoukoksi nimetään ”USD-M mid-caps” (futuurit), mutta määritys ja koodi ohjaavat kaikki instrumentit paikkaan .BINANCE_SPOT. Tämä on CORRECT tehtaan markkinapaikan reitityssäännön mukaan (vain pitkät positiot, ei vipua, momentumin etu — ei rahoituskorko -> BINANCE_SPOT), ja se huomioitiin edukseen aiemmissa iteraatioissa, joten se NOT ole hylkäysperuste. Spot-kaupankäynnin edestakainen kustannus on 0.20%, ja avg_trade_return_pct 2.93% ylittää sen selvästi.

Valinnainen: alusta _trail_high position keskimääräisellä tulohinnalla, kun uusi long-positio havaitaan ensimmäisen kerran.

Päivittäinen trailing stop alustaa _trail_high-arvon ensimmäisestä kynttilästä, jolla avoin positio havaitaan, ei todellisesta täyttöhinnasta, joten huipun vertailutaso alkaa noin 1 kynttilän kuluttua sisääntulosta. Tämä on lievästi varovainen oletus, ei virhe.

Analyytikon ja riskienhallinnan tulee punnita 67% DD suhteessa 76.9%:een, jonka se oli tarkoitus voittaa; harkitse stop_pct:n tai gross_exposure:n tiukentamista optimoinnissa.

Hiekkalaatikko max_drawdown 67.4% (parantunut iteraation -2 arvosta 80.85% jäljitysstopin lisäämisen jälkeen, yhä koholla). Analyytikolle kuuluva tuottoa ja riskiä koskeva kysymys, ei koodin oikeellisuus. end_unrealized_pct -112% ja annualized_volatility 205% ovat moottorin mittariartefakteja; luotettava luku on 67.4% huipusta pohjaan laskettu DD.

Backtestin arviointi

Sharpe
1,32
Kokonaistuotto
365,00%
Maksimipudotus
67,23%
Kauppoja yhteensä
246
Voittoprosentti
42,7%
Tuottokerroin
1,12

avg_trade_return_pct 2.93% ylittää spot-kaupankäynnin kulurajan (kauppakohtainen etu on olemassa)

Vain pitkät spot-positiot, 3 signaaliparametria, pieni ylisovittamisen riski

Todistettu mekanismi (esitelty 8-suurvaluutan LONG-sisarversio, Sharpe 2.6)

max_drawdown 67.23% (CI–97.6%) — L19:n ehdoton hylkäysraja; iteraatio -2 oli 80.85%, yhä selvästi ylittäen esittelyrajan

Koko +365%:n tuotto on 2021 (+937%); 5 muusta 6 vuodesta tappiollisia — yhden markkinatilan altcoin-nousun beta, ei toistettavaa etua

Sharpe CI −0.908–3.10 ulottuu nollan molemmin puolin — ei erotu taidottomasta tuloksesta

profit_factor 1.124 ohut; impact_cost_pct 17% vie suuren osan bruttotuotosta

Parhaiden -2 mid-capien keskittymä ja jäljessä tuleva viikoittainen BTC-SMA-markkinatilasuodatin eivät rajaa nopeita romahduksia; perässä tuleva stop vain pienensi DD:ta, ei ratkaissut ongelmaa

Iteraatiohistoria

Varmennus epäonnistui (taso 4 — QA-arvio): - VENUE MISROUTE + rahoituskuluton optimistinen backtest (sama virhe kuin dual-momentumissa FAIL). Vain pitkät positiot, vipu 1.0, ei lyhyitä positioita, puhdas MOMENTUM-etu (ei rahoituksesta) → säännön mukaan tämän on oltava BINANCE_SPOT, mutta asetuksena ovat USD-M-perpetuaalisopimukset. funding_events_available=0 tarkoittaa, ettei rahoituskuluja lisätty, vaikka oikeiden perpetual-sopimusten pitkistä positioista maksetaan niitä → tulos on optimistinen eikä sovellu……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Varmennus epäonnistui (taso 4 — QA-arvio): - VENUE MISROUTE + rahoituskuluton optimistinen backtest (sama virhe kuin dual-momentumissa FAIL). Vain pitkät positiot, vipu 1.0, ei lyhyitä positioita, puhdas MOMENTUM-etu (ei rahoituksesta) → säännön mukaan tämän on oltava BINANCE_SPOT, mutta asetuksena ovat USD-M-perpetuaalisopimukset. funding_events_available=0 tarkoittaa, ettei rahoituskuluja lisätty, vaikka oikeiden perpetual-sopimusten pitkistä positioista maksetaan niitä → tulos on optimistinen eikä sovellu käyttöönottoon. ”Viitattu voittaja määrittää USD-M” ei syrjäytä sääntöä. Kaikilla 8 mid-cap-kryptovaluutoilla käydään kauppaa spot-markkinalla, joten uudelleenohjaus on mahdollinen. - NON-DIAGNOSTIC METRICS (compute_daily_returns-artefakti, lievempi). annualized_vol 263% on epäuskottava 0.90x-korille; data_days 116 ≈ kauppojen määrä monivuotisella (861 päivän DD kesto) jaksolla → moottori vuositasoistaa noin 19 päivän positiot päivittäisiksi, mikä paisuttaa volatiliteettia noin 4.3x (todellinen noin 61%). Sharpe 2.70 ei sovi yhteen CAGR:n 74% kanssa (yhteensopiva noin 0.28), CI ylittää nollan. Spot-uudelleenohjaus ei NOT korjaa tätä (vaihtuvuus ja sulkupäivä määräävät). Vertailukohtana hyväksytty carry-kori (data_days 1080, johdonmukainen). - CREDIT: koodi on oikein ja uskollinen. Poikkileikkausmomentumin järjestys/top-2, BTC ladataan markkinatilanteen viitteeksi ONLY (poissuljettu _trade_syms-listalta, ei koskaan kaupankäynnissä tai järjestyksessä), markkinatilasäännön mukainen siirtyminen käteiseksi, aidosti vain pitkät positiot (short_trades=0), ei tulevaisuustietoa, kohdistusraja, myynnit ennen ostoja, tarkkuuden huomioiva mitoitus, 3-parametrit. Estävät tekijät ovat kaupankäyntipaikka, kulut ja moottorin mittarit, eivät mekanismin virhe.

Lopputuloksen yhteenveto

Todistetun momenttimekanismin soveltaminen suuremman hajonnan mid-cap-joukkoon parhaiden -2 keskittymällä kasvattaa romahdusriskiä yli sen, mitä jäljessä tuleva viikoittainen markkinatilasuodatin tai perässä tuleva stop voi rajata. Laajempi hajonta toimii molempiin suuntiin, ja yhden altcoin-nousuvuoden varaan keskittyvä tuotto on markkinatilan beta, ei etu; mekanismi on jo käytössä esitellyssä suurten markkina-arvojen 8-suurvaluutan sisarversiossa.

Taustatestin arvioija antoi päätöksen ”hylkää” ennen optimointivaihetta: 67.23%-maksimidrawdown ylitti 50% ehdottoman hylkäysrajan (laski vain iteraation -2 arvosta 80.85% lisätystä jäljitysstopista huolimatta), päätulos oli yhden markkinatilanteen 2021 altcoin-beta toistettavan tuottoedun sijaan, ja nollan molemmin puolin ulottuva Sharpe CI teki mahdottomaksi erottaa strategiaa osaamattomasta kaupankäynnistä.

Vain pitkät positiot: viikoittainen poikkileikkausmomentumin kierto 8 tavallista hajanaisemmassa likvidien Binance-spotin mid-cap-kolikoiden joukossa (DOGE, DOT, ATOM, UNI, LTC, BCH, ETC, FIL); pitää tuoton mukaan parhaat -2 yhtä suurin painoin. Mukana BTC-200 päivän SMA-markkinatilanteen mukainen käteissiirtymä sekä päivittäinen positiokohtainen perässä tuleva stop drawdownin hallintaan — strategiatehtaan esittelemä 8-suurvaluutan momenttimekanismi sovellettuna hajonnaltaan laajempaan joukkoon.

Täydellä datalla (246 kauppaa, metrics_reliable=true) tulos ylitti kauppakohtaisen kulurajan (avg_trade_return_pct 2.93%) ja oli +365%, mutta riskikorjattu tulos oli heikko ja drawdown suuri: Sharpe 1.32, nollan molemmin puolin ulottuva CI (-0.908–3.10), voittokerroin 1.124, informaatiosuhde -0.061, vaikutuskulu 17% bruttotuotosta ja 67.23%:n enimmäisdrawdown (CI–97.6%). Koko tuotto tuli 2021 (+937%), ja muista 6 vuodesta 5 olivat tappiollisia. Optimointivaihetta ei suoritettu.

Stratmill on tutkimus- ja paperikaupankäyntityökalu, ei sijoitusneuvontaa tai välittäjä. Takaisintestaus- ja paperikaupankäyntitulokset ovat hypoteettisia. Kaupankäyntiin liittyy tappion riski.