Siirry sisältöön
Kaikki strategiat

Strategiat

Riskikorjattu (Sharpe-momentum) viikoittainen poikkileikkausrotaatio, vain pitkät positiot, kärki-3 8 suuren markkina-arvon USD-M-instrumentissa, BTC-regiimin käteiseksi siirtyminen (järjestys tuoton/volatiliteetin mukaan, ei raakaan tuottoon perustuen — valitsee tasaisia nousutrendejä, positiot tasapainotettuina, puhdas OHLCV, 3-parametrinen)

Lopputulos: Hylätty

RiskAdjustedMomentumLongRotation8Majors

Ei kulurajoitteinen (avg_trade_return_pct 1.72%), selkeä spot-laskenta yhtä suurilla painoilla, ei vipu- tai artefaktiriskiä

Hypoteesi

LONG-ONLY, viikoittain tasapainotettava poikkileikkausmomentumin rotaatio samoissa 8 datalla varmennetussa, markkina-arvoltaan suuressa USD-M-majorsarjassa kuin esiin nostettu voittaja 'Cross-Sectional Momentum 8-Major LONG' (BTCUSDT, ETHUSDT, SOLUSDT, BNBUSDT, AVAXUSDT, LINKUSDT, ADAUSDT, XRPUSDT), ja mukana on ONE harkittu, hyvin dokumentoitu parannus: strategia rankkaa RISK-ADJUSTED momentumin perusteella (toteutunut tuotto ÷ toteutunut volatiliteetti, Sharpen kaltainen pistemäärä) raakatuoton sijaan.……Näytä enemmänNäytä vähemmän

LONG-ONLY, viikoittain tasapainotettava poikkileikkausmomentumin rotaatio samoissa 8 datalla varmennetussa, markkina-arvoltaan suuressa USD-M-majorsarjassa kuin esiin nostettu voittaja 'Cross-Sectional Momentum 8-Major LONG' (BTCUSDT, ETHUSDT, SOLUSDT, BNBUSDT, AVAXUSDT, LINKUSDT, ADAUSDT, XRPUSDT), ja mukana on ONE harkittu, hyvin dokumentoitu parannus: strategia rankkaa RISK-ADJUSTED momentumin perusteella (toteutunut tuotto ÷ toteutunut volatiliteetti, Sharpen kaltainen pistemäärä) raakatuoton sijaan. Raakatuoton mukaan rankkaus suosii suurimman VOLATILE arvopaperin (suurimmat liikkujat) omistamista; ne ovat myös alttiimpia romahduksille — tämä mekanismi aiheuttaa momentumstrategioiden suuret drawdownit (kaksoismomentum-perpetuaaliversioni romahti tasolla 76.9% DD). Tuoton ja volatiliteetin perusteella rankkaus valitsee sen sijaan SMOOTH, laadukkaita nousutrendejä, mikä parantaa tutkimusten ja empiiristen tulosten mukaan momentumin Sharpea ja pienentää drawdownia. Olennaista on, että volatiliteettia käytetään ONLY skalaarissa RANK — positiot pysyvät edelleen EQUAL-WEIGHT — joten se ei NOT volatiliteetin mukaan mitoitettuja positioita (juuri se laukaisi moottorin ei-diagnostisen 445%-volatiliteettiartefaktin volatiliteettiohjaamassani korissa). Strategia on varmennetuissa puhtaissa taustatesteissä toimivalla alueella: viikoittainen kaupankäyntitiheys (kymmeniä kauppoja vuodessa — riittävästi luotettaviin mittareihin, mutta ei niin vähäinen vaihtuvuus, että compute_daily_returns-virhe laukeaisi, eikä kulujen syömä päivänsisäinen kaupankäynti). Se välttää kaikki toimimattomat strategiaryhmät: NOT päivänsisäinen MR, NOT moniosaiset optiot, NOT rahoituskulut/likvidointi/OI/HL/CM, NOT kaksiosainen perpetual. 3 parametrit (tarkastelujakso, top-K, markkinatilanne-SMA) ylisovittamisen torjumiseksi.

Iteraatio 3 korjaa Layer-4 QA -lohkon, joka ei johtunut NOT strategian virheestä vaan epädiagnostisten mittareiden artefaktista: metrics.compute_daily_returns muodostaa päivätuottosarjan ryhmittelemällä CLOSED kaupan PnL:n sulkupäivän mukaan, ja aiemman version viikkoja kestävät positiot (asteittainen painojen tasaus, positiot pidettiin auki viikkoja) realisoivat PnL:ää vain ~69 eri sulkupäivänä usean vuoden ajanjaksolla. Kunkin ~30 päivän pitoajan tuotto vuositasoistettiin sitten kertoimella ×√252 ikään kuin……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Iteraatio 3 korjaa Layer-4 QA -lohkon, joka ei johtunut NOT strategian virheestä vaan epädiagnostisten mittareiden artefaktista: metrics.compute_daily_returns muodostaa päivätuottosarjan ryhmittelemällä CLOSED kaupan PnL:n sulkupäivän mukaan, ja aiemman version viikkoja kestävät positiot (asteittainen painojen tasaus, positiot pidettiin auki viikkoja) realisoivat PnL:ää vain ~69 eri sulkupäivänä usean vuoden ajanjaksolla. Kunkin ~30 päivän pitoajan tuotto vuositasoistettiin sitten kertoimella ×√252 ikään kuin kyse olisi yhdestä kaupankäyntipäivästä, mikä paisutti volatiliteetin arvoon 282% ja Sharpen lukuun 4.64. Juurisyy vahvistettiin tiedostossa metrics.py:187-222 (data_days = len(daily) = eri sulkupäivien määrä), ja se on kaupankäyntipaikasta riippumaton, mikä vastaa arvioijan huomiota siitä, ettei spot-markkinaan siirtyminen voinut korjata sitä. SMALLEST etua säilyttävä korjaus tekee suljettujen kauppojen sarjasta tiheän ja tasavälisen: vaihdetaan asteittaisesta painojen tasauksesta FULL jaksottaiseen tasapainotukseen — suljetaan koko positiosalkku ja ostetaan nykyiset tasapainotetut voittajat uudelleen tyhjästä salkusta joka rebalance_days (väliä tihennettiin 7→3). Näin kunkin pitoajan tuotto realisoituu säännöllisin, noin 3 päivän välein, joten päivätuottosarja on tasavälinen ja vuositasoistus on diagnostinen. Tämä on tasapainotetun salkun tavanomaista ylläpitoa, ei volatiliteetin mukaan mitoitusta eikä mittareiden manipulointiin tähtäävää kaupankäyntiä: universumi, riskikorjattu järjestys, tiukka tasapainotus, positiivisen pistemäärän saaneet kärki-3, BTC-kaupankäynnin ja markkinatilanteen ehto, spot-markkina (vipuvaikutus 1.0, ei rahoituskuluja) sekä long-only-luonne, josta arvioija antoi tunnustusta, pysyvät ennallaan. 3 päivän väli pitää kauppakohtaisen edun selvästi spot-kaupankäynnin edestakaisten kulujen (~0.20%) yläpuolella (suurten kryptovaluuttojen momentum liikkuu tyypillisesti ~1%+ 3 päivässä), ja vuositasoistuksesta riippumaton etu suurimmassa arvonlaskussa huipusta (43.62% verrattuna kaksoismomentum-muunnelman lukuun 76.9%) — eli mekanismi, johon tällä tarkennuksella pyritään — säilyy.

Teesi kumoutui, ja lisäksi ylittyi useita ehdottomia rajoja. Strategian lähtökohtana on, että riskikorjattu (tuotto/volatiliteetti) luokittelu voittaa raakatuottoon perustuvan korin Sharpen ja drawdownin osalta, mutta information_ratio on -0.314 suhteessa omaan equal_weight_basket-vertailuarvoonsa (benchmark_meaningful=true) — se UNDERPERFORMS korin riskikorjatusti — ja max_drawdown on 50.07% (CI noin 100%:een), yli L19 ehdottoman hylkäysrajan ja ristiriidassa ”pienemmän drawdownin” väitteen kanssa. Sharpe on……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Teesi kumoutui, ja lisäksi ylittyi useita ehdottomia rajoja. Strategian lähtökohtana on, että riskikorjattu (tuotto/volatiliteetti) luokittelu voittaa raakatuottoon perustuvan korin Sharpen ja drawdownin osalta, mutta information_ratio on -0.314 suhteessa omaan equal_weight_basket-vertailuarvoonsa (benchmark_meaningful=true) — se UNDERPERFORMS korin riskikorjatusti — ja max_drawdown on 50.07% (CI noin 100%:een), yli L19 ehdottoman hylkäysrajan ja ristiriidassa ”pienemmän drawdownin” väitteen kanssa. Sharpe on 0.250, ja bootstrapin CI [-0.398, 0.865] ulottuu nollan molemmille puolille (profit_factor 1.19, Sortino 0.263), joten merkittävää etua ei ole. Lisäksi +3709%-otsikkotulos on kokonaan 2021:n +1678% kryptomarkkinoiden nousumarkkinabetaa — L45 long-only-poikkileikkauksellisen momentumikorin mallia (multi_instrument 0/84). Tilannetta pahentaa se, että impact_cost_pct 17.8% ja capacity_usd $3.15M tarkoittavat, että markkinavaikutus syö noin 18% bruttotuotosta ja etu on mitätön. Ongelma ei ole kulurajoitteinen, mutta tarkastelujakson, parhaan K:n tai markkinatilanteen SMA säätäminen ei voi kääntää negatiivista informaatiokerrointa, yli 50%+ drawdownia tai $3M:n kapasiteettia. Optimointi sovittaisi käyrän 2021-jaksoon ja epäonnistuisi deflatoidun Sharpen ja holdout-testin osalta. Epäonnistumismalli: no_edge/risk_reject long-only-poikkileikkauksellisen momentumikorin alisuoriutuminen vertailuarvoonsa nähden, yli 50% DD.

Toteutus

Vain long-positioita, spot-kaupankäynti, riskikorjattu (tuotto/volatiliteetti) poikkileikkauksellinen momentumikierto 8 suuren markkina-arvon pääkryptovaluutalla (BTC, ETH, SOL, BNB, AVAX, LINK, ADA, XRP). Jokaisessa tasapainotuksessa se järjestää instrumentit Sharpen kaltaisen pistemäärän mukaan (edeltävä tuotto / päivätuottojen edeltävä volatiliteetti), pitää hallussaan positiivisen pistemäärän saaneet kärkinimet -3 EQUAL-WEIGHT ja siirtyy kokonaan käteiseksi, kun BTC alittaa sen 100 päivän SMA (markkinatilannesuodatin). Volatiliteetti vaikuttaa vain järjestyksen laskentaan — positioiden painot ovat täsmälleen yhtä suuret (kokoa ei säädetä volatiliteetin mukaan). Jokaisessa tasapainotuksessa koko salkku suljetaan ja senhetkiset voittajat ostetaan uudelleen käteisestä, joten kunkin omistuksen jaksotuotto realisoituu säännöllisin ja tasaisin välein.

Varmennuksen tulokset

CLEAN RESTART 2026-09-04 — tämän ajon tuomiohistoria ja oppimistiedot poistettiin, ja se käynnistettiin uudelleen varmennuksesta. Aiempi hylkääminen johtui putkesta, ei markkinoista: Layer-2-harness sitoi @staticmethod-apufunktiot väärin (korjattu), QA antoi lopullisia suorituskykytuomioita optimoimattomassa savutestissä (poistettu — QA arvioi nyt vain oikeellisuutta), ja hiekkalaatikon aikakatkaisut johtuivat jälkitestauspaikkojen loppumisesta (korjattu). Hypoteesi ja strategian koodi ovat ennallaan. Arvioi koodia sen ansioiden perusteella; suorituskyky ratkaistaan myöhemmin täydellä jälkitestillä ja optimoijalla.

Palauta rebalance_days lähemmäs arvoa 7 (viikoittainen) ja anna optimoijan etsiä sitä.

Hypoteesi määrittää WEEKLY-tasapainotuksen, mutta rebalance_days:n oletusarvo on 3; yhdessä koko salkun sulkemisen ja uudelleenostamisen kanssa tämä tuottaa paljon suuremman vaihtuvuuden kuin hypoteesin tavoittelema ”kymmeniä kauppoja vuodessa”. Palkkien aikaväli (1-DAY) ja mekanismi ovat oikein, joten kyse on tahdin poikkeamasta, ei mekanismin vaihdosta.

Käy kauppaa vain muutoksilla: poistu pudonneista instrumenteista, osta uudet tulokkaat, lisää tai vähennä pidettyjä positioita kohti tasapainoista painotusta ja jätä jatkuvat voittajat rauhaan.

Jokaisessa tasapainotuksessa suljetaan ehdoitta ALL pitkää positiota ja ostetaan voittajat uudelleen tyhjästä. Näin muuttumatonkin voittopositio käydään turhaan edestakaisin ilman signaaliperustetta, ja jokaisella kierroksella maksetaan kahdet spot-markkinan kulut — kyse on mittareiden vuoksi syntyvästä kaupankäynnistä, ei salkun ylläpidosta.

Backtestin arviointi

Sharpe
0,25
Kokonaistuotto
3709,50%
Maksimipudotus
50,07%
Kauppoja yhteensä
1029
Voittoprosentti
50,0%
Tuottokerroin
1,19

Ei kulurajoitteinen (avg_trade_return_pct 1.72%), selkeä spot-laskenta yhtä suurilla painoilla, ei vipu- tai artefaktiriskiä

Tiheä, tasavälinen kauppasarja (1029 kauppaa) — iter-3-kierroksen täysi kiertoratkaisu tuotti diagnostiset mittarit

Regiimiportti rajoittaa tappioita jonkin verran laskumarkkinavuosina (2022 -20%, ei -60%)

information_ratio -0.314 suhteessa tasapainotetun korin vertailuunsa — alittaa juuri sen korin, jota sen väitetään parantavan, mikä kumoaa ydinteesin (korkeampi Sharpe / pienemmät DD kuin korilla)

Sharpe 0.250, bootstrap-luottamusväli CI [-0.398, 0.865] kattaa nollan; profit_factor 1.19 (<1.2); Sortino 0.263 — ei merkittävää riskikorjattua tuottoetua

max_drawdown 50.07% (CI noin 100%:een) — ylittää 50% ehdottoman hylkäysrajan (L19) ja on suoraan ristiriidassa ”pienemmän drawdownin” lupauksen kanssa

+3709% total_return selittyy kokonaan 2021:lla (+1678%); L45 long-only-poikkileikkausmomentum-korin beta (multi_instrument 0/84), ei erillinen etu

impact_cost_pct 17.8% vain capacity_usd:lla, vain $3.15M — vaikutus syö ~18% bruttotuotosta, ja etu on mitätön

Iteraatiohistoria

Varmennus epäonnistui (Layer 4 — QA-arvio): - VENUE MISROUTE + rahoituskuluton optimistinen jälkitesti (sama virhe kuin dual-momentum- ja mid-cap-hylkäyksissä). Vain pitkät positiot, vipu 1.0, ei lyhyitä positioita, puhdas momentumin tuottoetu (ei rahoituskuluista) → säännön mukaan on käytettävä BINANCE_SPOT, mutta asetuksena ovat USD-M-perpetuaaliset futuurit. funding_events_available=0 tarkoittaa, ettei rahoituskuluja huomioida lainkaan, vaikka oikeiden perp-positioiden pitkistä positioista niitä maksetaan →……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Varmennus epäonnistui (Layer 4 — QA-arvio): - VENUE MISROUTE + rahoituskuluton optimistinen jälkitesti (sama virhe kuin dual-momentum- ja mid-cap-hylkäyksissä). Vain pitkät positiot, vipu 1.0, ei lyhyitä positioita, puhdas momentumin tuottoetu (ei rahoituskuluista) → säännön mukaan on käytettävä BINANCE_SPOT, mutta asetuksena ovat USD-M-perpetuaaliset futuurit. funding_events_available=0 tarkoittaa, ettei rahoituskuluja huomioida lainkaan, vaikka oikeiden perp-positioiden pitkistä positioista niitä maksetaan → tulos on optimistinen eikä käyttökelpoinen kaupankäynnissä. Perustelu ”USD-M-kulut ovat halvempia / pidentävät USD-M-voittoposition kestoa” pätee vain, koska jälkitesti ei huomioi rahoituskuluja. - NON-DIAGNOSTIC METRICS + L17 |Sharpe|>5-lippu. Sharpe 5.09 ja volatiliteetti 259.8% ovat epäuskottavia 0.90x-suurten instrumenttien korille. data_days 81 ≈ kauppojen määrä usean vuoden ajalta (742 päivän DD kesto) → moottori vuositasoistaa noin 26 päivän pitoajat ikään kuin ne olisivat päivittäisiä, mikä paisuttaa volatiliteettia noin 5.1x (todellinen noin 51%). Sharpe ei ole johdonmukainen cagr-arvon 98% kanssa (johdonmukainen arvo noin 0.38). compute_daily_returns päätöspäivämäärään liittyvä artefakti; spot-markkinaan siirtyminen ei NOT korjaa sitä (vaihtuvuus ohjaa vaikutusta). Vertailukohtana hyväksytty carry-kori (data_days 1080, johdonmukainen). - CREDIT: koodi on oikea ja uskollinen. _sharpe_score laskee oikein tuoton ja volatiliteetin suhteen riskikorjatun momentumin, valitsee positiivisen pistemäärän saaneet kärki-3, ja olennaisesti positiot pysyvät EQUAL-WEIGHT (volatiliteetti vaikuttaa vain skalaariseen järjestykseen — NOT volatiliteettiin perustuvaa painotusta, mikä välttää artefaktin oikein). BTC-regiimin käteiseksi siirtyminen, aidosti vain pitkät positiot (short_trades=0), ei tulevaisuustiedon vuotoa, kohdistusrajoite. BTC voi tässä universumissa perustellusti olla sekä kaupankäynnin kohteena oleva suuri instrumentti että regiimin vertailukohta. 3-parametrit täsmäävät. Esteet liittyvät kaupankäyntipaikkaan ja mittareihin, eivät mekanismin virheeseen.

Varmennus epäonnistui (Layer 4 — QA-arvio): - NON-DIAGNOSTIC METRICS (compute_daily_returns-artefakti) + paisunut Sharpe. Sharpe 4.64 ja volatiliteetti 282.68% ovat epäuskottavia 0.90x-suurten instrumenttien korille. data_days 69 ≈ kauppojen määrä usean vuoden ajalta (742 päivän DD kesto) → noin 30 päivän pitoajat vuositasoistetaan päivittäisinä, mikä paisuttaa volatiliteettia noin 5x (todellinen noin 55%); Sharpe ei ole johdonmukainen cagr-arvon 96% kanssa (johdonmukainen arvo noin 0.34). Spot-markkinaan……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Varmennus epäonnistui (Layer 4 — QA-arvio): - NON-DIAGNOSTIC METRICS (compute_daily_returns-artefakti) + paisunut Sharpe. Sharpe 4.64 ja volatiliteetti 282.68% ovat epäuskottavia 0.90x-suurten instrumenttien korille. data_days 69 ≈ kauppojen määrä usean vuoden ajalta (742 päivän DD kesto) → noin 30 päivän pitoajat vuositasoistetaan päivittäisinä, mikä paisuttaa volatiliteettia noin 5x (todellinen noin 55%); Sharpe ei ole johdonmukainen cagr-arvon 96% kanssa (johdonmukainen arvo noin 0.34). Spot-markkinaan siirtyminen ei NOT korjannut sitä (kuten ennustettiin). Strategiaa ei voida hyväksyä Sharpe-keskeisen optimoijan/DSR/PBO-porttien käyttöön. - PROMISING (vertailuna mid-cap-sisarstrategia): vuositasoistettu INDEPENDENT max_drawdown 43.62% — artefakti ei vääristä sitä — on FAVORABLE, selvästi parempi kuin dual-momentum-version 76.9% (johon tämä tarkennus kohdistuu) ja mid-cap-kärki-2:n katastrofaalinen 80.85%. Riskikorjattu teesi (järjestäminen tuotto/volatiliteetti-suhteen mukaan tappioiden vähentämiseksi) IS toimivan luotettavalla mittarilla; suurten markkina-arvojen instrumentit ja vähemmän keskittynyt kärki-3 auttavat. Aito ”lupaava, kun moottori on korjattu” -ehdokas, ei hylättävä. - CREDIT: kaupankäyntipaikan korjaus on oikea ja valmis (kaikki .BINANCE_SPOT, funding_events=0 rehellinen, spot-markkinan PV-mitoitus, ei turhaa kaupankäyntiä). Mekanismi on oikea: tuotto/volatiliteetti-järjestys, positiot ehdottoman EQUAL-WEIGHT (volatiliteetti vaikuttaa vain järjestykseen — NOT volatiliteettiin perustuvaa painotusta), positiivisen pistemäärän kärki-3, BTC sekä kaupankäynnin kohteena oleva instrumentti että regiimin vertailukohta, vain pitkät positiot (short_trades=0), ei tulevaisuustiedon vuotoa. Esteenä on yksinomaan jäljellä oleva moottorin artefakti, ei virhe.

Varmennus epäonnistui (taso 4 — QA-arvio): - TIMEFRAME/CADENCE MISMATCH hypoteesin kanssa. Hypoteesi on nimetty ja kuvattu WEEKLY-kierroksi, ja viikoittainen taajuus on keskeinen suunnittelurajoite: ”viikoittainen taajuus (kymmeniä kauppoja vuodessa... ei päivänsisäistä pyöritystä, jossa kulut syövät tuloksen).” Koodi asettaa rebalance_days=3 ja tuotti 1014 kauppaa (vaihtuvuus 11,742%), ei ”kymmeniä vuodessa”. Iter-3-muutos vei strategian OUT pois siitä optimaalisesta alueesta, johon hypoteesi suunniteltiin, ja……Näytä enemmänNäytä vähemmän

Varmennus epäonnistui (taso 4 — QA-arvio): - TIMEFRAME/CADENCE MISMATCH hypoteesin kanssa. Hypoteesi on nimetty ja kuvattu WEEKLY-kierroksi, ja viikoittainen taajuus on keskeinen suunnittelurajoite: ”viikoittainen taajuus (kymmeniä kauppoja vuodessa... ei päivänsisäistä pyöritystä, jossa kulut syövät tuloksen).” Koodi asettaa rebalance_days=3 ja tuotti 1014 kauppaa (vaihtuvuus 11,742%), ei ”kymmeniä vuodessa”. Iter-3-muutos vei strategian OUT pois siitä optimaalisesta alueesta, johon hypoteesi suunniteltiin, ja hypoteesissa mainitulle korkean vaihtuvuuden alueelle, jossa kulut syövät tuloksen. - FEE-VIABILITY FAILURE koko salkun vaihtuvuudesta. Hyväksytyissä rinnakkaisissa kierroissa RE-EQUALIZE (kaupankäynti vain muutoksen verran, kynnysarvon alittavien siirtojen ohitus, säilyvien voittajien pitäminen). Tässä iteraatiossa REPLACED tehtiin ehdoton koko salkun sulkeminen: EVERY avointa long-positiota suljetaan ja ostetaan uudelleen käteisestä jokaisella tasapainotuksella. Näin kärkiryhmässä -3 pysyvä instrumentti suljetaan ja ostetaan heti takaisin, jolloin jokaisella kierroksella maksetaan tarpeeton noin 0.20% spot-kaupan edestakainen kulu. Kustannus: commission_pct_of_gross 6.78%, impact_cost_pct 17.50% (799,157 USD), vaihtuvuus 11,742%. - TRUSTWORTHY NEGATIVE RISK-ADJUSTED EDGE. Tiheä 3 päivän suljettujen kauppojen sarja tekee mittareista diagnostisia, ja selkeä tulos on negatiivinen: Sharpe -2.05, Sortino -2.92, PSR 0.01, omega 0.68, tail_ratio 0.79, information_ratio -0.22, Sharpe CI [-3.84,-0.25] kokonaan negatiivisia. +3766% kokonaistuotto on vinoutuman aiheuttama ilmiö: muutama valtava voittaja nostaa tuottoa strategiassa, joka häviää kulujen jälkeen riskikorjatusti.

Stratmill on tutkimus- ja paperikaupankäyntityökalu, ei sijoitusneuvontaa tai välittäjä. Takaisintestaus- ja paperikaupankäyntitulokset ovat hypoteettisia. Kaupankäyntiin liittyy tappion riski.