Likvida medelstora bolag, veckovis tvärsnittsmomentum, rotation med endast långa positioner bland de främsta -2, avyttring till kontanter vid BTC-regim (8 flerårig historik för USD-M medelstora bolag: DOGE/DOT/ATOM/UNI/LTC/BCH/ETC/FIL, större spridning än bland megabolag, rent OHLCV, 3 parametrar)
Utfall: Övergiven
MidCapWeeklyCrossSectionalMomentumTop2BtcRegime
Utfallssammanfattning
MidCapWeeklyCrossSectionalMomentumTop2BtcRegime tog fabrikens marknadsförda momentumrotation med 8 majorer och tillämpade den på ett midcap-universum med större spridning, utifrån L12-tesen att en bredare spridning i tvärsnittet ger rotationen med koncentration till topp-2 större marginal över avgifterna. Edge per affär klarade avgiftsgolvet (2.93%), men koncentrationen slog åt båda hållen: iteration -2 nådde en nedgång från kapitaltoppen på 80.85%, och även efter att en daglig efterföljande stop-loss lagts till……Visa merVisa mindre
MidCapWeeklyCrossSectionalMomentumTop2BtcRegime tog fabrikens marknadsförda momentumrotation med 8 majorer och tillämpade den på ett midcap-universum med större spridning, utifrån L12-tesen att en bredare spridning i tvärsnittet ger rotationen med koncentration till topp-2 större marginal över avgifterna. Edge per affär klarade avgiftsgolvet (2.93%), men koncentrationen slog åt båda hållen: iteration -2 nådde en nedgång från kapitaltoppen på 80.85%, och även efter att en daglig efterföljande stop-loss lagts till i iteration -3 sjönk nedgången bara till 67.23% — fortfarande långt över gränsen för att överge vid 50% — medan avkastningen +365% visade sig helt bero på 2021 altcoin-beta med fem av sex övriga år negativa och en Sharpe på CI som sträckte sig över noll. Granskaren övergav strategifamiljen vid denna koncentration och noterade att parameterjustering inte kan tämja snabba midcap-krascher eller skapa edge under åren utan -2021. Den kanoniska versionen av mekanismen, med kontrollerad nedgång från kapitaltoppen, finns redan i det marknadsförda megacap-syskonet med 8 majorer och LONG.
En LONG-ONLY, veckovis ombalanserad momentumrotation i tvärsnittet — den EXACT beprövade mekanismen bakom fabrikens marknadsförda ”Cross-Sectional Momentum 8-Major LONG” (Sharpe 2.6) — tillämpad medvetet på ett universum med HIGHER-DISPERSION av 8 likvida USD-M MID-CAPS (DOGEUSDT, DOTUSDT, ATOMUSDT, UNIUSDT, LTCUSDT, BCHUSDT, ETCUSDT, FILUSDT) som NOT överlappar megacap-vinnarens urval. Motivet drivs av L12: korgar överlever bara när tvärsnittsspridningen per ombalansering överstiger ~2N×10bps i avgifter.……Visa merVisa mindre
En LONG-ONLY, veckovis ombalanserad momentumrotation i tvärsnittet — den EXACT beprövade mekanismen bakom fabrikens marknadsförda ”Cross-Sectional Momentum 8-Major LONG” (Sharpe 2.6) — tillämpad medvetet på ett universum med HIGHER-DISPERSION av 8 likvida USD-M MID-CAPS (DOGEUSDT, DOTUSDT, ATOMUSDT, UNIUSDT, LTCUSDT, BCHUSDT, ETCUSDT, FILUSDT) som NOT överlappar megacap-vinnarens urval. Motivet drivs av L12: korgar överlever bara när tvärsnittsspridningen per ombalansering överstiger ~2N×10bps i avgifter. Midcap-myntens veckovisa avkastningsspridning (topp mot bottendecil ~15-25%/vecka) är ungefär dubbelt så stor som megacap-myntens, så en koncentrerad TOP-2-rotation betalar bara ~0.40% i avgifter per ombalansering mot 15%+ i tillgänglig spridning — en stor marginal över avgifterna. Den är utformad för ONLY-zonen, som ger rena, diagnostiserbara backtest med positiv edge under den här sessionen: måttlig veckofrekvens — NOT innehav med ultralåg omsättning som utlöser motorns compute_daily_returns-artefakt (som slog ut mina spot-200SMA-strategier), NOT intradagsstrategier som dör av avgifter (AVAX/BNB/XRP alla med negativ edge), NOT optionsstrategier med flera ben (L2), NOT funding/likvidering/OI/HL/CM (alla döda strategifamiljer). Drawdown — misslyckandet som slog ut min dual-momentum-variant vid 76.9% — begränsas av ett kontantutträde efter BTC-200 dagar-SMA (beprövat i vinnaren) och koncentration till de starkaste namnen i topp-2. 3 parametrar (tillbakablick, topp-K, regim SMA) för att motverka överanpassning.
Iteration 3 inriktas på det ONLY diskvalificerande, tillförlitliga misslyckande som QA identifierade: max_drawdown 80.85% mätt från topp till botten (oberoende av annualisering och fri från motorartefakter), sämre än det 76.9% som strategin var avsedd att överträffa. Grundorsaken till QA är tydlig: den veckovisa BTC-200-SMA-baserade kontantutförsäljningen är en LAGGING-signal som inte kan minska exponeringen före snabba krascher i medelstora bolag, och koncentrationen i topp-2 förstärker dem. Den minsta ändring……Visa merVisa mindre
Iteration 3 inriktas på det ONLY diskvalificerande, tillförlitliga misslyckande som QA identifierade: max_drawdown 80.85% mätt från topp till botten (oberoende av annualisering och fri från motorartefakter), sämre än det 76.9% som strategin var avsedd att överträffa. Grundorsaken till QA är tydlig: den veckovisa BTC-200-SMA-baserade kontantutförsäljningen är en LAGGING-signal som inte kan minska exponeringen före snabba krascher i medelstora bolag, och koncentrationen i topp-2 förstärker dem. Den minsta ändring som passar mekanismen är ett överlägg för nedgångskontroll som NOT är beroende av den eftersläpande veckosignalen: en daglig TRAILING STOP per position, som kontrolleras vid varje stapel (_check_stops, anropad från calculate_signal och on_extra_bar). Den följer varje innehavs toppkurs sedan inträdet och säljer positionen och håller likviden kontant så snart priset faller stop_pct (standardvärde 15%) från den toppen. Därmed säljs ett medelstort bolag i fritt fall vid cirka 15% under sin högsta kurs i stället för att behållas ända till -80%. Med en bruttoexponering på 0.90 över 2 innehav begränsas portföljens nedgång per krasch till ungefär brutto*stop plus gap, och likviden från den stoppade positionen hålls kontant tills nästa ombalansering omprövar den. Stopparitmetiken har verifierats (topp 120, 15% stop -> säljs under 102). Detta är en genuint ny riskmekanism, inte omsättning för att manipulera mätvärden (QA tillgodoräknade iter-2 för att korrekt NOT omsättningen, och den återstående Sharpe-/volatilitetsartefakten ligger på motorsidan och är uttryckligen NOT den avgörande faktorn). Allt som QA tillgodoräknade lämnas orört: omdirigeringen till spot-handelsplatsen (alla .BINANCE_SPOT, ärlig nollfinansiering), korrekt dimensionering efter spotens totala bokvärde, momentumurvalet efter rang/topp-2, BTC endast som regimreferens (utesluten från _trade_syms), regimens kontantutförsäljning, synkroniseringsbarriären, försäljningar före köp, precisionsmedveten dimensionering, endast långa positioner (försäljningar/neddragningar minskar endast långa positioner; grundkoden blockerar blankning av spot), och rena importer. Det tillagda stop_pct är en riskparameter; kärnsignalens 3 parametrar (lookback_days, top_n, regime_sma_days) är oförändrade, vilket bevarar utformningen med lågt DOF och motståndskraft mot överanpassning, samtidigt som det tillförlitliga nedgångsmåttet blir gynnsamt.
max_drawdown 67.23% > hård gräns på 50% (L19); speglar dual-momentum-varianten som slogs ut vid 76.9% och den här strategins egen iteration -2 vid 80.85%. Hela huvudresultatet +365% kommer från 2021s altcoinuppgång (+937%), medan 5 av de övriga 6 åren var negativa — beta från en enda regim, inte edge. Sharpe CI (-0.908 till 3.10) sträcker sig över noll. Krascher i koncentrerade topp-2-midcaps kan inte tämjas genom parameterjustering (den efterföljande stop-lossen i iteration -3 prövades redan och minskade bara DD till 67%), och optimering kan inte skapa edge under åren utan -2021. Den centrala midcap-momentumfamiljen fungerar inte vid denna koncentration; den beprövade mekanismen finns redan i det marknadsförda syskonet med 8 majorer och LONG.
Implementation
Endast lång, veckovis ombalanserad momentumrotation i tvärsnittet över 8 likvida BINANCE_SPOT-midcaps (DOGE, DOT, ATOM, UNI, LTC, BCH, ETC, FIL), dagliga staplar, ren OHLCV. Varje vecka rangordnas 8 midcaps efter avkastning under de senaste 30 dagarna och de -2 främsta hålls med lika vikt, som återställs veckovis; när BTC stänger under sitt 200-dagars SMA roteras hela portföljen till kontanter. BTCUSDT läses endast in som regimreferens och rangordnas eller handlas aldrig. Iteration 3 lägger till en daglig efterföljande stop-loss per position: varje stapel avslutas innehavda namn som fallit 15% från toppen sedan inträde omedelbart till kontanter, oberoende av den veckovisa takten och den eftersläpande BTC-regimen, för att begränsa nedgången från kapitaltoppen per position (och portfölj). Spot-CASH-handelsplats med portföljvärde rekonstruerat som USDT kontanter plus marknadsvärdet av innehavda mynt. Inga blankningar, ingen hävstång, inga kompletterande data. 3 trimmade signalparametrar plus en riskkontroll på stop_pct.
Verifieringsresultat
Verifieringen misslyckades (granskning av lager 4 — QA): - CORE THESIS FALSIFIED för ett TRUSTWORTHY-mått: max_drawdown 80.85% — WORSE än nedgången i dual momentum 76.9% som strategin uttryckligen utformades för att undvika. Drawdown mäts från topp till botten på aktiekurvan och är NOT beroende av annualisering, så motorartefakten förvränger inte måttet — denna 80.85% är verklig. Hela hypotesens grund (topp-2 + BTC-200-SMA kontantutträde CONTROLS drawdown) motbevisas: BTC:s eftersläpande signal skyddar inte mot……Visa merVisa mindre
Verifieringen misslyckades (granskning av lager 4 — QA):
- CORE THESIS FALSIFIED för ett TRUSTWORTHY-mått: max_drawdown 80.85% — WORSE än nedgången i dual momentum 76.9% som strategin uttryckligen utformades för att undvika. Drawdown mäts från topp till botten på aktiekurvan och är NOT beroende av annualisering, så motorartefakten förvränger inte måttet — denna 80.85% är verklig. Hela hypotesens grund (topp-2 + BTC-200-SMA kontantutträde CONTROLS drawdown) motbevisas: BTC:s eftersläpande signal skyddar inte mot snabba mid-cap-krascher, och koncentrationen i topp-2 förstärker dem. Bekräftas av end_unrealized -118.91% (nära kollaps), impact_cost 13.10%, kapacitet $5.8M (illikviditet i mid-cap). Till skillnad från syskonstrategierna 200-SMA (gynnsam drawdown, ”lovande när det väl är åtgärdat”) är detta tillförlitliga mått UNFAVORABLE och diskvalificerande.
- Sharpe/volatilitet är fortfarande NON-DIAGNOSTIC som förutspått (omdirigering till spot löste inte compute_daily_returns-artefakten): volatilitet 291.96% är omöjlig, Sharpe 1.80 stämmer inte med cagr 22.24%, data_days 145 (~antal affärer), CI passerar noll. Men NOT den avgörande faktorn — den tillförlitliga drawdownen 80.85% räcker för att diskvalificera strategin, så det behöver inte invänta en motorfix.
- CREDIT: åtgärden för handelsplatsen är korrekt och fullständig — alla instrument är nu .BINANCE_SPOT, funding_events_available=0 är korrekt, positionsstorleken utgår korrekt från hela portföljvärdet på spot, och korrekt NO-omsättning har lagts till (enligt föregångaren 200-SMA). Momentummekanismen är oförändrad och korrekt (rankning/topp-2, BTC endast som regimreferens och utesluten från handel, endast lång short_trades=0, ingen framtidsinformation). Hindret gäller avkastning/risk och en kvarvarande mätartefakt, inte ett kodfel.
Ingen kodändring behövs; behåll spot-handelsplatsen. Analytikern kan notera att beskrivningen förverkligas som korrekt spotmotsvarighet.
Hypotesens titel anger universumet som ”USD-M medelstora bolag” (terminer), men konfigurationen/koden dirigerar alla instrument till .BINANCE_SPOT. Detta är CORRECT enligt fabrikens regel för marknadsdirigering (endast långa positioner, ingen hävstång, momentumfördel — inte finansiering -> BINANCE_SPOT) och har tillgodoräknats i tidigare iterationer, så det är NOT ett underkänt resultat. Spotmarknadens kostnad för en tur- och returtransaktion är 0.20%, och avg_trade_return_pct 2.93% överstiger den med bred marginal.
Valfritt: initiera _trail_high från positionens genomsnittliga ingångspris när en ny lång position först upptäcks.
Den dagliga glidande stoppen sätter _trail_high utifrån den första stapeln då en innehavd position observeras, inte det faktiska fyllnadspriset, så referensnivån för toppen börjar med cirka 1 staplars fördröjning efter inträdet. Det innebär en mindre konservatism, inte ett korrekthetsfel.
Analytikern/Risk bör väga 67% DD mot 76.9% som den var avsedd att slå; överväg att justera stop_pct eller gross_exposure till striktare nivåer vid optimering.
Sandbox max_drawdown 67.4% (förbättrat från iter-2:s 80.85% efter överlägget med glidande stop, fortfarande förhöjt). Fråga om resultat/risk för analytikern, inte om kodens korrekthet. end_unrealized_pct -112% och annualized_volatility 205% är artefakter i motorns mått; 67.4% nedgång från topp till botten DD är den tillförlitliga siffran.
Backtestgranskning
Sharpe
1,32
Total avkastning
365,00%
Max drawdown
67,23%
Totalt antal affärer
246
Vinstandel
42,7%
Vinstfaktor
1,12
avg_trade_return_pct 2.93% överstiger spotmarknadens lägsta avgiftsnivå (det finns en fördel per affär)
Endast lång på spot, 3 signalparametrar, låg risk för överanpassning
Beprövad mekanism (marknadsfört syskon med 8 majorer och LONG vid Sharpe 2.6)
max_drawdown 67.23% (CI till 97.6%) — L19 tydlig gräns för att avbryta; iteration -2 låg på 80.85%, fortfarande långt över befordringsgränsen
Hela avkastningen +365% kommer från 2021 (+937%); 5 av de övriga 6 åren negativa — altcoin-uppgångsbeta från en enda regim, inte upprepbar edge
Sharpe CI −0.908 till 3.10 sträcker sig över noll — går inte att skilja från avsaknad av skicklighet
profit_factor 1.124 är tunn; impact_cost_pct 17% tar en stor andel av brutto
Koncentration i topp-2-midcaps + eftersläpande veckovis BTC-SMA-regim kan inte begränsa snabba krascher; efterföljande stop-loss minskade bara DD, den löste inte problemet
Iterationshistorik
Verifieringen misslyckades (granskning av lager 4 — QA): - VENUE MISROUTE + optimistiskt backtest utan finansieringskostnader (samma brist som i dual-momentum-FAIL). Endast lång, hävstång 1.0, inga blankningar, ren MOMENTUM-avkastning (inte finansiering) → måste vara BINANCE_SPOT enligt regeln, men konfigurationen är USD-M perpetuals. funding_events_available=0 innebär att ingen finansiering tillämpas, men verkliga perpetual-positioner på långa sidan betalar den → optimistiskt/inte driftsättningsbart. ”Den……Visa merVisa mindre
Verifieringen misslyckades (granskning av lager 4 — QA):
- VENUE MISROUTE + optimistiskt backtest utan finansieringskostnader (samma brist som i dual-momentum-FAIL). Endast lång, hävstång 1.0, inga blankningar, ren MOMENTUM-avkastning (inte finansiering) → måste vara BINANCE_SPOT enligt regeln, men konfigurationen är USD-M perpetuals. funding_events_available=0 innebär att ingen finansiering tillämpas, men verkliga perpetual-positioner på långa sidan betalar den → optimistiskt/inte driftsättningsbart. ”Den refererade vinnaren anger USD-M” åsidosätter inte regeln. Alla 8 mid-cap-tillgångarna handlas på spot, så omdirigering är möjlig.
- NON-DIAGNOSTIC METRICS (compute_daily_returns-artefakt, lindrigare). annualized_vol 263% är orimligt för en korg med 0.90x; data_days 116 ≈ antal affärer över flera år (varaktighet 861d DD) → motorn annualiserar innehav på ~19 dagar som dagliga, med ~4.3x volatilitetsinflation (verklig ~61%). Sharpe 2.70 stämmer inte med cagr 74% (rimligt ~0.28), CI passerar noll. Omdirigering till spot NOT detta (drivs av omsättning/stängningsdatum). Jämför med den godkända carry-korgen (data_days 1080, rimlig).
- CREDIT: koden är korrekt och trogen. Tvärsnittsrankning av momentum/topp-2, BTC inläst som regimreferens ONLY (utesluten från _trade_syms, handlas/rankas aldrig), utträde till kontanter vid regimskifte, genuint endast lång (short_trades=0), ingen framtidsinformation, justeringsbarriär, sälj före köp, positionsstorlek med hänsyn till precision, parametrar 3. Hindren gäller handelsplats/avgift och motorns mätvärden, inte en brist i mekanismen.
Utfallssammanfattning
Att tillämpa en beprövad momentummekanism på ett midcap-universum med större spridning och koncentration till topp-2 förstärker kraschrisken mer än vad en eftersläpande veckovis regimgräns eller efterföljande stop-loss kan begränsa — den bredare spridningen slår åt båda hållen, och avkastning som helt samlas under ett enda altcoin-uppgångsår är regimbeta, inte edge; mekanismen finns redan i det marknadsförda megacap-syskonet med 8 majorer.
Backtestgranskaren svarade ”övergiv” vid grinden före optimering: 67.23% maximal nedgång från kapitaltoppen låg över gränsen för att överge vid 50% (bara ned från iteration -2s 80.85% trots tillagd efterföljande stop-loss), huvudresultatet var altcoin-beta från en enda regim vid 2021 snarare än en upprepbar edge, och Sharpe CI som sträckte sig över noll gick inte att skilja från avsaknad av skicklighet.
En lång-only, veckovis momentumrotation i tvärsnittet över 8 likvida Binance-spotmynt i midcap-segmentet med större avkastningsspridning (DOGE, DOT, ATOM, UNI, LTC, BCH, ETC, FIL). Strategin behöll de -2 främsta efter efterföljande avkastning med lika vikt, med kontantutträde vid regimskifte efter BTC-200 dagar-SMA och en daglig efterföljande stop-loss per position för att begränsa drawdown — den marknadsförda momentum-mekanismen för 8 majorer, flyttad till en marknad med större avkastningsspridning.
Med fullständiga data (246 affärer, metrics_reliable=true) klarade den avgiftsgolvet per affär (avg_trade_return_pct 2.93%) och gav +365%, men det riskjusterade resultatet var svagt och präglat av stor nedgång från kapitaltoppen: Sharpe 1.32 med ett CI som sträckte sig över noll (-0.908 till 3.10), vinstfaktor 1.124, informationskvot -0.061, påverkanskostnad 17% av brutto och en maximal nedgång från kapitaltoppen på 67.23% (CI till 97.6%) — hela avkastningen kom från 2021 (+937%), medan 5 av de övriga 6 åren var negativa. Ingen optimeringsfas kördes.
Stratmill är ett research- och pappershandelsverktyg, inte finansiell rådgivning eller en mäklare. Backtest- och pappershandelsresultat är hypotetiska. Handel innebär risk för förlust.