ETH USD-M Reversie intraday după epuizarea fluxului taker, long-short (contract perpetuu cu un singur instrument BINANCE, bare de 15m + flux TAKER BUY/SELL VOLUME multianual, fade al depășirilor cauzate de flux agresiv confirmate de extinderea prețului, cu 3 parametri)
Rezultat: Abandonată
EthTakerFlowExhaustionReversionLS
Număr redus de parametri, căutări as-of cu protecție la timeout, poziții long-short simetrice, acoperire multianuală a metricilor (tranzacțiile acoperă 2021-2026, nu doar date recente)
O strategie LONG-SHORT de microstructură, cu un singur instrument și orizont scurt, pe ETHUSDT.BINANCE (USD-M perp, bare de 15m), bazată pe un flux NON-PRICE autentic, pe care nicio strategie implementată nu îl folosește în acest mod: raportul Binance dintre cumpărările și vânzările taker VOLUME (fluxul inițiatorilor) din fluxul suplimentar multianual. Ideea de bază: rafalele temporare de flux taker AGGRESSIVE unilateral (ordinele de piață care ridică ofertele sau lovesc bidurile) împing prețul dincolo de nivelul……Afișează mai multeAfișează mai puțin
O strategie LONG-SHORT de microstructură, cu un singur instrument și orizont scurt, pe ETHUSDT.BINANCE (USD-M perp, bare de 15m), bazată pe un flux NON-PRICE autentic, pe care nicio strategie implementată nu îl folosește în acest mod: raportul Binance dintre cumpărările și vânzările taker VOLUME (fluxul inițiatorilor) din fluxul suplimentar multianual. Ideea de bază: rafalele temporare de flux taker AGGRESSIVE unilateral (ordinele de piață care ridică ofertele sau lovesc bidurile) împing prețul dincolo de nivelul susținut de lichiditatea pasivă; odată ce fluxul agresiv se epuizează, prețul revine brusc spre ancora sa pe termen scurt. Strategia mizează în sens opus acestor depășiri de preț determinate de flux. În mod deliberat, NOT nu este un pariu direcțional pe funding/OI/lichidări pentru un singur activ (toate epuizate conform lecțiilor L13/L3), NOT nici o strategie pură de revenire la medie OHLCV (L30) — intrarea REQUIRES are loc la o valoare extremă a fluxului taker, iar prețul este doar confirmarea — și NOT nici acumularea long-only a fluxului taker pe AVAX 4h, care a eșuat (aceasta este intraday, simetrică long-short, o revenire după depășire, nu o acumulare de tip „cumpără la scădere”). În mod deliberat, folosește puțini parametri (3) pentru a combate ucigașul nr. 1 (supraajustarea, 229x). Acoperă simultan trei categorii insuficient reprezentate: orizont scurt (1m-15m la 7.9%, față de ținta 10%), direcție long-short (14.4% față de impuls) și un mecanism de microstructură nativ criptomonedelor, la care portofoliul abia dacă se expune. Calculul comisioanelor: intrările sunt condiționate de extreme ale fluxului și de o extensie minimă a prețului, astfel încât ținta de revenire (aproximativ 0.35-0.5% până la ancoră) să depășească costul dus-întors de 0.10% USD-M cu o marjă; frecvența este limitată la câteva tranzacții pe zi, nu la 100+
Iterația 3 face singura schimbare structurală cerută de diagnosticul QA și nimic altceva. Eșecul consta în semnătura de fade cu raport recompensă/risc inversat (win_rate 0.64, dar avg_loss ~2.3x avg_win, avg_trade_return 0.074% < costul dus-întors): închiderea parțială la revenire (exit_z=0.4) plafona câștigurile, în timp ce un stop pnl fix de 1.0% lăsa pierderile să se extindă mult dincolo de amplitudinea revenirii. Remedierea inversează această geometrie: (1) aplică fade doar celor mai extreme depășiri……Afișează mai multeAfișează mai puțin
Iterația 3 face singura schimbare structurală cerută de diagnosticul QA și nimic altceva. Eșecul consta în semnătura de fade cu raport recompensă/risc inversat (win_rate 0.64, dar avg_loss ~2.3x avg_win, avg_trade_return 0.074% < costul dus-întors): închiderea parțială la revenire (exit_z=0.4) plafona câștigurile, în timp ce un stop pnl fix de 1.0% lăsa pierderile să se extindă mult dincolo de amplitudinea revenirii. Remedierea inversează această geometrie: (1) aplică fade doar celor mai extreme depășiri (flow_thresh 2.5, price_ext 2.0), astfel încât intrările să fie mai rare, cu convingere mai mare și rulaj mai mic (costuri mai reduse din comisioane); (2) lasă poziția câștigătoare să ajungă la nivelul de referință al revenirii FULL (ieșire când |price_z|<=0.25) pentru un avg_win mai mare; (3) înlocuiește stopul pnl supradimensionat cu un stop Z-BASED care închide poziția perdantă după doar stop_ext_z=1.0 de extindere nefavorabilă dincolo de nivelul de intrare deja extrem, făcând pierderea maximă structural SMALLER decât câștigul din revenirea completă. Logica semnalului care a trecut de straturile 1-3 rămâne neatinsă; s-au schimbat doar geometria ieșirii/stopului și selectivitatea intrării, astfel că straturile anterioare rămân pozitive, iar geometria speranței matematice per tranzacție este orientată peste pragul comisioanelor. Position_frac redus la 0.30 pentru a limita drawdown-ul conform lecțiilor din pierderile majore anterioare.
Strategie intraday cu un singur contract perpetuu, de speranță matematică negativă, bazată pe fade după epuizarea fluxului taker și având un eșantion mic — nu merită 2 ore de optimizare. În doar 69 tranzacții pe parcursul a 6.6 ani (expunere 0.42%; flow_thresh 2.5 + price_ext 2.0 se declanșează aproape niciodată): profit_factor 0.595, total_return -3.2%, Sharpe -0.54 (CI [-1.12, 0.23]), PSR 0.39, speranță matematică -$46.5/tranzacție, avg_trade_return_pct -0.0051% (negativă), comisioanele reprezintă 43.2% din……Afișează mai multeAfișează mai puțin
Strategie intraday cu un singur contract perpetuu, de speranță matematică negativă, bazată pe fade după epuizarea fluxului taker și având un eșantion mic — nu merită 2 ore de optimizare. În doar 69 tranzacții pe parcursul a 6.6 ani (expunere 0.42%; flow_thresh 2.5 + price_ext 2.0 se declanșează aproape niciodată): profit_factor 0.595, total_return -3.2%, Sharpe -0.54 (CI [-1.12, 0.23]), PSR 0.39, speranță matematică -$46.5/tranzacție, avg_trade_return_pct -0.0051% (negativă), comisioanele reprezintă 43.2% din brut, pierderi în toate regimurile de volatilitate. Inversarea raportului recompensă/risc din iter-3 NOT nu a remediat mecanismul: win_rate 0.507, dar avg_loss ($233) este în continuare 1.7x avg_win ($135), return_skew -2.31, curtoză 14.8, largest_loss -$2,166 față de largest_win $572 — aceeași semnătură de fade cu raport recompensă/risc RR inversat. 69 tranzacții este cu mult sub pragul de măsurabilitate de ~100 tranzacții (L10) și nu poate alimenta o analiză walk-forward cu 3 ferestre plus holdout. Funcționează pe proxy-ul raportului taker din fluxul metrics Binance-futures — familia L73 de flux al ordinelor suplimentar, condiționat, pe un singur contract perpetuu; în această sesiune s-a stabilit că avantajul este epuizat atât în orientarea fade, cât și în cea de continuare. Este ETH analogul intraday al ordinelor taker fade abandonate BTC/AVAX (L55/L73). Fluxul metrics de aici acoperă mai mulți ani (tranzacțiile 2021-2026), astfel că rezultatul negativ este autentic, nu un artefact al accesului restricționat la date. Nicio ajustare nu transformă un avantaj negativ per tranzacție într-unul pozitiv; înăsprirea filtrului doar micșorează un eșantion deja minuscul. Tipar de eșec: fade fee_edge/no_edge cu proxy de metrici taker pe un singur contract perpetuu și eșantion sub -100 tranzacții.
Implementare
Strategie microstructurală fade long-short, cu un singur instrument ETHUSDT.BINANCE (USD-M perpetuu, 15m). Declanșatorul este o valoare extremă a fluxului ordinelor agresive taker (scor z al dezechilibrului volumului de cumpărare/vânzare (R-1)/(R+1) din fluxul multianual „metrics”), CONFIRMED de un scor z al extinderii prețului în aceeași direcție; depășirea epuizată este tranzacționată în sens opus, înapoi spre reperul pe termen scurt. Depășire în sus a cumpărărilor agresive -> SHORT, depășire în jos a vânzărilor agresive -> LONG.
Rezultate verificare
CLEAN RESTART 2026-09-04 — istoricul verdictelor și înregistrările de învățare ale acestei rulări au fost eliminate, iar aceasta a fost repornită de la verificare. Abandonarea anterioară a fost cauzată de pipeline, nu de piață: harness-ul Layer-2 a asociat greșit helper-ele @staticmethod (remediat), QA a emis verdicte finale de performanță pe un test smoke neoptimizat (eliminat — QA evaluează acum doar corectitudinea), iar timeout-urile din sandbox au fost cauzate de lipsa sloturilor de backtest (remediat). Ipoteza și codul strategiei sunt neschimbate. Verifică validitatea codului pe baza meritelor sale; performanța va fi decisă ulterior de backtestul complet și optimizator.
Intrarea simultană la extreme duble z (flow_z≥2.5 AND price_z≥2.0) este atât de selectivă, încât a produs doar 5 tranzacții/206 zile (~50-60 în întregul istoric), sub pragul de măsurabilitate și cu ~100x sub frecvența ipotezei. Strategia execută tranzacții (nu este cazul lipsei tranzacțiilor); aceștia sunt exact parametrii ajustați de optimizator, deci problema ține de frecvență/avantaj, nu de cod. Optimizatorul ar trebui să trateze numărul de tranzacții ca pe o constrângere, alături de pragul minim al comisioanelor.
Analiză backtest
Sharpe
-0,54
Randament total
-3,20%
Drawdown maxim
3,65%
Tranzacții totale
69
Rată de câștig
50,7%
Factor de profit
0,60
Număr redus de parametri, căutări as-of cu protecție la timeout, poziții long-short simetrice, acoperire multianuală a metricilor (tranzacțiile acoperă 2021-2026, nu doar date recente)
Speranță matematică negativă: profit_factor 0.595, avg_trade_return_pct -0.0051% (negativă), speranță matematică -$46.5/tranzacție, Sharpe -0.54 (CI [-1.12, 0.23]); pierderi în toate regimurile de volatilitate
Inversarea geometriei în iter-3 a eșuat: avg_loss $233 rămâne 1.7x avg_win $135, asimetrie -2.31, largest_loss -$2,166 față de largest_win $572 — persistă semnătura de fade RR inversată
Doar 69 tranzacții în 6.6 ani (expunere 0.42%) — sub pragul de măsurabilitate de ~100 tranzacții (L10); comisioanele reprezintă 43.2% din brut; nu poate alimenta analiza walk-forward/holdout
L73 familie de proxy-uri pentru fluxul ordinelor bazate pe metrici taker, pe un singur contract perpetuu; s-a stabilit că avantajul este epuizat în ambele orientări, fade și continuare (ETH analog intraday al ordinelor taker fade abandonate BTC/AVAX, L55/L73)
Istoric iterații
Verificarea a eșuat (Layer 4 — evaluare QA): - Viabilitatea comisioanelor eșuează categoric într-o rulare cu eșantion bine reprezentat. 795 tranzacții (metrics_reliable=true), avg_trade_return_pct = -0.0164% — sub pragul 0.15% USD-M pentru futures și costul dus-întors de ~0.10%. total_return -89.85%, profit_factor 0.54, Sharpe -2.23 (CI [-5.56,-1.80]), max_drawdown 91.27% (dincolo de pragul de abandon definitiv 50%). Calculul comisioanelor din ipoteză („revenirea de ~0.35-0.5% depășește costul dus-întors de……Afișează mai multeAfișează mai puțin
Verificarea a eșuat (Layer 4 — evaluare QA):
- Viabilitatea comisioanelor eșuează categoric într-o rulare cu eșantion bine reprezentat. 795 tranzacții (metrics_reliable=true), avg_trade_return_pct = -0.0164% — sub pragul 0.15% USD-M pentru futures și costul dus-întors de ~0.10%. total_return -89.85%, profit_factor 0.54, Sharpe -2.23 (CI [-5.56,-1.80]), max_drawdown 91.27% (dincolo de pragul de abandon definitiv 50%). Calculul comisioanelor din ipoteză („revenirea de ~0.35-0.5% depășește costul dus-întors de 0.10%”) este infirmat empiric.
- Structura ieșirii garantează inversarea raportului recompensă/risc: câștigurile sunt încasate la |price_z|<=0.4 (mișcare mică), în timp ce pierderile ajung până la un stop 2%. win_rate 0.61, dar avg_win $217 față de avg_loss $637 (~3x), largest_loss -$2880, return_skew -15.2, curtoză 257 — câștiguri frecvente și mici, pierderi rare și uriașe, PF 0.54.
- Codul implementează fidel ipoteza (ETHUSDT.BINANCE 15m, long-short, declanșator z bazat pe raportul taker non-price + confirmare prin extinderea prețului, polaritate fade corectă, parametri 3, fără erori de abonare/contorizare/dimensionare). Aceasta NOT o defecțiune a logicii codului — este un eșec real de avantaj negativ/comisioane, deci direcționați spre abandon, nu spre rescrierea codului.
Verificarea a eșuat (Layer 4 — evaluare QA):
- Eșec privind viabilitatea comisioanelor / avantajul negativ. avg_trade_return_pct 0.074% este sub atât pragul 0.15% USD-M pentru futures, cât și costul taker dus-întors de ~0.10%; profit_factor 0.79, total_return -5.58%, Sharpe -1.14 (CI [-2.64,+0.43]). Win_rate 0.64, dar avg_loss $502 ≈ 2.3x avg_win $218 (asimetrie -2.13, tail_ratio 0.40) — semnătura de fade-revenire cu raport recompensă/risc inversat. Eșantion bine reprezentat, cu 146 tranzacții: rezultat negativ decisiv. Nicio reparametrizare nu transformă speranța matematică brută negativă — blocați și abandonați.
- Docstringul/motivația proprii ale strategiei afirmă că aceasta „ar trebui să fie ABANDONED conform rutării preînregistrate a QA, fără alte iterații”, dar a fost retransmisă ca iterație, doar cu ajustări de parametri pentru reducerea riscului și fără un avantaj nou. Retransmitere care se anulează singură și ocupă un slot de iterație — problemă de rutare, nu defect de cod.
Verificarea a eșuat (Layer 4 — evaluare QA):
- Remedierea structurală iter-3 nu a reparat avantajul și nici nu a menținut eșantionul măsurabil. S-au executat doar 18 tranzacții în 363 zile (flow_thresh 2.5 + price_ext 2.0 au limitat intrările mult sub pragul de ~100 tranzacții), astfel că rezultatul nu poate distinge avantajul de zgomot. În acest eșantion redus este STILL o strategie cu pierdere netă, cu același raport recompensă/risc inversat pe care schimbarea urmărea să-l remedieze: avg_trade_return_pct -0.108% (negativ, sub comisioane), profit_factor 0.42, Sharpe -1.21, win_rate 0.556, avg_loss $293 ≈ 3.0x avg_win $98 (mai rău decât valoarea anterioară de ~2.3x), largest_loss -$893 față de largest_win $406, asimetrie -9.1. Stopul bazat pe z nu a limitat pierderile sub câștigul din revenire. A treia iterație consecutivă cu pierderi (iter-1 -89.85%, iter-2 -5.58%, iter-3 -1.37%).
Stratmill este un instrument de cercetare și paper-trading, nu consultanță financiară sau broker. Rezultatele de backtest și paper trading sunt ipotetice. Tranzacționarea implică riscul de pierdere.