Strategii
ETH Spot 4H: strategie long de trend al forței relative prin ratio ETH/BTC (momentum între active, ratio 20/50 EMA, dimensionare plafonată)
Rezultat: Abandonată
EthSpotRelativeStrengthTrendLongEthBtcRatio
Sumar rezultate
Ipoteza
Implementare
Strategie long-only cu un singur picior ETH, bazată pe trendul forței relative pe contracte futures BINANCE USD-M (levier 1.0), bare de 4H. Deschide o poziție long pe ETHUSDT numai când ETH are o performanță superioară lui BTC (ratio ETH/BTC EMA20 > EMA50) AND ETH se află în propriul trend ascendent (ETH EMA20 > EMA50); BTC este doar o sursă de semnal. Închiderile pentru ETH și BTC sunt menținute aliniate temporal prin SyncedBuffer, astfel încât ratio-ul și EMA-urile să folosească numai eșantioane contemporane. Închide poziția la inversarea forței relative, la ruperea propriului trend ETH sau la atingerea unui stop 12%. Iterația 2 mută piciorul unic tranzacționat de la BINANCE_SPOT (CASH) la contracte futures cu levier 1.0: platforma futures marchează poziția deschisă la piață la fiecare bară, eliminând vârful de marcare la deschiderea poziției spot-CASH, care producea randamente zilnice imposibile fizic și distorsiona volatilitatea; între timp, capital_frac<=1.0 la 1x plafonează în continuare expunerea la <=100%. Patru parametri de bază.
Analiză backtest
- Sharpe
- 0,42
- Randament total
- 363,51%
- Drawdown maxim
- 47,39%
- Tranzacții totale
- 120
- Rată de câștig
- 40,0%
- Factor de profit
- 1,04
EMA-urile mai rapide au crescut numărul tranzacțiilor (120 tranzacții față de aproximativ 18 anterior); construcția ratio-ului cu aliniere temporală este curată
O singură componentă tranzacționată (fără probleme de expunere la un coș cu mai multe componente)
Pretinsa remediere a dimensionării BINANCE_SPOT nu a fost NOT aplicată: configurația folosește contracte futures ETHUSDT.BINANCE, avg_position_pct 149.8%, annualized_vol 114%, end_unrealized 275%, randamente zilnice imposibile (+66%, +59%) — eroarea de supraexpunere persistă
Niciun avantaj chiar și lăsând dimensionarea deoparte: PF 1.04 (pragul de rentabilitate), Sharpe 0.42 cu sharpe_ci_low -0.70 (CI oscilează în jurul valorii 0)
Decădere recentă catastrofală: 2023 -21%, 2025 -3%, 2026 -44.3% — poziția long cu un singur picior pe ETH/BTC-ratio este doar beta long-ETH (corelație 0.59), care se prăbușește când ETH are o performanță inferioară
Plafon de capacitate: impact_cost_pct 26.3%, capacity_usd $1.45M; max_DD 47.4% (ci_high 98.5%)
Analiză
Sumar rezultate
Tranzacționarea unui singur picior (ETH) pe baza unui semnal de ratio ETH/BTC al forței relative nu izolează alfa între active — este doar beta long-ETH cu levier, plus o poziție deschisă umflată de MTM, care se prăbușește când ETH are o performanță inferioară lui BTC; un avantaj autentic al forței relative necesită o pereche long-ETH/short-BTC neutră în dolari (ea însăși deja abandonată din cauza pierderii cointegrării), iar afirmația „spotul limitează expunerea” este valabilă numai dacă strategia este configurată efectiv pe un instrument spot CASH.
La a doua iterație, analistul a emis verdictul „abandonare” la etapa de evaluare a testării istorice, înainte de optimizare, astfel încât optimizarea, analiza și evaluarea riscului nu au fost efectuate: remedierea promisă a dimensionării BINANCE_SPOT nu a fost NOT aplicată (configurația era încă pe contracte futures ETHUSDT.BINANCE, deci eroarea de expunere >100% a persistat), iar chiar și lăsând dimensionarea deoparte, semnalul este un proxy long-ETH-beta aflat la pragul de rentabilitate, în decădere și limitat de capacitate, fără alfa izolabilă între active.
O strategie long-only de trend al forței relative între active, cu un singur picior tranzacționat și concepută pentru BINANCE_SPOT, care deschide o poziție long pe ETH numai când ETH are o performanță superioară lui BTC (ETH/BTC 20-EMA al ratio-ului depășește 50-EMA) AND ETH se află în propriul trend ascendent 20/50 EMA, folosind BTC exclusiv ca semnal al ratio-ului — prezentată drept noua propunere aprobată de analist a strategiei abandonate ETH/BTC, cu dimensionare plafonată la capital și EMA-uri mai rapide pentru a crește numărul tranzacțiilor.
EMA-urile mai rapide au crescut numărul tranzacțiilor la 120 (față de aproximativ 18 anterior), dar rezultatul nu a avut niciun avantaj: factor de profit 1.04 (pragul de rentabilitate), Sharpe 0.42 cu sharpe_ci_low -0.70 (CI oscilează în jurul valorii zero), rată de câștig 40%, scădere maximă 47.4%, plafon de capacitate (impact_cost_pct 26.3%, capacitate $1.45M) și decădere recentă catastrofală (2023 -21%, 2026 -44.3%); randamentul total principal 363% a fost corupt de eroarea de dimensionare nerezolvată (poziție medie 149.8%, volatilitate anualizată 114%, end_unrealized 275%, cu randamente pe o singură zi imposibile fizic, precum +66%).
Stratmill este un instrument de cercetare și paper-trading, nu consultanță financiară sau broker. Rezultatele de backtest și paper trading sunt ipotetice. Tranzacționarea implică riscul de pierdere.