Sări la conținut
Toate strategiile

Strategii

BTC Funding negativ persistent, carry long (zilnic)

Rezultat: Abandonată

MajorsPersistentNegativeFundingCarryLongDailyBasket

Sumar rezultate

MajorsPersistentNegativeFundingCarryLongDailyBasket a implementat construcția aprobată explicit „long când funding-ul este negativ pe un activ major”, extinzând-o la un coș de 4 active majore pentru a crește numărul de evenimente și folosind date reale de funding, acoperite integral și creditate la PnL. Testul a fost cu adevărat echitabil, dar rezultatul a fost o tranzacție de revenire după scădere, nesemnificativă și dependentă de valori aberante: Sharpe 0.38, cu minimul CI la -1.08, rată de câștig de 28%, serie……Afișează mai multeAfișează mai puțin

MajorsPersistentNegativeFundingCarryLongDailyBasket a implementat construcția aprobată explicit „long când funding-ul este negativ pe un activ major”, extinzând-o la un coș de 4 active majore pentru a crește numărul de evenimente și folosind date reale de funding, acoperite integral și creditate la PnL. Testul a fost cu adevărat echitabil, dar rezultatul a fost o tranzacție de revenire după scădere, nesemnificativă și dependentă de valori aberante: Sharpe 0.38, cu minimul CI la -1.08, rată de câștig de 28%, serie de 19 tranzacții pierzătoare, kurtosis 356 și un avantaj concentrat în ~2-3 zile de revenire explozivă, cu deteriorare recentă (2025 -6.4%, 2026 -7%). Teza „pragului de venit din funding care menține perioadele laterale profitabile” a fost infirmată — carry-ul nu a compensat pierderile direcționale. La a doua iterație, analistul a abandonat-o, observând că Sharpe deflat ar reduce impactul cozilor groase, la fel ca în cazul strategiilor înrudite BNB de extindere a intervalului și ETH pe mai multe săptămâni, în loc să petreacă timp de optimizare încercând să rederiveze respingerea.

Ipoteza

O strategie long-only de carry și direcție pe contracte perpetue BTCUSDT, cu bare zilnice și date Binance despre funding. Strategia identifică intervale în care pozițiile short plătesc persistent pozițiilor long (funding negativ susținut de-a lungul mai multor perioade de 8h), în timp ce activul rămâne sănătos structural (peste 100-day SMA). În aceste intervale, poziția long captează simultan TWO surse de venit: (1) plata funding-ului — pozițiile short transferă bani pozițiilor long la fiecare 8h — și (2)……Afișează mai multeAfișează mai puțin

O strategie long-only de carry și direcție pe contracte perpetue BTCUSDT, cu bare zilnice și date Binance despre funding. Strategia identifică intervale în care pozițiile short plătesc persistent pozițiilor long (funding negativ susținut de-a lungul mai multor perioade de 8h), în timp ce activul rămâne sănătos structural (peste 100-day SMA). În aceste intervale, poziția long captează simultan TWO surse de venit: (1) plata funding-ului — pozițiile short transferă bani pozițiilor long la fiecare 8h — și (2) revenirea direcțională care a urmat istoric regimurilor de funding negativ declanșate de teamă în activele crypto majore. Aceasta este construcția de funding rate viabilă EXPLICITLY-ENDORSED din analizele eșecurilor („LONG când funding-ul este NEGATIVE” pe un activ major), inversul structural al celor trei încercări abandonate de a contracara funding-ul pozitiv extrem. Frecvența zilnică a deciziilor menține costul comisioanelor scăzut; orientarea long-only către active crypto majore elimină asimetria defectuoasă a pozițiilor short; plățile funding-ului oferă un prag de venit cu valoare așteptată pozitivă, care ajută chiar și perioadele laterale să rămână profitabile. Strategia este intenționat simplă (4 parametri), pentru a evita supraajustarea, și folosește date reale de funding rate (nu înlocuirea cu un proxy OHLCV), pentru a evita schimbarea regulilor pe parcurs.

Mecanismul a fost aprobat, iar economia per tranzacție era excelentă (PF 4.08, valoare așteptată +$2,115, DD 6.1%); singurul impediment era dimensiunea eșantionului (12 tranzacții în ~6 ani -> validare walk-forward cu fereastră 3 degenerată). Această iterație aplică acțiunea PREFERRED din feedback: extinderea la un coș mic de contracte perpetue majore (BTC+ETH+SOL+BNB), fiecare cu propriile intervale de funding negativ, multiplicând eșantionul de ~3-4x ori către ținta de ~60 tranzacții WITHOUT fără a schimba……Afișează mai multeAfișează mai puțin

Mecanismul a fost aprobat, iar economia per tranzacție era excelentă (PF 4.08, valoare așteptată +$2,115, DD 6.1%); singurul impediment era dimensiunea eșantionului (12 tranzacții în ~6 ani -> validare walk-forward cu fereastră 3 degenerată). Această iterație aplică acțiunea PREFERRED din feedback: extinderea la un coș mic de contracte perpetue majore (BTC+ETH+SOL+BNB), fiecare cu propriile intervale de funding negativ, multiplicând eșantionul de ~3-4x ori către ținta de ~60 tranzacții WITHOUT fără a schimba premisa. Am confirmat că infrastructura suportă funding per componentă pentru strategii multi-instrument: apply_funding_to_report (runner.py) creditează fiecare componentă, iar funding_series_for_instrument și câteva coșuri implementate (CrossSectionalFundingCarryTopKRotationNeutral, PositiveFundingNearHighShortBasket) citesc supp['funding_rates_by_instrument'][iid], cu fallback la 'funding_rates' la nivelul venue-ului pentru componenta primară BINANCE — exact modelul de acces reprodus aici, astfel încât carry-ul semnalat de strategie este același pe care îl plătește motorul. Logica per componentă este identică octet cu octet cu avantajul din iterația 1 (intrare când media mobilă a funding-ului < prag, filtru de sănătate a regimului-SMA, ieșiri la inversarea funding-ului / sănătate / stop / timp), păstrând mecanismul aprobat și disciplina bazată exclusiv pe funding real; s-a schimbat doar aria, de la un singur activ la un coș. Arhitectura folosește modelul multi-componentă centralizat validat: toată gestionarea ordinelor se află în calculate_signal (activată de componenta de bază numai după alinierea temporală a componentelor cu aceeași frecvență zilnică, astfel încât funding-ul și SMA fiecărei componente sunt evaluate pe date contemporane), cu should_enter/should_exit/position_size inactive, deoarece calea de intrare de bază gestionează doar instrumentul primar. Datele de funding per componentă sunt parsate în avans în tablouri numpy sortate, pentru medii cauzale pe fereastră în O(log n), cu protecție împotriva datelor învechite la fiecare ciclu de 8h. Dimensionarea plafonează valoarea noțională a fiecărei componente la 22%, astfel încât deținerea simultană a tuturor celor patru înseamnă ~88% expunere brută în limita plafonului de marjă pentru futures cu levier -1.0 (levierul este folosit doar ca multiplicator fără amplificare, deci nu există filtru pentru levier neutilizat); fiecare componentă de ~22k depășește valoarea noțională minimă de $100 BTC. min_bars_required=2 permite umplerea bufferelor sincronizate, în timp ce disponibilitatea SMA/funding este verificată per componentă, iar media mobilă returnată a funding-ului primar este un semnal zilnic cu adevărat continuu, astfel încât detectarea semnalului înghețat din Layer-2 trece. Conform regulii de decizie, analistul trebuie să confirme că rerularea ajunge la ~60+ tranzacții și că avantajul persistă după excluderea celor mai buni 2 câștigători (avertismentul de kurtosis), înainte de a testa doar cei patru parametri de bază.

Nu optimiza — observă mai întâi că finanțarea IS a fost creditată în PnL aici și că seria de finanțare este acoperită integral (2021-2026, fără goluri de date), deci acesta este un test echitabil al carry-ului din finanțarea negativă creditată; problema ține de metrici, nu de date sau de posibilitatea creditării. Rezultatul nu are un avantaj semnificativ statistic (Sharpe 0.38 cu sharpe_ci_low -1.08, CI situându-se mult de o parte și de alta a lui zero) și reprezintă un pariu direcțional cu cozi extreme, nu……Afișează mai multeAfișează mai puțin

Nu optimiza — observă mai întâi că finanțarea IS a fost creditată în PnL aici și că seria de finanțare este acoperită integral (2021-2026, fără goluri de date), deci acesta este un test echitabil al carry-ului din finanțarea negativă creditată; problema ține de metrici, nu de date sau de posibilitatea creditării. Rezultatul nu are un avantaj semnificativ statistic (Sharpe 0.38 cu sharpe_ci_low -1.08, CI situându-se mult de o parte și de alta a lui zero) și reprezintă un pariu direcțional cu cozi extreme, nu carry-ul constant ipotetizat: tail_ratio 0.125, return_kurtosis 356, win_rate 28% și max_consecutive_losses 19 înseamnă că întregul avantaj depinde de aproximativ 2-3 zile cu reveniri explozive (2021-02-10 +41%, largest_win $45k), în timp ce strategia pierde treptat între ele. Prin urmare, teza „venitul minim din finanțare care menține profitabile perioadele laterale” este infirmată — carry-ul creditat nu compensează pierderile direcționale. Optimizarea Best-of-N va umfla Sharpe, iar Sharpe deflatat (care penalizează puternic curtoza) îl va corecta sub pragul de noroc al maximului așteptat, la fel ca în cazul strategiei înrudite de extindere a intervalului BNB, cu curtoză ridicată (DSR 0.67), și al strategiilor înrudite de urmărire a tendinței pe mai multe săptămâni ETH; în plus, avantajul s-a diminuat recent (2025 -6.4%, 2026 -7%), cu un drawdown maxim de 36%. Nu este vorba de numărul redus de tranzacții (113) sau de o eroare de dimensionare — este un avantaj nesemnificativ, dependent de valori aberante, iar nicio ajustare a funding_lookback/pragului/regime_sma/stopului nu transformă un pariu direcțional cu CI poziționat de o parte și de alta a lui zero, curtoză-356 și o serie de 19 pierderi într-o strategie carry robustă la testarea pe date viitoare. Renunță la idee în loc să petreci 2 ore refăcând derivarea motivului respingerii; construcția long pe finanțare negativă pentru monedele majore se comportă ca o tranzacție de revenire după scădere, cu cozi groase, nu ca un avantaj de carry din finanțare gata de implementare.

Implementare

Coș long-only de carry și direcție, bazat pe funding negativ persistent pe BTCUSDT (primar) + contracte perpetue ETHUSDT, SOLUSDT, BNBUSDT BINANCE USD-M, bare zilnice. Intră long independent pentru fiecare componentă când media funding-ului din fereastra sa mobilă este sub funding_threshold (<=0, pozițiile short plătesc pozițiilor long) AND prețul de închidere al componentei este peste propriul său 100-day SMA, capturând atât plata funding-ului (o poziție long primește funding când acesta este negativ), cât și……Afișează mai multeAfișează mai puțin

Coș long-only de carry și direcție, bazat pe funding negativ persistent pe BTCUSDT (primar) + contracte perpetue ETHUSDT, SOLUSDT, BNBUSDT BINANCE USD-M, bare zilnice. Intră long independent pentru fiecare componentă când media funding-ului din fereastra sa mobilă este sub funding_threshold (<=0, pozițiile short plătesc pozițiilor long) AND prețul de închidere al componentei este peste propriul său 100-day SMA, capturând atât plata funding-ului (o poziție long primește funding când acesta este negativ), cât și revenirea după teamă. Fiecare componentă iese când funding-ul se inversează clar în pozitiv, prețul de închidere scade sub SMA, este atins un stop 8% sau trec 45 zile. Funding-ul per componentă provine din supplementary_data['funding_rates_by_instrument'] (cu fallback la 'funding_rates' pentru componenta primară BINANCE); o componentă fără serie de funding nu tranzacționează (fără fallback la un proxy de preț). Dimensiunea fiecărei componente este 22% din capital, astfel încât expunerea brută în cel mai rău caz (toate patru deținute) să rămână sub 100% la levier 1.0. Patru parametri de bază: funding_lookback_days, funding_threshold, regime_sma, stop_pct.

Analiză backtest

Sharpe
0,38
Randament total
17,65%
Drawdown maxim
36,38%
Tranzacții totale
113
Rată de câștig
28,3%
Factor de profit
1,19

Datele de funding sunt bine acoperite (2021-2026, fără goluri) și creditate la PnL — un test echitabil al construcției aprobate long pe funding negativ; corecția coșului din iterația-1 a ridicat eșantionul la 113 tranzacții

Dimensionare curată, prudentă în dolari (fără risc de faliment al contului), capacitate ce poate fi pusă în practică ($97M, impact 3.2%), rezultate pozitive în 4 din 6 ani

Fără avantaj semnificativ: Sharpe 0.38 cu sharpe_ci_low -1.08 (CI se întinde profund de o parte și de alta a lui 0)

Dependență extremă de valori aberante: kurtosis 356, tail_ratio 0.125; avantajul vine din ~2-3 zile de revenire (2021-02-10 +41%, largest_win $45k) — Sharpe deflat va respinge cozile groase

Teza „pragului minim de venit din funding” este infirmată: win_rate 28%, max_consecutive_losses 19 — strategia pierde între rarele salturi direcționale, în loc să obțină un carry constant

Deteriorare recentă (2025 -6.4%, 2026 -7%) și max_DD 36.4%

Analiză

NOT nu optimiza încă — mecanismul este solid și validat (poziție long când funding-ul este negativ pe un activ major; funding-ul IS este acum contabilizat, deci carry-ul este real), iar economia per tranzacție este excelentă (PF 4.08, valoare așteptată +$2,115, max. DD 6.1%, volatilitate 18.9% realistă, pozitivă în majoritatea anilor la o expunere de 8%). Obstacolul este dimensiunea eșantionului: doar 12 tranzacții în ~6 ani (~2/an), ceea ce face ca validarea walk-forward cu 3 ferestre să fie degenerată (~1-2 OOS……Afișează mai multeAfișează mai puțin

NOT nu optimiza încă — mecanismul este solid și validat (poziție long când funding-ul este negativ pe un activ major; funding-ul IS este acum contabilizat, deci carry-ul este real), iar economia per tranzacție este excelentă (PF 4.08, valoare așteptată +$2,115, max. DD 6.1%, volatilitate 18.9% realistă, pozitivă în majoritatea anilor la o expunere de 8%). Obstacolul este dimensiunea eșantionului: doar 12 tranzacții în ~6 ani (~2/an), ceea ce face ca validarea walk-forward cu 3 ferestre să fie degenerată (~1-2 OOS tranzacții/fereastră) — exact problema care a compromis eșantioanele SOL DCA (19 tranzacții), AVAX (26) și BNB DCA în această sesiune. De asemenea, avantajul este concentrat în valori extreme (kurtosis 44.9, revenirea 2023-10-29 +10%), cu sharpe_ci_low -0.87 de o parte și de alta a lui 0. ACTION — crește numărul de evenimente păstrând premisa: (1) PREFERRED: extinde la un coș mic de contracte perpetue majore (BTC+ETH+SOL+BNB), fiecare contribuind cu propriile intervale de funding negativ, multiplicând eșantionul de ~3-4x ori fără a schimba mecanismul; dimensionează fiecare poziție pentru a controla expunerea brută. (2) OR relaxează fereastra de intrare (un funding_lookback_days mai scurt / permite reintrarea mai rapidă), păstrând funding_threshold <= 0, astfel încât semnalul să rămână cu adevărat unul de funding negativ. Țintește ~60-100 tranzacții, astfel încât fiecare fereastră OOS să aibă 5+ tranzacții. ALSO verifică dacă avantajul persistă excluzând cei mai buni 2 câștigători (avertisment privind kurtosis) și dacă venitul din funding apare în PnL-ul tranzacțiilor. DECISION RULE: rerularea ajunge la ~60+ tranzacții în 2020-2026, iar avantajul rămâne robust la excluderea valorilor extreme -> optimizează (variază doar funding_lookback_days, funding_threshold, regime_sma, stop_pct); rămân <30 tranzacții sau avantajul dispare fără valorile extreme -> abandonează (regimul de funding negativ este prea rar în acest domeniu). Feedback detaliat salvat în workspace/discussions/ab2eb2f4-f00b-4c70-b5c4-fcb523cb8006/iteration_1_feedback.md

Sumar rezultate

Construcția aprobată de poziție long pe funding negativ pentru active majore se comportă ca un pariu direcțional cu revenire după scădere și cozi groase, nu ca un avantaj de carry din funding ce poate fi pus în practică — carry-ul încasat nu compensează pierderile direcționale dintre rarele zile de revenire, iar ajustarea parametrilor nu transformă un rezultat al cărui interval se întinde de o parte și de alta a lui zero la CI, cu kurtosis-356 și o serie de 19 pierderi, într-un carry robust în afara eșantionului.

Analistul a abandonat strategia la etapa de evaluare a backtestului, înainte de optimizare, deoarece — într-un test echitabil, cu funding integral — nu exista un avantaj distinct statistic (Sharpe 0.38, CI traversează zero), iar teza „pragului minim de venit din funding” a fost infirmată: o rată de câștig de 28% și o serie de 19 pierderi au arătat că strategia pierdea între rarele salturi direcționale, în loc să obțină un carry constant, astfel că Sharpe deflat, care penalizează kurtosis, ar respinge-o.

O strategie long-only de carry și direcție, bazată pe funding negativ persistent, pe un coș Binance de contracte perpetue cu 4 active majore (BTC/ETH/SOL/BNB), cu bare zilnice și date reale despre funding rate — intră long independent pe fiecare componentă când funding-ul mobil a fost persistent negativ (pozițiile short plătesc pozițiilor long), iar activul s-a menținut peste 100-day SMA; urmărește să capteze atât venitul din funding, cât și revenirea direcțională care urmează regimurilor de funding negativ declanșate de teamă, cu 4 parametri și fără fallback la un proxy de preț.

Cu funding-ul acoperit integral (2021-2026) și creditat la PnL, corecția coșului a ridicat eșantionul la 113 tranzacții, dar rezultatul nu a arătat un avantaj semnificativ: randament total de 17.65% (CAGR 4.4%), Sharpe 0.38, cu un minim de CI la -1.08, factor de profit 1.19, rată de câștig de 28.3%, drawdown maxim de 36.4%, maximum 19 pierderi consecutive și dependență extremă de valori aberante (kurtosis 356, raport de coadă 0.125); avantajul se bazează pe ~2-3 zile de revenire explozivă.

Stratmill este un instrument de cercetare și paper-trading, nu consultanță financiară sau broker. Rezultatele de backtest și paper trading sunt ipotetice. Tranzacționarea implică riscul de pierdere.