Sări la conținut
Toate strategiile

Strategii

Trend de forță relativă SOL/ETH, long-short neutru din punct de vedere valutar (leg long SOLUSDT.BINANCE + leg short ETHUSDT.BINANCE USD-M, confluență de momentum pe două intervale de timp aplicată RATIO, 4H primar + 1D confirmare, ieșire trailing ATR, 3 parametri)

Rezultat: Abandonată

SolEthRelativeStrengthTrendDollarNeutralLS

Sumar rezultate

A depăși pragul de comisioane per tranzacție nu este suficient atunci când impactul de piață domină și limitează capacitatea la scară de jucărie.

Ipoteza

Corecție pentru poarta de validare a backtestului la iterația-2. Poarta a semnalat metricile ca incoerente (Sharpe pe curba mtm +0.59 vs curba de capital total_return -27.40%) și a indicat să se judece pe baza curbei de capital — adică strategia a pierdut într-adevăr ~27%. Această divergență mtm/realizat este semnătura tipică a erodării prin costuri de tranzacție pe un portofoliu cu două picioare: fiecare schimbare de poziție plătește comisioane taker la execuțiile FOUR (~0.2% din valoarea nominală per picior),……Afișează mai multeAfișează mai puțin

Corecție pentru poarta de validare a backtestului la iterația-2. Poarta a semnalat metricile ca incoerente (Sharpe pe curba mtm +0.59 vs curba de capital total_return -27.40%) și a indicat să se judece pe baza curbei de capital — adică strategia a pierdut într-adevăr ~27%. Această divergență mtm/realizat este semnătura tipică a erodării prin costuri de tranzacție pe un portofoliu cu două picioare: fiecare schimbare de poziție plătește comisioane taker la execuțiile FOUR (~0.2% din valoarea nominală per picior), iar iterația 1 intra și ieșea pe baza unui simplu test de semn al spread-ului scalat prin volatilitate, astfel încât fiecare fluctuație peste zero forța un tur complet (~0.08% din capital de fiecare dată la ~0.4x capital per picior — suficient pentru a produce pierderea observată în timp ce traiectoria marcată derivă în sus). Cea mai mică modificare care rezolvă problema, lăsând neschimbate construcția semnalului, dimensionarea, hedging-ul și toate straturile care treceau anterior testele: o bandă moartă. Intrările necesită acum |spread| > entry_threshold (0.6 unități scalate prin volatilitate) în loc de un simplu test de semn; ieșirea de tip fast-read se declanșează doar când side*signal < -exit_band_frac*entry_threshold, nu la trecerea prin zero. Ieșirile de tip trailing-stop și cele bazate pe regimul zilnic rămân neschimbate, astfel încât inversările reale continuă să fie tăiate. max_notional_frac a fost redus 0.35 → 0.30 pentru a micșora amprenta comisioanelor per flip și expunerea brută. entry_threshold este expus ca parametru reglabil cu _param_bounds declarate care corespund plafonării din cod; |spread|-ul tipic pe acest raport variază între 1–3, astfel încât 0.6 se declanșează în continuare regulat, iar numărul de tranzacții din sandbox rămâne mult peste zero. Nu s-au modificat importuri sau structura claselor.

Fragil la costuri, fără edge exploatabil pe un eșantion decisiv de 1612 tranzacții / 6 ani. profit_factor 1.0108 se situează în banda de erodare prin comisioane/impact [0.85,1.10] (L18) — edge-ul brut este real, dar se situează în interiorul costurilor. Aici costul dominant este impactul IMPACT de piață, nu comisionul: impact_cost_pct 66.78% consumă două treimi din PnL-ul brut, iar capacity_usd este doar ~$224k, astfel încât randamentul aparent per tranzacție de 0.26% supraviețuiește doar la scară de jucărie și……Afișează mai multeAfișează mai puțin

Fragil la costuri, fără edge exploatabil pe un eșantion decisiv de 1612 tranzacții / 6 ani. profit_factor 1.0108 se situează în banda de erodare prin comisioane/impact [0.85,1.10] (L18) — edge-ul brut este real, dar se situează în interiorul costurilor. Aici costul dominant este impactul IMPACT de piață, nu comisionul: impact_cost_pct 66.78% consumă două treimi din PnL-ul brut, iar capacity_usd este doar ~$224k, astfel încât randamentul aparent per tranzacție de 0.26% supraviețuiește doar la scară de jucărie și dispare la orice dimensiune semnificativă (preocuparea privind edge-ul exprimată de QA se confirmă, și e chiar mai rea decât 55.4% din sandbox). Sharpe 0.533 cu CI [-0.249, 1.265] cuprinzând zero, max_drawdown 50.4%, recovery_factor 0.65, iar portofoliul LOSES sever în regimul calm (-61.2% randament / 74.1% DD) în timp ce se deteriorează în anii recenți (2025 -17.4%, 2026 -26.1%). Aceasta este clasa long-short neutră din punct de vedere valutar pe perpetuale majore (L45, multi_instrument 0/84) a cărei semnătură PF~1.0/DD mare moare fie prin overfit, fie fără edge după optimizare — reglarea parametrilor 3 nu poate ridica un edge deja sufocat de impact. Nu merită 2 ore de calcul. abandon_class = negative_expectancy.

Implementare

Trend de forță relativă neutru din punct de vedere valutar SOL/ETH pe perpetuale Binance USD-M. Semnalul este confluență de momentum pe două intervale de timp aplicată prețului log al raportului RATIO ln(SOL/ETH): un spread rapid 4H scalat prin volatilitate EMA trebuie să fie de acord ca semn cu o citire de momentum al raportului calendaristic zilnic (daily_lookback zile), altfel poziția rămâne neutră. Long SOL / short ETH la confluență pozitivă, invers la confluență negativă, ambele picioare fiind dimensionate la valoarea nominală SAME USD, astfel încât portofoliul poartă ~zero delta netă în dolari. Ieșiri: trailing stop de tip ATR pe raport (trail_atr_mult x volatilitatea de la intrare de retragere față de cel mai bun raport atins), o inversare a trendului zilnic, sau o inversare histeretică a spread-ului 4H dincolo de o bandă moartă. Valoarea nominală per picior este orientată în funcție de risc (distanța trailing-stop riscă ~1.8% din capital) și plafonată la max_notional_frac x capital x levier.

Rezultate verificare

Reconciliați numărul de parametri al ipotezei cu codul, sau actualizați ipoteza/titlul pentru a reflecta al 4-lea parametru reglabil adăugat în timpul iterației.

Titlul ipotezei menționează un design cu '3 parametri', dar codul expune 4 parametri reglabili cu _param_bounds declarate (ema_ratio, daily_lookback, trail_atr_mult, entry_threshold). Aceasta este corecția documentată prin bandă moartă din iterația-2 (entry_threshold promovat la parametru reglabil pentru a reduce churn-ul la trecerea prin zero), nu o schimbare structurală a edge-ului: confluența raportului pe două intervale de timp, confirmarea calendaristică zilnică și ieșirea trailing ATR menționate în ipoteză sunt toate prezente și corecte. Neblocant; se notează deriva numărului pentru evidență.

Portofoliu cu rulaj ridicat pe două picioare: sandbox-ul arată rulaj 628, impact_cost_pct 55.4% (impactul consumă peste jumătate din PnL-ul brut) și capacity_usd doar ~$325k, pe 1612 tranzacții. avg_trade_return_pct 0.26% depășește pragul de comisioane, iar commission_pct_of_gross este doar 5.0%, dar erodarea prin impactul de piață modelat este costul dominant și ar comprima puternic edge-ul la orice dimensiune semnificativă. Distribuția pe regimuri este de asemenea dezechilibrată (tercilul calm -61.2% randament / 74% DD vs normal +68%). Acesta este un test smoke pe parametri neoptimizați pe o fereastră trunchiată, deci nu blochează — dar analistul ar trebui să verifice pe istoria completă dacă edge-ul de forță relativă supraviețuiește la impact/rulaj realiste și să ia în considerare dacă banda moartă de intrare/rulajul necesită lărgire suplimentară.

Analiză backtest

Sharpe
0,53
Randament total
64,37%
Drawdown maxim
50,41%
Tranzacții totale
1612
Rată de câștig
46,7%
Factor de profit
1,01

Eșantion fiabil, decisiv: 1612 tranzacții pe o istorie completă de 6 ani / 2183 zile, echilibrat long/short (806 fiecare), deci este un test corect al mecanismului, nu unul superficial.

Tranzacțiile implementează ipoteza — un portofoliu neutru din punct de vedere valutar cu două picioare pe raportul SOL/ETH, cu corecția prin bandă moartă pentru reducerea churn-ului; comisionul reprezintă doar 5.04% din valoarea brută, astfel încât preocuparea dezvoltatorului privind churn-ul la trecerea prin zero a fost efectiv rezolvată.

avg_trade_return_pct 0.26% depășește nominal pragul de comisioane Binance USD-M 0.15%.

profit_factor 1.0108 se situează exact în banda de fragilitate la comisioane/costuri [0.85,1.10] (L18) — edge-ul brut este real statistic, dar se situează aproape în totalitate în interiorul costurilor. Sharpe 0.533 cu CI [-0.249, 1.265] cuprinzând zero.

Impactul, nu comisionul, este factorul decisiv: impact_cost_pct 66.78% (mai rău decât 55.4% QA semnalat în sandbox) — impactul de piață modelat consumă două treimi din PnL-ul brut, iar capacity_usd este doar ~$224k, adică 'edge'-ul există doar la scară de jucărie și dispare la orice dimensiune practicabilă. Preocuparea privind edge-ul exprimată de QA se confirmă pe întreaga istorie.

Distribuția pe regimuri este puternic dezechilibrată și defavorabilă: tercilul calm -61.15% randament / 74.1% maxim DD, normal +68%, stresat +24.5% — portofoliul pierde exact în regimul de volatilitate scăzută în care un trend de forță relativă ar trebui să fie cel mai ieftin de menținut.

Global max_drawdown 50.4%, recovery_factor 0.65, max_drawdown_duration 790 zile, iar edge-ul se deteriorează: randamentele anuale 2025 -17.4%, 2026 -26.1%.

Prior de clasă: coșurile long-short neutre din punct de vedere valutar/de piață pe perpetuale majore sunt 0/84 (L45); un portofoliu PF ~1.0 susținut prin levier/vol-targeting cu un 50% DD este exact semnătura care moare fie prin overfit, fie fără edge după rularea din faza 3.

Analiză

Poarta de validare a backtestului: - metrici nesigure: Incoerent: Sharpe 0.59 diferă ca semn de total_return -27.40% — Sharpe-ul este calculat din seria mtm_equity_curve, în timp ce randamentul provine din curba de capital. A se judeca pe baza curbei de capital.

Sumar rezultate

Abandonat la poarta de revizuire a backtestului dinaintea optimizării — edge-ul se situa în interiorul costurilor, dominat de impactul de piață, exploatabil doar la scară de jucărie.

Un long-short neutru din punct de vedere valutar SOL/ETH pe Binance USD-M, tranzacționând raportul de preț SOL/ETH cu confluență de momentum pe două intervale de timp și o ieșire cu trailing ATR, pentru a valorifica trendul de forță relativă eliminând totodată beta comun al criptomonedelor.

Backtest pe 6 ani: 1612 tranzacții (806 long / 806 short), rată de câștig 46.7%, randament total 64.4%, Sharpe 0.533 (CI [-0.249, 1.265]), PF 1.0108, DD maxim 50.4%; randamentul mediu per tranzacție 0.26% din valoarea nominală, dar costul de impact 66.78% din valoarea brută, iar capacitatea doar ~$224k.

Stratmill este un instrument de cercetare și paper-trading, nu consultanță financiară sau broker. Rezultatele de backtest și paper trading sunt ipotetice. Tranzacționarea implică riscul de pierdere.