Strategii
XRP Perp 4H Momentum Breakout cu veto pentru aglomerarea finanțării (un singur instrument USD-M, long-short, trend filtrat după poziționare)
Rezultat: Abandonată
XrpFourHourMomentumBreakoutFundingCrowdingVetoLongShort
Sumar rezultate
Ipoteza
Implementare
Strategie momentum-breakout long-short, cu un singur instrument, pe contracte futures XRPUSDT.BINANCE USD-M, bare de 4H și veto pentru aglomerarea finanțării. Intră long când închiderea depășește maximul barelor precedente 20 și short când scade sub minimul barelor precedente 20, dar numai dacă rata de finanțare (folosită ca semnal, niciodată contabilizată ca venit) nu este NOT deja extremă în direcția breakoutului: o poziție long este blocată când finanțarea >= +0.03%/8h (pozițiile long sunt aglomerate), iar una short când finanțarea <= -0.03%/8h (pozițiile short sunt aglomerate). Ieșirea se face la un trailing stop simetric de 3x-ATR (ajustat în funcție de extrema atinsă de poziție) sau la o străpungere Donchian opusă pe 10 bare. Dimensionare bazată pe risc (2% din capitalul propriu la risc pentru stopul de ATR), plafonată la o valoare nominală de 50%, levier 1.0. Patru parametri reglabili: breakout_lookback, funding_veto_thr, atr_stop_mult, exit_lookback.
Analiză backtest
- Sharpe
- 0,16
- Randament total
- 35,48%
- Drawdown maxim
- 41,87%
- Tranzacții totale
- 892
- Rată de câștig
- 34,8%
- Factor de profit
- 1,06
Element cu adevărat nou (veto pentru aglomerarea finanțării la breakouturi); execuție curată și densă (892 tranzacții în 6.5 ani), un singur instrument USD-M, long/short echilibrat, fără eroare de expunere
2025 a fost puternic (+46.2%), iar 2024 pozitiv (+13.4%) — veto-ul funcționează corect în anumite regimuri
CAPACITY WALL: capacity_usd $739K cu impact de piață de impact_cost_pct 36.78% — impactul de piață consumă peste o treime din PnL-ul brut; inutilizabilă la orice scară relevantă, structurală pentru dimensionarea breakoutului (89x) cu rulaj ridicat
Avantaj marginal după impact: PF 1.06, Sharpe 0.16 cu CI -0.57 până la +0.79 (cuprinde 0), CAGR 4.3%, drawdown maxim DD 42%
Dependentă de regim / decăderea familiei breakout: negativă în 2021/2022/2023, susținută de 2025; Sharpe-ul mobil se prăbușește la -13 până la mijlocul lui -2026
Costuri mari cu comisioane și impact: comisionul este 6.06% din brut, plus impact de 36.8% — fricțiunile domină avantajul redus
utilizabilă (>$50M)
ani negativi 3/7, susținută de 2025
majoritar pozitiv
Sumar rezultate
Un filtru ingenios de intrare, precum veto-ul pentru aglomerarea finanțării, nu salvează un avantaj consumat de impactul de piață și comisioane la orice dimensiune utilizabilă — un breakout XRP-4H cu rulaj ridicat pe un singur activ are o amprentă de capacitate minusculă ($739K), cu impact ridicat (37% din brut) și un avantaj redus, concentrat în anumite regimuri; are aceeași semnătură de plafon de capacitate și decădere a breakoutului ca strategia abandonată SOL contrariană pe finanțare și Donchianul BTC COIN-M.
Analistul a emis verdictul „abandon” la etapa de revizuire a backtestului înainte de optimizare, așadar optimizarea, analiza și revizuirea riscului nu au avut loc: o capacitate de $739K cu impact de piață de 37% nu poate fi utilizată și este structurală pentru dimensionarea breakoutului (89x) cu rulaj ridicat — nu poate fi reglată — iar chiar și ignorând impactul, avantajul este marginal, CI-cuprinde-zero, un breakout concentrat într-un singur an bull, pe care filtrul Sharpe deflat l-ar respinge.
O strategie momentum-breakout long-short, cu un singur instrument, pe contracte futures perpetue XRPUSDT.BINANCE USD-M 4H, al cărei element nou era un veto pentru aglomerarea finanțării: lua un breakout Donchian (long sau short) numai când rata de finanțare (doar semnal, niciodată venit din carry) nu era NOT deja extremă în direcția breakoutului — intra în mișcările de început de trend, cu spațiu de continuare, și bloca breakouturile târzii, aglomerate, de epuizare — ieșind printr-un trailing stop de ATR sau printr-o străpungere Donchian în direcția opusă.
Într-un volum mare de 892 tranzacții pe parcursul a 6.5 ani, avantajul după impact a fost marginal și dependent de regim: factor de profit 1.06, Sharpe 0.16 cu CI -0.57 până la +0.79 (cuprinzând zero), CAGR 4.3%, drawdown maxim 42%, negativ în 2021/2022/2023 și susținut aproape în întregime de 2025 (+46.2%), Sharpe-ul mobil prăbușindu-se la -13 până la mijlocul lui -2026; decisiv, capacitatea era de doar $739K, cu impact de piață de impact_cost_pct 36.78% (plus comision de 6.06%), astfel că fricțiunile au dominat avantajul redus.
Stratmill este un instrument de cercetare și paper-trading, nu consultanță financiară sau broker. Rezultatele de backtest și paper trading sunt ipotetice. Tranzacționarea implică riscul de pierdere.