Vedvarende lang carry-kurv med dybt negativ funding, kun long og ét ben (BINANCE USD-M, 8 likvide perpetuals, gå long i et aktiv ONLY, når dets 8h-funding har været dybt negativ i ≥3 CONSECUTIVE-stempler — vedvarende short-trængsel = carry + squeeze-rebound — SINGLE-LEG for ét gebyr, ikke to, afhængig af funding-feed, gebyrberegning angivet, 2-parameter)
Resultat: Opgivet
PersistentDeepNegativeFundingLongCarryBasket8H
Resultatoversigt
Denne strategi tog nøje hensyn til sessionens hårdt vundne erfaringer — den brugte det dybe, bagudfyldte funding-feed som en reel afhængighed af data, der ikke er priser, holdt sig til ét ben for at betale ét gebyr i stedet for to og angav sin carry- kontra gebyrberegning — og leverede reel økonomi pr. handel med en profitfaktor på 1.88, 1.71% pr. handel og et fremragende drawdown på 9.9%. Men dens særlige nyskabelse slog fejl: persistensfilteret med ≥3 stempler i træk blev kun udløst 85 gange på seks år, hvilket gav en samlet Sharpe på 0.19, langt under Sharpe 1.97 for den implementerede carry-søskende baseret på øjeblikkelig funding, og de opsætninger med dybt negativ funding, som strategien kræver, er blevet sjældne, efterhånden som funding normaliseredes efter-2023. Analytikeren opgav strategien ved gennemgangen — funding-carry-edgen er allerede indfanget af den implementerede kurv, dette persistensfilter forringer den, og de to justerbare parametre genskaber enten den eksisterende strategi eller udhuler gebyrmarginen, så der ikke er noget, der kan fremmes og optimeres hen imod.
En LONG-ONLY, fundingdrevet carry-kurv med ét ben, der følger de tre læringer, som netop har indsnævret det mulige designrum til næsten ingenting: L30 (ren OHLCV-trend/momentum/reversion = 0/213, så en reel NON-PRICE dataafhængighed er nødvendig — strategien bruger FUNDING-feedet, den eneste dybe/tilbagefyldte ikke-prisserie, NOT de overfladiske OI/taker-/likvidationsmålinger, som tidligere forsøg blev afskåret fra), L29 (ingen optioner) og L28 (delta-neutral carry med TWO ben dør af gebyrer — derfor er dette……Vis mereVis mindre
En LONG-ONLY, fundingdrevet carry-kurv med ét ben, der følger de tre læringer, som netop har indsnævret det mulige designrum til næsten ingenting: L30 (ren OHLCV-trend/momentum/reversion = 0/213, så en reel NON-PRICE dataafhængighed er nødvendig — strategien bruger FUNDING-feedet, den eneste dybe/tilbagefyldte ikke-prisserie, NOT de overfladiske OI/taker-/likvidationsmålinger, som tidligere forsøg blev afskåret fra), L29 (ingen optioner) og L28 (delta-neutral carry med TWO ben dør af gebyrer — derfor er dette SINGLE-LEG, betaler for én rundtur og angiver gebyrregnestykket). Det er en persistensfiltreret videreudvikling af den deployerede carry-kurv med negativ funding (Sharpe 1.97): I stedet for at gå ind på et INSTANTANEOUS negativt fundingaftryk kræves det, at funding har været stærkt negativ i ≥3 CONSECUTIVE 8h-aftryk (24h med vedvarende short-trængsel), før der købes en position i et aktiv. Persistensfilteret er den særskilte mekanisme — det fjerner støjende indgange på enkeltmålinger, bekræfter et reelt setup med overfyldte shorts og risiko for short squeeze og sikrer, at positionen åbnes med SUSTAINED carry frem for et kortvarigt udsving. FEE ARITHMETIC (pr. L28): Indgang kræver funding ≤ −0.03%/8h vedvarende = −0.09%/dag i carry COLLECTED, mens positionen er long (shorts betaler longs); holdt i ≥3 dage giver det ≥27bps i carry mod en rundtur på ~0.09% (9bps) for én handel med USD-M — en margin på ~3× BEFORE det modsat rettede prishop, der typisk følger efter kapitulation blandt overfyldte shorts. Universet består af 8 likvide perpetual-kontrakter med lang historik (USD-M perps: BTC, ETH, SOL, XRP, DOGE, LINK, AVAX, LTC); hver filtreres med INDEPENDENTLY, vægtes ligeligt og positionsstørrelsen holdes konservativ. NOT carry mellem spot og perp med to ben (ét ben), NOT en funding RANK-rotation (uafhængigt niveau- og persistensfilter for hvert aktiv, ingen tværsortering → ikke den fejlslagne top-K-fundingrotation), NOT ren OHLCV, NOT optioner. 2 centrale parametre (fundingens størrelsestærskel, antal på hinanden følgende målinger).
Implementerer hypotesen som en persistensstyret videreudvikling af den aktive carry-kurv med negativ funding. (1) Afhængighed af data uden for prisdata (L30): ONLY-signalet er fundingfeedet – den dybe, bagudfyldte serie uden for prisdata – aldrig OHLCV. (2) Ét ben (L28): Én perp-long per navn betaler én round trip på ~9bps USD-M, og den angivne gebyrberegning (>=27bps carry over en holdingperiode på >=3 dage ved -0.03%/8h mod 9bps gebyr, ~3x margin plus bounce) er det, der klarer gulvet på 0.15% i gennemsnit per……Vis mereVis mindre
Implementerer hypotesen som en persistensstyret videreudvikling af den aktive carry-kurv med negativ funding. (1) Afhængighed af data uden for prisdata (L30): ONLY-signalet er fundingfeedet – den dybe, bagudfyldte serie uden for prisdata – aldrig OHLCV. (2) Ét ben (L28): Én perp-long per navn betaler én round trip på ~9bps USD-M, og den angivne gebyrberegning (>=27bps carry over en holdingperiode på >=3 dage ved -0.03%/8h mod 9bps gebyr, ~3x margin plus bounce) er det, der klarer gulvet på 0.15% i gennemsnit per handel; minimumsholdetiden på 24h forebygger whipsaw, før carry optjenes. (3) Ingen optioner (L29). (4) Uafhængigt niveau- og persistensfilter for hvert navn, NOT en rotation baseret på fundingrangering blandt top-K (ingen tværsnitsrangering), så den tilhører ikke den fejlslagne rotationsklasse. (5) Filteret med 3 stempler i træk er den særskilte mekanisme i forhold til den aktive søsterstrategi, der reagerer på øjeblikkelige udslag – det fjerner støj fra enkeltudslag og bekræfter vedvarende short-positionering. Robusthedskontrol: Jeg bekræftede med de faktiske fundingdata i parquet-format, at SOL (den primære, hvis faktiske funding_rates er den eneste serie per ben, der findes i Layer-3-sandkassen) når <= -0.03%/8h i 3 stempler i træk cirka 163 gange i nyere historik (4.9% af stemplerne under tærsklen), så sandkassen pålideligt genererer handler i stedet for at gentage »ingen handler«. I den fulde backtest leverer funding_rates_by_instrument en faktisk fundingserie til hvert af de 8 ben, så alle navne handles. Long-only plus gearing 1.0 og positionsstørrelse på 10%/navn undgår strukturelt drawdown på 50%+ / likvideringer ved -100%, som slog tidligere kurve ud (L15); prisstoppet per navn begrænser den retningsbestemte risiko ved strukturen med ét uafdækket ben. Handelsstedet er BINANCE USD-M-futures, fordi fordelen bygger på funding og kræver, at perp-positionen holdes for at modtage funding.
Svag, aftagende og selvundergravende trods gode målinger pr. handel. Samlet Sharpe er 0.19 (CI [-0.49, 0.86] spænder over nul) med total_return på kun 12.9% over ~5.8 år — knap nok produktiv — og carry-edgen er aftaget til ~nul siden 2023 (2024 -0.07%, 2025 +1.3%, 2026 -2.2%), efterhånden som funding blev normaliseret, og opsætninger med dyb negativ funding og overfyldte shortpositioner blev sjældne (kun en håndfuld af de 85 handler ligger efter -2023). Mest afgørende er det, at hypotesens særlige innovation —……Vis mereVis mindre
Svag, aftagende og selvundergravende trods gode målinger pr. handel. Samlet Sharpe er 0.19 (CI [-0.49, 0.86] spænder over nul) med total_return på kun 12.9% over ~5.8 år — knap nok produktiv — og carry-edgen er aftaget til ~nul siden 2023 (2024 -0.07%, 2025 +1.3%, 2026 -2.2%), efterhånden som funding blev normaliseret, og opsætninger med dyb negativ funding og overfyldte shortpositioner blev sjældne (kun en håndfuld af de 85 handler ligger efter -2023). Mest afgørende er det, at hypotesens særlige innovation — kravet om vedholdenhed i ≥3 stempler i træk — HURTS den dokumenterede mekanisme: det udløses kun 85 gange på 6 år med Sharpe 0.19, mod carry-kurven med øjeblikkelig negativ funding, som allerede er sat i drift, med Sharpe 1.97. De eneste optimeringsgreb kan ikke løse dette: hvis consecutive_stamps sænkes mod 1, ender man blot med den allerede udrullede kopi, og hvis entry_threshold lempes til under -0.03%/8 timer, kollapser gebyrmarginen (27 bps carry mod 9 bps tur-retur) til skrøbelighed. Med en Sharpe på 0.19 i basis og en edge, der er koncentreret i det aftagende 2021-2023-regime med høj funding, ville optimeringsforløbet i 3 faser overtilpasse dette regime og fejle OOS/deflateret-Sharpe-kontrollerne. Funding carry-edgen er allerede fanget af den udrullede søsterstrategi; denne variant med vedholdenhedsfilter tilføjer et filter, der forringer den i stedet for at forbedre den, så der er ingen konfiguration uden dubletter, der kan fremmes eller optimeres imod. Det fremragende drawdown på 9.9% og profitfaktor på 1.88 opvejer ikke, at strategien knap nok er produktiv og er i aftagende form. Ikke værd at bruge 2 timers optimering på.
Implementering
Long-only carry-kurv med ét ben og funding over 8 likvide BINANCE USD-M-perps (SOL primær + BTC, ETH, XRP, DOGE, LINK, AVAX, LTC), hver filtreret individuelt INDEPENDENTLY (ingen tværsnitsrangering). Går LONG long i et navns perp, først når dets funding over 8 timer har været <= -0.03%/8 timer i mindst 3 CONSECUTIVE-stempler (24 timer med vedvarende overfyldte shortpositioner). Modtager funding betalt af overfyldte shortpositioner og følger det kursopsving, der typisk kommer efter kapitulation. Ét ben betyder ét……Vis mereVis mindre
Long-only carry-kurv med ét ben og funding over 8 likvide BINANCE USD-M-perps (SOL primær + BTC, ETH, XRP, DOGE, LINK, AVAX, LTC), hver filtreret individuelt INDEPENDENTLY (ingen tværsnitsrangering). Går LONG long i et navns perp, først når dets funding over 8 timer har været <= -0.03%/8 timer i mindst 3 CONSECUTIVE-stempler (24 timer med vedvarende overfyldte shortpositioner). Modtager funding betalt af overfyldte shortpositioner og følger det kursopsving, der typisk kommer efter kapitulation. Ét ben betyder ét gebyr tur-retur (ikke to). Lukker, når funding normaliseres (>= exit_threshold, efter mindst 24 timer), ved timeout efter 15 dage eller ved et beskyttende kursstop på 12%. Ingen gearing; forsigtig positionsstørrelse på 10% af egenkapitalen pr. navn (<=0.80 maksimal bruttoeksponering), så porteføljen ikke kan tvangslukkes, og drawdown begrænses af kursbevægelser. Funding aflæses pr. ben fra funding_rates_by_instrument (reelle serier pr. ben i den fulde backtest), mens det primære ben falder tilbage på den tomme funding_rates-ordbog (dets reelle serie i sandboxen); et ben uden fundingdata forbliver fladt — ingen prisproxy indsættes nogensinde.
Verifikationsresultater
Ved gennemgang af backtesten skal du bekræfte total_trades og metrics_reliable i kørslen med FULL 8 ben, før du stoler på Sharpe/PF; hvis antallet af handler stadig ligger et godt stykke under ~100, så vurder ud fra carry-økonomien og den implementerede søskendes adfærd frem for støjende stikprøvestatistik.
Målbarhedsrisiko. Sandboxen gav kun 2 handler over 334 dage, fordi Layer-3 kun viser ONLY den primære (SOL) fundingserie; de øvrige 7 ben står stille dér. I den fulde backtest forsyner funding_rates_by_instrument alle 8 ben, så antallet af handler bør være ~8x, men indgangen har i sig selv lav frekvens: et filter med dyb negativ funding i >=3 stempler i træk udløses i nogle få samlede episoder pr. navn, og 24 timers minimumsbesiddelse / op til -15 dages maksimumsbesiddelse holder hvert navn i position under de fleste kvalificerende stempler. Det anslåede antal handler i den fulde backtest er omtrent 60-100 på tværs af kurven over flere års historik — lige på grænsen for statistisk pålidelighed. Det er ikke en kodefejl, og der er ingen kodeændring, der kan løse det (en lempelse af filteret ville bryde hypotesens vedholdenhedsmekanisme), men analytikeren bør betragte en fuld backtest med under ~100 handler som lavt konfidensniveau frem for en valideret edge.
Ingen blokerende ændring er nødvendig. Sæt eventuelt min_hold_bars op mod det angivne gulv på 3 dage (9 barer), så minimumsbesiddelsen alene dækker rundturen med carry og sikrer, at selv de korteste handler ikke giver et nettotab, før reboundet indtræffer.
Afvigelse mellem gebyrberegning og kode. Hypotesen begrunder, at gebyrerne kan dækkes, med en 'beholdning på >= 3 dage, der optjener >= 27 bps carry mod ~9 bps tur-retur (~3x margin)'. Kodens min_hold_bars=3 er 3 x 8H = 24 timer = ONE dag, dvs. ~9 bps carry ved tærsklen på -0.03%/8 timer — omtrent break-even alene på carry ved minimumsbesiddelsen, hvor edgen derefter afhænger af den længere beholdning (drevet af normalisering af funding) samt kursopsvinget. Strukturen med ét ben og funding, der optjenes for hvert stempel, gør retningen fornuftig (gennemsnitlig besiddelse i sandboxen ~1 d16 timer = ~15 bps carry), men den angivne '3x margin' opnås kun ved længere beholdning, ikke ved den fastsatte minimumsperiode.
Ignorér sandbox-PnL; kræv backtesten med alle 8 ben ved enhver vurdering af performance.
Sandboxmålingerne er negative (total_return -0.57%, Sharpe -0.22, PF 0.68, avg_trade_return_pct -2.66%), men metrics_reliable=false med kun 2 handler (én gevinst på +$1032, ét tab på -$1519). De viser NOT et mønster, der tyder på en kodefejl (win_rate 0.50, |Sharpe| langt under 5, PF ikke 0.0), så de er ren støj fra en lille stikprøve i sandboxen med ét ben, ikke tegn på en fejl i polaritet eller positionsstørrelse. Flaget er kun sat, så det negative sandboxtal ikke forveksles med et valideret resultat.
Backtest-gennemgang
Sharpe
0,19
Samlet afkast
12,89%
Maks. drawdown
9,89%
Handler i alt
85
Gevinstrate
48,2%
Profit factor
1,88
Reel edge pr. handel: profit_factor 1.88, avg_trade_return_pct 1.71% (dækker gebyrer) og fremragende risikostyring (max_drawdown 9.9%, ingen likvidation)
Bruger det dybe/bagudfyldte funding-feed (funding_events_available 1039) — en ikke-prisbaseret afhængighed, der overholder L30; ingen datamur; carry krediteres, så afkastene er reelle
Positiv hvert år 2020-2023; dokumenteret mekanismefamilie (implementeret carry-søskende Sharpe 1.97)
Samlet Sharpe 0.19 med CI [-0.49, 0.86] der spænder over nul; total_return kun 12.9% over ~5.8 år (~2%/år) — kun lige akkurat produktiv
Carry-edgen aftog til ~nul efter-2023 (2024 -0.07%, 2025 +1.3%, 2026 -2.2%), efterhånden som funding normaliseredes — opsætninger med dybt negativ funding er nu sjældne
Persistensfilteret (hypotesens særlige nyskabelse) HURTS: 85 handler / Sharpe 0.19 sammenlignet med Sharpe 1.97 for den implementerede carry-kurv med øjeblikkelig funding; en lempelse af consecutive_stamps får den blot til at nærme sig den implementerede dublet
Ingen af kernens parametre kan løse det: en lempelse af fundingtærsklen gør gebyrmarginen skrøbelig; edgen er forringet af et regimeskift, så optimering ville overtilpasse til vinduet med høj funding 2021-2023
Resultatoversigt
At tilføje et persistensfilter til en allerede implementeret funding-carry-mekanisme forringede den i stedet for at forbedre den — en lempelse af stempelantallet får den blot til at nærme sig den eksisterende søskende, mens en lempelse af tærsklen udhuler gebyrmarginen — og selve edgen ved dybt negativ funding er aftaget siden 2023, så en variant, der filtrerer en indfanget edge ned til næsten ingen produktivitet, har intet råderum til at skabe merværdi.
Den blev opgivet ved gaten for gennemgang af backtesten før optimering: samlet Sharpe på 0.19 var tæt på nul, carry-edgen var blevet forringet af regimeskift, efterhånden som funding normaliseredes, og — afgørende — hypotesens særlige persistensfilter med ≥3 stempler HURT den dokumenterede mekanisme (85 handler / Sharpe 0.19 sammenlignet med Sharpe 1.97 for den allerede implementerede carry-kurv baseret på øjeblikkelig funding), så ingen af kernens parametre gav en konfiguration, der kunne fremmes uden at være en dublet, at optimere hen imod.
En long-only funding-carry-kurv med ét ben over 8 likvide BINANCE USD-M-perpetuals (BTC/ETH/SOL/XRP/DOGE/LINK/AVAX/LTC), hvor hver position uafhængigt kun aktiveres til long, efter at dens 8h-funding har været dybt negativ (≤ -0.03%/8h) i ≥3 på hinanden følgende stempler — et persistensfilter, der skal bekræfte vedvarende short-trængsel med henblik på carry plus et squeeze-rebound; der betales for én rundtur, og det dybe funding-feed bruges som ikke-prissignal.
Den havde reel økonomi pr. handel — profitfaktor 1.88, avg_trade_return_pct 1.71% (dækker gebyrer), 9.9% maksimalt drawdown, ingen likvidation, positiv hvert år 2020-2023 — men var samlet set knap produktiv: Sharpe 0.19 (CI omkring nul), samlet afkast kun 12.9% over ~5.8 år (~2%/år) på tværs af 85 handler, hvor edge var aftaget til ~nul efter-2023 (2024 -0.07%, 2025 +1.3%, 2026 -2.2%).
Stratmill er et research- og papirhandelsværktøj, ikke finansiel rådgivning eller en mægler. Backtest- og papirresultater er hypotetiske. Handel indebærer risiko for tab.