Sări la conținut
Toate strategiile

Strategii

Asocierea dintre turnover-ul spot și randamentul rezidual: COMP/TRX/ETC/HBAR long-short Hyperliquid

Rezultat: Abandonată

HlSpotTurnoverResidualAssociationLS

Sumar rezultate

HlSpotTurnoverResidualAssociationLS a testat dacă rulajul anormal de pe piața spot Binance, când evoluează împreună cu randamentul unei monede față de coșul său, indică acumulare sau distribuție; rezultatul era tranzacționat pe contracte perpetue Hyperliquid printr-o strategie long-short cu durata de 7 zile, COMP/TRX/ETC/HBAR. Într-o iterație, backtestul pe întreaga perioadă a generat 46 poziții, cu o medie de -1.97% per tranzacție, Sharpe de -0.86 și factor de profit de 0.41; tranzacționarea a început abia în aprilie 2024. Dimensiunile pozițiilor au fost foarte mici (levier maxim 0.02), iar costurile neglijabile, deci pierderea a provenit de la semnalul însuși. Analistul care a revizuit backtestul a abandonat strategia înainte de optimizare, respingând doar această versiune și menționând că testul de control bazat doar pe randament nu a fost rulat.

Ipoteza

Ipoteza Research Lead originală, folosind bare sincronizate de 1-DAY. Testați dacă asocierea pozitivă dintre turnover-ul spot anormal de pe Binance și randamentele relative la coș identifică acumularea persistentă, în timp ce asocierea negativă identifică distribuția. Tranzacționați cele mai puternice asocieri pozitive și negative ca poziții opuse pe perpetuele Hyperliquid timp de șapte zile. Instrumentele spot Binance sunt doar surse de semnal. Folosiți istoricul efectiv suprapus, verificând continuitatea……Afișează mai multeAfișează mai puțin

Ipoteza Research Lead originală, folosind bare sincronizate de 1-DAY. Testați dacă asocierea pozitivă dintre turnover-ul spot anormal de pe Binance și randamentele relative la coș identifică acumularea persistentă, în timp ce asocierea negativă identifică distribuția. Tranzacționați cele mai puternice asocieri pozitive și negative ca poziții opuse pe perpetuele Hyperliquid timp de șapte zile. Instrumentele spot Binance sunt doar surse de semnal. Folosiți istoricul efectiv suprapus, verificând continuitatea barelor și acoperirea finanțării pentru fiecare instrument. Executați ordinele market la închiderea barei de semnal, folosind explicit echivalentul din registrul de capabilități pentru execuția la deschiderea barei următoare pe venue-uri continue. Instrumentele separate nu necesită modul hedge; execuțiile sunt secvențiale, nu atomice. Stopurile de protecție se declanșează intrabar prin potrivirea platformei. Comisioanele taker oficiale de bază pentru perpetual sunt 0.045% per execuție: [comisioane Hyperliquid](https://hyperliquid.gitbook.io/hyperliquid-docs/trading/fees). Costurile de decontare efectivă a finanțării sunt incluse: [finanțare Hyperliquid](https://hyperliquid.gitbook.io/hyperliquid-docs/trading/funding). Nu a fost folosit niciun studiu prealabil al performanței.

Expunerea doar long este 77.6% față de un plafon de 55%, cel mai mare dezechilibru direcțional. Această propunere adaugă poziții opuse pe activele subreprezentate de pe Hyperliquid, folosind semnale dintr-un alt venue. corpus_concentration era gol, deci nu se pot deduce procentele de concentrare recente. Numărătorile din instantaneul instrumentelor principale au fost COMP=1, TRX=1, ETC=1 și HBAR=3; acestea nu demonstrează utilizarea zero a instrumentelor secundare. Căutările de lucrări anterioare au găsit direcția volumului semnat, retrageri după creșteri bruște ale volumului și breakout-uri confirmate de spot, dar niciun coș exact bazat pe asocierea dintre randamentul rezidual și turnover. Acest mecanism nu necesită nici breakout, nici șoc de preț. Spre deosebire de rotația pe baza forței relative, clasamentul său nu este determinat de randamentele cumulate. Un control separat, înregistrat, bazat doar pe randament testează dacă asocierea cu turnover-ul adaugă informație.

negative_expectancy: Operaționalizarea proprie a Research Lead pierde bani pe întregul istoric: o asociere Pearson între randamentul rezidual al spotului Binance și turnover-ul anormal determină un singur coș long-short Hyperliquid COMP/TRX/ETC/HBAR, menținut 7 zile. Pentru 46 poziții închise din intervalul 2024-04–2026-10, avg_trade_return_pct este -1.97% față de pragul Hyperliquid +0.15%. PF este 0.41, rata de câștig 0.39, iar Sharpe -0.86 (CI -1.58 până la +0.02). Pierderea provine din PnL-ul brut al prețului:……Afișează mai multeAfișează mai puțin

negative_expectancy: Operaționalizarea proprie a Research Lead pierde bani pe întregul istoric: o asociere Pearson între randamentul rezidual al spotului Binance și turnover-ul anormal determină un singur coș long-short Hyperliquid COMP/TRX/ETC/HBAR, menținut 7 zile. Pentru 46 poziții închise din intervalul 2024-04–2026-10, avg_trade_return_pct este -1.97% față de pragul Hyperliquid +0.15%. PF este 0.41, rata de câștig 0.39, iar Sharpe -0.86 (CI -1.58 până la +0.02). Pierderea provine din PnL-ul brut al prețului: aproximativ -1.95% per poziție înainte de costuri, iar comisionul, impactul și finanțarea însumează doar aproximativ $20 din pierderea de $435. Prin urmare, optimizarea nu o poate ameliora prin reducerea costurilor. Doi parametri ajustabili în limite (association_bars, association_threshold) pe un eșantion de 46 poziții ar ajusta zgomotul, nu ar găsi o regiune care să inverseze o pierdere brută de aproximativ 2%. Toți ceilalți parametri sunt fixați contractual. Îngrijorarea economică a lui QA se confirmă pe întregul istoric. Întrebarea lui QA despre finanțare este lămurită: finanțarea este atașată (6240 evenimente, -$1.75 înregistrate). Notă de raportare: total_return și max_drawdown sunt în unități procentuale. Rezultatul real este -0.22% pe o bază de $200k la două venue-uri, deci nu este o depășire a limitei de drawdown. Domeniu: este respinsă doar această operaționalizare. Controlul bazat doar pe randament nu a fost rulat, astfel că valoarea incrementală a asocierii cu turnover-ul rămâne nemăsurată. Nu se afirmă existența unei deficiențe de date sau de contabilitate.

Implementare

Coș zilnic long/short între venue-uri. Spotul Binance (COMP/TRX/ETC/HBAR USDT) este doar sursa semnalului. La fiecare închidere sincronizată de 1-DAY, randamentul logaritmic spot al fiecărei monede minus media ponderată egal a coșului (randamentul său rezidual) este corelat Pearson pe parcursul a association_bars zile cu turnover-ul logaritmic anormal al cotației. Turnover-ul logaritmic anormal este log(close*volume) minus media celor 20 zile precedente. Semnalul este magnitudinea mai mică dintre cele două: cea……Afișează mai multeAfișează mai puțin

Coș zilnic long/short între venue-uri. Spotul Binance (COMP/TRX/ETC/HBAR USDT) este doar sursa semnalului. La fiecare închidere sincronizată de 1-DAY, randamentul logaritmic spot al fiecărei monede minus media ponderată egal a coșului (randamentul său rezidual) este corelat Pearson pe parcursul a association_bars zile cu turnover-ul logaritmic anormal al cotației. Turnover-ul logaritmic anormal este log(close*volume) minus media celor 20 zile precedente. Semnalul este magnitudinea mai mică dintre cele două: cea mai puternică asociere pozitivă și cea mai puternică asociere negativă. Când semnalul este cel puțin association_threshold, strategia cumpără perpetualul Hyperliquid al monedei cu valoarea pozitivă cea mai mare (acumulare) și vinde perpetualul monedei cu valoarea negativă cea mai mare (distribuție). Cele două poziții au valori noționale egale: 5% din capitalul propriu combinat per poziție, plafonat la 0.0005 x din turnover-ul zilnic mediu al perpetualului Hyperliquid pe 20 zile, pozițiile fiind la o distanță de cel mult 1% una de cealaltă. Intrările sunt ordine market executate la închiderea barei de semnal; pe aceste venue-uri continue de 24/7, aceasta corespunde deschiderii barei următoare (metoda next_bar_open_fill use_equivalent). Fiecare poziție primește un stop 10% STOP_MARKET, doar pentru reducerea poziției, plasat la executarea acesteia și declanșat intrabar prin potrivirea platformei. Toate pozițiile rămase se închid la 7 zile calendaristice după intrare, urmate de o pauză de 1 zile; este deschis un singur coș la un moment dat. O zi lipsă resetează indicatorii, iar intrările necesită 80 zile consecutive acoperite. Finanțarea Hyperliquid se decontează prin motor.

Implementează exact planul fix: score_definition pearson_spot_residual_return_vs_abnormal_log_turnover, universul COMP/TRX/ETC/HBAR, menținere timp de 7 zile, pauză de 1 zi, stop 10%, fracție per poziție 5%, un coș, rezidual ponderat egal, normalizare a volumului pe 20 bare și interval de referință pentru lichiditate, plafon de volum 0.0005, toleranță hedge 1%, valoare noțională minimă $10, levier 1 și perioadă de încălzire 80. Parametrii ajustabili sunt association_bars [21,56] (limitați în cod și declarați în……Afișează mai multeAfișează mai puțin

Implementează exact planul fix: score_definition pearson_spot_residual_return_vs_abnormal_log_turnover, universul COMP/TRX/ETC/HBAR, menținere timp de 7 zile, pauză de 1 zi, stop 10%, fracție per poziție 5%, un coș, rezidual ponderat egal, normalizare a volumului pe 20 bare și interval de referință pentru lichiditate, plafon de volum 0.0005, toleranță hedge 1%, valoare noțională minimă $10, levier 1 și perioadă de încălzire 80. Parametrii ajustabili sunt association_bars [21,56] (limitați în cod și declarați în _param_bounds) și association_threshold. Barele sunt potrivite după marcaj temporal exact pentru toate cele 8 poziții, astfel încât nicio poziție nu este întârziată sau din viitor. Execuțiile sunt ordine market separate, secvențiale, pe instrumente separate, deci nu este necesar modul hedge. Alegeri de interpretare: (1) plafonul de lichiditate folosește propriul turnover zilnic al perpetualului Hyperliquid tranzacționat; (2) dacă o poziție este închisă de stop, poziția rămasă este menținută până la ieșirea temporizată după 7 zile, deoarece ipoteza nu oferă o regulă de stop la nivelul coșului; (3) dacă o poziție de intrare nu se execută niciodată, poziția neacoperită este închisă la bara următoare. Dimensionarea folosește capitalul propriu combinat al contului Hyperliquid și al contului spot Binance, folosit doar pentru semnale; în practică, plafonul de volum stabilește valoarea noțională per poziție. Ruta de control al riscului (a): un stop 10% pe o poziție de cel mult 5% din capitalul propriu pierde cel mult 0.5% din capitalul propriu.

Rezultate verificare

Luați în considerare dimensionarea doar pe baza capitalului propriu Hyperliquid sau precizați în profilul de risc baza combinată a capitalului propriu.

_combined_equity() adună soldul în numerar al contului BINANCE_SPOT, folosit doar pentru semnale, la capitalul propriu MTM de pe Hyperliquid, astfel că 5% din „capitalul propriu combinat” poate reprezenta aproximativ 10% din contul care deține efectiv pozițiile. Aici nu contează, deoarece plafonul de volum se aplică (marjă maximă de aproximativ 2%) și se încadrează în regula de stop-loss de 2% din capitalul propriu (10% stop x cel mult 10% din poziție).

Verificați dacă finanțarea HL pentru COMP/TRX/ETC/HBAR este atașată în backtestul complet.

Acoperirea finanțării: sandbox-ul arată zero evenimente de finanțare și zero finanțare înregistrată pentru pozițiile HL, deși ipoteza include decontarea finanțării HL. Acest lucru nu afectează corectitudinea, dar pozițiile de 7 zile implică finanțare.

Rulați opțional verificarea ieșirii temporizate înainte de revenirea anticipată pentru aliniere.

Când bara principală este procesată fără alinierea tuturor celor 8 poziții, calculate_signal revine anticipat și omite _manage_basket, astfel că ieșirea temporizată după 7 zile așteaptă până la următoarea zi aliniată complet. Bariera de bază așteaptă de regulă alinierea, deci acest lucru afectează numai zilele în care lipsește bara unei poziții.

Sandbox (o singură rulare neoptimizată): 46 poziții închise, avg_trade_return_pct -1.95% față de pragul +0.15%, PF 0.41. Pierderea se concentrează în tercila cu volatilitate ridicată (-0.18 din totalul de -0.22). Aproximativ -$434 în total, la o valoare noțională medie per poziție de circa $480; prin urmare, dimensionarea poziției este stabilită de plafonul fix de rulaj 0.0005 x pe 20 zile HL, nu de fracția de capital 5% (levier maxim la intrare 0.02). Conform L211, la această dimensiune, cifrele privind drawdown-ul și randamentul nu sunt comparabile cu pragurile de risc. Sandbox indică funding_events_available = 0 și finanțare înregistrată = 0, deși ipoteza spune că este inclusă finanțarea efectivă HL. Confirmă că backtestul complet atașează finanțarea pentru toate cele patru contracte perpetue HL. Rulează și controlul înregistrat doar pe randament pentru a vedea dacă asocierea cu rulajul adaugă ceva.

Analiză backtest

Sharpe
-0,86
Randament total
-0,22%
Drawdown maxim
0,22%
Tranzacții totale
46
Rată de câștig
39,1%
Factor de profit
0,41

Tranzacțiile corespund mecanismului. Există 46 poziții închise: 23 long și 23 short, deschise în perechi la aceeași închidere de decizie pe perpetuele Hyperliquid. Pozițiile au valori noționale egale, sunt menținute 7 zile sau până la stopul 10%, iar la final nu rămâne nicio poziție deschisă (end_unrealized 0).

Finanțarea este atașată în rularea completă, care răspunde la întrebarea lui QA. funding_events_available este 6240, iar funding_folded este adevărat. Finanțarea per tranzacție este nenulă și totalizează -$1.75. Contabilizarea costurilor se reconciliază (rezidual de aproximativ $0.001).

Unitățile contabile, verificate față de fișierul detaliat: curba capitalului propriu pornește de la $200,000 (două conturi de $100k la venue-uri) până la $199,564.63. Pierderea reală este -0.22%, cu drawdown de aproximativ 0.22%. total_return -0.2177 și max_drawdown 0.2186 sunt în unități procentuale, nu -21.8% și 21.9%, deci drawdown-ul nu reprezintă o încălcare a limitei de risc.

Comparație cu pragul: avg_trade_return_pct este -1.97% față de pragul Hyperliquid +0.15%. PF este 0.41, rata de câștig este 0.39, iar pierderea medie ($26.5) depășește câștigul mediu ($17.0).

Pierderea provine din mișcările de preț, nu din costuri. Media price_pnl_pct este -1.95% per poziție. Costurile totale pentru un volum tranzacționat de $25.6k au fost mici: comision $11.55, impact $6.39 și finanțare $1.75, față de o pierdere netă de -$435.

Sharpe este -0.86, cu un 95% CI de la -1.58 la +0.02. Fiecare an în care s-a tranzacționat a înregistrat pierderi (2024 -0.016%, 2025 -0.195%, 2026 -0.007%, în unități procentuale). Cea mai mare parte a pierderii se află în tercila de volatilitate ridicată.

Diagnosticul prognozei (IC 0.108, t=1.74) a fost respins, deoarece nu se putea distinge de zgomot. Nu compensează o pierdere brută realizată de aproximativ 2% per poziție.

Nicio tranzacție înainte de aprilie 2024. Expunerea este minusculă (levier maxim 0.02, aproximativ $280-480 per poziție) din cauza plafonului de turnover fixat prin contract la 0.0005 × pe 20 zile HL. Ambele valori sunt fixe contractual, deci iterațiile nu le pot modifica.

Controlul înregistrat bazat doar pe randament nu a fost rulat. Cum componenta de asociere cu turnover-ul este ea însăși negativă brut, controlul nu o poate salva.

Sumar rezultate

În acest univers zilnic de 4 monede, corelația dintre turnover și randamentul rezidual a pierdut bani înainte de costuri, iar prognoza sa IC (0.108, t=1.74) nu s-a putut distinge de zgomot; orice versiune viitoare ar trebui să ruleze și controlul înregistrat bazat doar pe randament, omis aici, pentru a măsura dacă turnover-ul adaugă ceva.

Analistul care a revizuit backtestul a abandonat strategia din cauza valorii așteptate negative, înainte să înceapă optimizarea. Pierderea provenea din mișcările de preț (aproximativ -1.95% per poziție înainte de costuri), iar comisionul, impactul și finanțarea însumau doar aproximativ $20 din pierderea de $435; astfel, ajustarea celor doi parametri limitați pe 46 poziții nu putea inversa în mod credibil rezultatul.

Pentru fiecare dintre COMP, TRX, ETC și HBAR, strategia a calculat corelația Pearson dintre turnover-ul spot anormal de pe Binance și randamentul spot al monedei față de coș. O corelație pozitivă a fost interpretată drept acumulare, iar una negativă drept distribuție; astfel, a deschis poziție long pe perpetualul Hyperliquid cu scorul cel mai pozitiv și short pe cel cu scorul cel mai negativ, menținând fiecare pereche timp de 7 zile, cu un stop de 10% pe fiecare poziție.

Backtestul pe întregul istoric, cu bare zilnice, a avut 46 poziții închise (23 long, 23 short), toate deschise începând din aprilie 2024. avg_trade_return_pct a fost -1.97% față de pragul +0.15%, cu Sharpe -0.86 (95% CI -1.58 până la +0.02), factor de profit 0.41 și rată de câștig 0.39. Rezultatul net a fost de aproximativ -0.22% pe o bază de $200k la două venue-uri.

Stratmill este un instrument de cercetare și paper-trading, nu consultanță financiară sau broker. Rezultatele de backtest și paper trading sunt ipotetice. Tranzacționarea implică riscul de pierdere.