Strategii
Tranziții confirmate ale semnului fundingului pe Hyperliquid: ATOM, TRX și ETC
Rezultat: Abandonată
HlConfirmedFundingSignTransitions
Sumar rezultate
HlConfirmedFundingSignTransitions a testat dacă tranzițiile confirmate ale semnului fundingului zilnic pe contractele perpetue Hyperliquid ATOM, TRX și ETC preced mai multe zile de reevaluare a prețului. Prima iterație a backtestului inițial a înregistrat pierderi: -0.76% în 898 zile și 221 tranzacții, Sharpe -0.96, factor de profit 0.45 și -0.363% pe tranzacție, față de pragul +0.15%. Aproape întreaga pierdere a provenit din poziții short deschise după inversări ale fundingului provocate de prăbușiri, mai ales în treimea zilelor cu volatilitate ridicată, și exista înainte de costuri. Analistul a abandonat strategia la revizuirea backtestului, așadar optimizarea și etapele ulterioare nu au avut loc.
Ipoteza
Testează dacă o tranziție susținută a semnului fundingului identifică înlocuirea regimului dominant al cererii cu efect de levier, urmată de câteva zile de reevaluare a prețului. Tranzacționează trei poziții perpetue Hyperliquid independente pe bare de 4-HOUR. Trimite ordine la piață la închiderea barei semnalului, echivalentul acceptat al execuției la deschiderea barei următoare pe piețele continue. Stopurile de protecție se declanșează intrabar prin potrivirea platformei. Istoricul fundingului începe în mai 2023 pentru ATOM, în august 2023 pentru TRX și în ianuarie 2024 pentru ETC; se folosește acoperirea efectivă comună a datelor de funding și a barelor pentru fiecare monedă. Nu a fost rulat niciun backtest preliminar. Documentul Quantpedia furnizat conținea conținut promoțional și de autentificare, fără reguli de strategie.
Abordează cel mai mare exces de cotă, experimentele exclusiv long la 77.4%, și completează categoriile subponderate Hyperliquid și multi-instrument. corpus_concentration era gol; numărătoarea instrumentelor primare din instantaneu a fost de cinci rulări ATOM, două TRX și una ETC pe Hyperliquid, excluzând aparițiile ca instrumente secundare. Lucrările anterioare includ persistența nivelului fundingului, continuarea după funding extrem și rostogolirea pozițiilor aglomerate. Acest experiment intră numai după zile consecutive finalizate cu semnul vechi, urmate de zile consecutive finalizate cu semnul nou, apoi tranzacționează în noua direcție pentru un orizont limitat. Nu susține că schimbarea simbolurilor salvează mecanismele anterioare bazate pe funding.
Implementare
Tranzacționează independent tranzițiile de semn ale fundingului ATOM, TRX și ETC, folosind media zilnică finalizată a fundingului pentru UTC, cu toate cele 24 observații orare. Trei zile cu semnul vechi urmate de o zi cu semnul nou declanșează o poziție în noua direcție, menținută timp de 18 bare ulterioare de 4 ore sau până la un stop intrabar de 6%. Execuția la piață la închiderea semnalului este echivalentul acceptat al execuției la deschiderea barei următoare pe piețele continue.
Fiecare picior folosește propria acoperire a datelor de funding și barele contemporane. Este eligibilă doar o secvență zilnică confirmată cu semn opus, o singură dată pe tranziție. Semnul fundingului zilnic este interpretat ca semnul mediei fundingului orar din acea zi UTC. Valoarea nominală per picior este limitată la 10% din capital, iar cantitatea de intrare la 0.1% din volumul barei semnalului. Stopurile sunt plasate la deschiderea poziției și potrivite intrabar de platformă. Zilele cu date de funding lipsă sau incomplete interzic intrările.
Rezultate verificare
Nicio modificare de cod: acesta este contractul înghețat. Analistul ar trebui să citească indicatorii știind că dimensiunea este stabilită de capacitate, nu de fracție.
_leg_size limitează cantitatea la 0.1% din volumul de bază al barei semnalului (fixat de contract). În sandbox, alocarea realizată a fost de aproximativ 0.28% din capital pe intrare, față de 10% leg_notional_fraction. Profilul de risc intenționat de contract nu este atins niciodată, iar randamentele și drawdownurile sunt reduse proporțional cu aproximativ 35x.
Acceptabil așa cum este scris. Opțional, tranzițiile omise pot fi numărate în diagnostice.
O tranziție este consumată (prefix_transition este setat) chiar și când nu se face nicio intrare, fie pentru că o poziție este deja deschisă pe acel picior, fie pentru că _leg_size returnează 0 (min_notional sau limita de volum). Tranziția respectivă nu mai este tranzacționată. Acest comportament este în concordanță cu allow_reentry_same_transition=false, dar omite în tăcere semnalele de pe barele cu volum redus.
Nu este nevoie de nimic.
min_bars_required este suprascris pentru a returna 48 (avertisment static base_shadow). Aceasta corespunde valorilor din contract, warmup_bars=48, și este intenționată.
Sandbox: 221 tranzacții închise, PF 0.45, avg_trade_return_pct -0.363% față de pragul Hyperliquid de +0.15%, Sharpe -0.96. Aproape întreaga pierdere este în terțila volatilității ridicate (-0.73% din totalul de -0.76%). Picioarele short pierd mai des (rată de câștig 39% față de 53% pentru long). Notă privind dimensionarea L211: valoarea nominală tranzacționată de aproximativ $122k în 221 tranzacții implică aproximativ $276 pe intrare, circa 0.28% din capital (avg_position_pct 0.277). Limita max_entry_volume_fraction=0.001 fixată de contract asupra volumului barei de 4H se aplică aproape întotdeauna înaintea limitei 10% leg_notional_fraction. Prin urmare, cifrele drawdownului și randamentului descriu un portofoliu mult mai mic decât structura proiectată de 10% per picior / 30% brut. Fundingul ETC se află de cele mai multe ori la limita de bază 1.25e-5, deci tranzițiile sale vor fi rare. Analistul ar trebui să verifice defalcarea tranzacțiilor pe picior și dacă există randamente brute înainte de costuri, înainte de optimizare.
Analiză backtest
- Sharpe
- -0,96
- Randament total
- -0,76%
- Drawdown maxim
- 1,09%
- Tranzacții totale
- 221
- Rată de câștig
- 44,8%
- Factor de profit
- 0,45
Implementarea respectă regulile declarate: intrarea necesită zile consecutive finalizate cu semnul vechi al fundingului, urmate de zile confirmate cu semnul nou; tranzacțiile se fac în noua direcție, durata de menținere este fixă, există un stop de protecție de 6%, iar toate cele trei picioare tranzacționează (ATOM 77, TRX 79, ETC 65).
Contabilitatea se reconciliază. Nu există P&L nerealizat la finalul rulării și nici lichidare. Fundingul și impactul sunt înregistrate în motor.
Prognoza IC este 0.144 (t = 1.94, 179 observații): pozitivă, dar nediferențiabilă de zgomot.
Economia strategiei nu trece pragul comisioanelor pe un eșantion fiabil: 221 tranzacții închise în 898 zile. avg_trade_return_pct este -0.363% față de pragul Hyperliquid de +0.15%. PF este 0.452, Sharpe -0.96, iar randamentul total -0.76%.
Pierderea este brută, nu o problemă de comisioane. Netul este -$762, din care comisionul este $55, impactul $65 și fundingul $10; prin urmare, P&L-ul înainte de costuri este aproximativ -$630.
Defalcare la nivel de tranzacție din fișierul detaliat: pozițiile long sunt aproximativ la egalitate, 88 tranzacții pentru +$44 (ATOM +$63, TRX +$3, ETC -$22). Pozițiile short generează întreaga pierdere: 133 tranzacții pentru -$806 (ATOM -$537, ETC -$132, TRX -$137), cu o rată de câștig de 39%.
Pierderile se concentrează în perioadele de stres. Terțila volatilității ridicate reprezintă -0.73% din totalul de -0.76%. 2025-01 a returnat -0.39%, iar 2025-10 a returnat -0.35%. Asimetria randamentelor este -6.9.
Cele mai mari pierderi sunt poziții short deschise imediat după o prăbușire, când fundingul devenise negativ: ATOM 2025-01-20 (-$286) și ATOM, ETC și TRX pe 2025-10-11 (-$167, -$117, -$81). Regula deschide mecanic poziții short la minimele capitulării, apoi acestea sunt prinse de revenire.
Dimensionare: limita fixată de contract max_entry_volume_fraction = 0.001 se aplică aproape întotdeauna. Poziția medie reprezintă 0.28% din capital, mult sub nivelul proiectat de 10% pentru fiecare picior. Deoarece se scalează cu volumul barei, pozițiile sunt cele mai mari după prăbușiri, amplificând pierderile pe short. Limita este înghețată, deci iterațiile nu o pot schimba. Chiar și așa, randamentul ponderat egal pe tranzacție (-0.36%) și PF sunt negative indiferent de dimensiune.
Drawdownul (1.09%) nu este motivul acestui verdict.
Sumar rezultate
Inversările fundingului negativ provocate de prăbușiri indică o capitulare întârziată, nu anticipează reevaluarea prețului. Intrările short pe astfel de inversări necesită o protecție împotriva revenirilor de după prăbușire sau ar trebui excluse.
La revizuirea backtestului, analistul a votat abandonarea (no_edge: negative_expectancy). Pierderea exista înainte de costuri (brut aproximativ -$630; comisioanele, impactul și fundingul au însumat doar aproximativ $130), iar cele mai mari pierderi au provenit din poziții short deschise după inversări ale fundingului negativ cauzate de prăbușiri (2025-01-20, 2025-10-11), urmate de o revenire care a prins pozițiile short. Prognoza IC a fost 0.144 (t=1.94), nediferențiabilă de zgomot.
A tranzacționat tranziții confirmate ale semnului fundingului zilnic pe contractele perpetue Hyperliquid ATOM, TRX și ETC (bare de 4H). După câteva zile cu un semn al fundingului, urmate de zile confirmate cu semnul opus, intra în direcția noului semn, menținea poziția un număr fix de bare și folosea un stop de 6%. Teza era că inversarea semnului marchează un nou regim al cererii cu efect de levier și este urmată de zile de reevaluare a prețului.
În 898 zile și 221 tranzacții închise, backtestul inițial a returnat -0.76% (aproximativ -$762 net), cu Sharpe -0.96, factor de profit 0.452, rată de câștig 44.8% și avg_trade_return_pct din -0.363%. Pozițiile long au fost aproximativ la egalitate (+$44 în 88 tranzacții); pozițiile short au pierdut $806 în 133 tranzacții.
Stratmill este un instrument de cercetare și paper-trading, nu consultanță financiară sau broker. Rezultatele de backtest și paper trading sunt ipotetice. Tranzacționarea implică riscul de pierdere.