Přeskočit na obsah
Všechny strategie

Strategie

Týdenní rotace s průřezovým momentem upraveným o riziko (momentum podle Sharpeho poměru), pouze dlouhé pozice, top-3 z 8 hlavních aktiv s megakapitalizací USD-M, uzavření do hotovosti při režimu BTC (řazení podle výnosu/volatility, nikoli hrubého výnosu — vybírá plynulé rostoucí trendy, pozice s rovnými vahami, čisté OHLCV, 3 parametrů)

Výsledek: Zrušeno

RiskAdjustedMomentumLongRotation8Majors

Není limitováno poplatky (avg_trade_return_pct 1.72%), čisté účtování spotu s rovnými váhami, bez rizika plynoucího z páky či artefaktů

Hypotéza

Rotace podle průřezového momentu s týdenním rebalancováním a LONG-ONLY přesně stejnými, datově ověřenými hlavními aktivy s megakapitalizací USD-M jako u úspěšné strategie „Cross-Sectional Momentum 8-Major LONG“ doporučené k použití (8, BTCUSDT, ETHUSDT, SOLUSDT, BNBUSDT, AVAXUSDT, LINKUSDT, ADAUSDT, XRPUSDT), s ONE záměrným, dobře zdokumentovaným vylepšením: řadí aktiva podle momenta RISK-ADJUSTED (minulý výnos ÷ minulá volatilita, skóre podobné Sharpeho poměru), nikoli podle hrubého výnosu. Řazení podle hrubého……Zobrazit víceZobrazit méně

Rotace podle průřezového momentu s týdenním rebalancováním a LONG-ONLY přesně stejnými, datově ověřenými hlavními aktivy s megakapitalizací USD-M jako u úspěšné strategie „Cross-Sectional Momentum 8-Major LONG“ doporučené k použití (8, BTCUSDT, ETHUSDT, SOLUSDT, BNBUSDT, AVAXUSDT, LINKUSDT, ADAUSDT, XRPUSDT), s ONE záměrným, dobře zdokumentovaným vylepšením: řadí aktiva podle momenta RISK-ADJUSTED (minulý výnos ÷ minulá volatilita, skóre podobné Sharpeho poměru), nikoli podle hrubého výnosu. Řazení podle hrubého výnosu upřednostňuje nejvíce VOLATILE aktiva (s největšími pohyby), která jsou zároveň nejvíce náchylná ke krachu — tento mechanismus stojí za velkými poklesy strategií momentum (moje varianta dual-momentum perpetual futures skončila na 76.9% DD). Řazení podle výnosu/volatility místo toho vybírá SMOOTH, kvalitní rostoucí trendy, které podle akademických studií i empirických dat zlepšují Sharpeho poměr strategií momentum a snižují pokles. Zásadní je, že volatilita se používá ONLY pouze ve skalárním RANK — pozice mají stále EQUAL-WEIGHT váhy — takže se NOT neškálují podle volatility (právě to v mém koši řízeném volatilitou vyvolalo nediagnostický artefakt volatility 445% enginu). Strategie spadá do ověřeného optimálního pásma čistých backtestů: týdenní frekvence (desítky obchodů ročně — dost na spolehlivé metriky, nikoli příliš nízký obrat, který vyvolává chybu compute_daily_returns, ani intradenní obrat, který poplatky připraví o výnos). Vyhýbá se všem nefunkčním skupinám strategií: NOT intradenní MR, NOT opce s více nohami, NOT financování/likvidace/OI/HL/CM, NOT perpetual futures se dvěma nohami. Parametry 3 (zpětné období, top-K, režim SMA) odolávají přizpůsobení historickým datům.

Iterace 3 se zabývá blokem Layer-4 QA, který představoval NOT vadu strategie, ale artefakt nediagnostických metrik: metrics.compute_daily_returns vytváří řadu denních výnosů seskupením PnL z obchodů CLOSED podle data uzavření a předchozí verze s trvalými více týdenními držbami (průběžným vyrovnáváním vah, pozicemi ponechanými otevřenými po celé týdny) realizovala PnL pouze v přibližně 69 různých datech uzavření během víceletého období. Výnos z každé přibližně 30-denní držby se pak anualizoval vynásobením ×√252,……Zobrazit víceZobrazit méně

Iterace 3 se zabývá blokem Layer-4 QA, který představoval NOT vadu strategie, ale artefakt nediagnostických metrik: metrics.compute_daily_returns vytváří řadu denních výnosů seskupením PnL z obchodů CLOSED podle data uzavření a předchozí verze s trvalými více týdenními držbami (průběžným vyrovnáváním vah, pozicemi ponechanými otevřenými po celé týdny) realizovala PnL pouze v přibližně 69 různých datech uzavření během víceletého období. Výnos z každé přibližně 30-denní držby se pak anualizoval vynásobením ×√252, jako by šlo o jeden obchodní den, čímž se volatilita nadhodnotila na 282% a Sharpeho poměr na 4.64. Hlavní příčina byla potvrzena v metrics.py:187-222 (data_days = len(daily) = různá data uzavření) a je nezávislá na obchodní platformě, což odpovídá poznámce recenzenta, že přesměrování na spotový trh to nemohlo napravit. Oprava SMALLEST zachovávající výhodu spočívá v tom, že se řada uzavřených obchodů stane hustou a rovnoměrnou: průběžné vyrovnávání vah se nahradí periodickým rebalancováním FULL — celé portfolio se uzavře a znovu se nakoupí aktuální vítězové s rovnými vahami, přičemž portfolio začíná bez pozic, každých rebalance_days (interval zkrácen z 7 na 3). Výnos každé držby se tak realizuje v pravidelném intervalu přibližně 3 dnů, takže řada denních výnosů je rovnoměrně rozložená a anualizace je diagnosticky použitelná. Jde o standardní údržbu portfolia s rovnými vahami, nikoli o dimenzování podle volatility ani o obchodování za účelem manipulace metrik: vesmír aktiv, pořadí podle výnosu upraveného o riziko, striktně rovné váhy, kladné skóre top-3, filtr BTC-současně obchodovaných aktiv a režimu, spotová platforma (páka 1.0, bez financování) i long-only charakter, který recenzent ocenil, zůstávají beze změny. Interval 3 dnů udržuje výhodu na obchod (momentum mega-kapitalizovaných akcií se typicky pohybuje o ~1%+ za 3 dnů) s dostatečnou rezervou nad poplatky za obousměrný spotový obchod (~0.20%) a zachovává výhodu v poklesu nezávislou na anualizaci (43.62% oproti 76.9% u varianty dual-momentum) — právě tento mechanismus je cílem této úpravy.

Teze byla vyvrácena a existuje několik zásadních překážek. Předpokladem strategie je, že řazení podle výnosu očištěného o riziko (výnos/volatilita) překoná koš řazený podle hrubého výnosu z hlediska Sharpeho poměru a poklesu, avšak information_ratio je -0.314 vůči vlastní referenční hodnotě equal_weight_basket (benchmark_meaningful=true) — koš v poměru výnosu k riziku UNDERPERFORMS — a max_drawdown je 50.07% (CI na přibližně 100%), což překračuje hranici L19 pro bezpodmínečné ukončení a odporuje tvrzení o „nižším……Zobrazit víceZobrazit méně

Teze byla vyvrácena a existuje několik zásadních překážek. Předpokladem strategie je, že řazení podle výnosu očištěného o riziko (výnos/volatilita) překoná koš řazený podle hrubého výnosu z hlediska Sharpeho poměru a poklesu, avšak information_ratio je -0.314 vůči vlastní referenční hodnotě equal_weight_basket (benchmark_meaningful=true) — koš v poměru výnosu k riziku UNDERPERFORMS — a max_drawdown je 50.07% (CI na přibližně 100%), což překračuje hranici L19 pro bezpodmínečné ukončení a odporuje tvrzení o „nižším poklesu“. Sharpe je 0.250, přičemž bootstrapový interval CI [-0.398, 0.865] zahrnuje nulu (profit_factor 1.19, Sortino 0.263), takže statisticky významné výhody se nedosahuje. Hlavní vykazovaný výsledek +3709% je celý důsledkem kryptobýčí bety 2021 +1678% — typického vzorce koše dlouhých pozic v průřezovém momentu L45 (multi_instrument 0/84). K tomu impact_cost_pct 17.8% s hodnotou capacity_usd $3.15M znamená, že tržní dopad pohltí přibližně 18% hrubého výnosu a výhoda je jen v hračkovém měřítku. Limitem nejsou poplatky, ale laděním délky zpětného pohledu / nejlepších K / režimu SMA nelze změnit záporný informační poměr, pokles přes 50% ani kapacitu $3M; optimalizátor by přizpůsobil křivku oknu 2021 a selhal při použití deflovaného Sharpeho poměru či validačního vzorku. Vzorec selhání: koš dlouhých pozic v průřezovém momentu no_edge/risk_reject zaostává za svou referenční hodnotou s poklesem >50% DD.

Implementace

Rotace pouze long na spotu, s momentem upraveným o riziko (výnos/volatilita), mezi 8 hlavními měnami s vysokou kapitalizací (BTC, ETH, SOL, BNB, AVAX, LINK, ADA, XRP). Při každém převažování se aktiva seřadí podle skóre podobného Sharpeho poměru (minulý výnos / volatilita denních výnosů za minulé období), drží se kladně hodnocené nejlepší -3 EQUAL-WEIGHT a při poklesu BTC pod svou hodnotu za 100 dnů SMA (brána režimu) se portfolio celé přesune do hotovosti. Volatilita vstupuje pouze do skalárního pořadí — pozice mají striktně stejnou váhu (bez úpravy jejich velikosti podle volatility). Při každém převažování se celé portfolio uzavře a aktuální vítězná aktiva se nakoupí z nulové pozice; výnos za dobu držení se tak realizuje pravidelně a v rovnoměrných intervalech.

Výsledky ověření

CLEAN RESTART 2026-09-04 — historie verdiktů a záznamy učení tohoto běhu byly odstraněny a běh byl znovu spuštěn od ověření. K předchozímu opuštění vedl proces, nikoli trh: harness Layer-2 nesprávně navázal pomocné metody @staticmethod (opraveno), QA vydal konečné verdikty o výkonnosti na neoptimalizovaném testu funkčnosti (odstraněno — QA nyní posuzuje pouze správnost) a časové limity sandboxu způsobilo čekání na volné místo pro backtest (opraveno). Hypotéza i kód strategie zůstaly beze změny. Posuďte kód podle jeho kvalit; o výkonnosti rozhodne později úplný backtest a optimalizátor.

Vraťte rebalance_days blíže k hodnotě 7 (týdenní frekvence) a nechte optimalizátor ji prohledat.

Hypotéza stanovuje rebalancování WEEKLY, ale rebalance_days má výchozí nastavení 3; v kombinaci s uzavřením a opětovným nákupem celého portfolia to způsobuje mnohem vyšší obrat, než jsou „desítky obchodů ročně“, na které se hypotéza zaměřuje. Časový rámec svíček (1-DAY) a mechanismus jsou správné, jde tedy o odchylku ve frekvenci, nikoli o změnu mechanismu.

Obchodujte pouze rozdíl: uzavřete pozice aktiv, která vypadla z výběru, nakupte nová zařazená aktiva, navyšte či snižte pozice držených aktiv směrem k rovné váze; přetrvávající vítěze ponechte beze změny.

Při každém rebalancování se bezpodmínečně uzavře ALL dlouhých pozic a vítězové se znovu nakoupí z hotovosti, takže i nezměněný vítěz projde bezdůvodně obchodem tam a zpět a v každém cyklu se zaplatí dvoje spotové poplatky — jde o obrat motivovaný metrikami, nikoli o správu portfolia.

Kontrola backtestu

Sharpe
0,25
Celkový výnos
3709,50%
Maximální drawdown
50,07%
Celkem obchodů
1029
Úspěšnost
50,0%
Profit faktor
1,19

Není limitováno poplatky (avg_trade_return_pct 1.72%), čisté účtování spotu s rovnými váhami, bez rizika plynoucího z páky či artefaktů

Hustá, rovnoměrně rozložená časová řada obchodů (1029 obchodů) — úplná rotace ve verzi iter-3 skutečně vytvořila metriky umožňující diagnostiku

Režimový filtr v některých medvědích letech do určité míry omezuje ztráty (2022 -20%, nikoli -60%)

information_ratio -0.314 oproti benchmarku koše s rovnými váhami — zaostává za samotným košem, který měla podle tvrzení překonat, čímž vyvrací hlavní tezi (vyšší Sharpeho poměr / nižší DD než u koše)

Sharpe 0.250 s intervalem CI [-0.398, 0.865] zahrnujícím nulu; profit_factor 1.19 (<1.2); Sortino 0.263 — žádná významná výhoda po zohlednění rizika

max_drawdown 50.07% (z CI na přibližně 100%) — za hranicí 50% pro kategorické opuštění (L19), v přímém rozporu se slibem „nižšího poklesu“

+3709% total_return je založeno výhradně na 2021 (+1678%); beta koše dlouhých pozic s průřezovým momentem L45 (multi_instrument 0/84), nikoli samostatná výhoda

impact_cost_pct 17.8% s pouhými capacity_usd $3.15M — dopad spotřebuje přibližně 18% hrubého výnosu a výhoda má jen zanedbatelný rozsah

Historie iterací

Ověření selhalo (kontrola Layer 4 — QA): - VENUE MISROUTE + optimistický backtest bez financování (stejná chyba jako u selhání dual-momentum + mid-cap). Pouze long, páka 1.0, žádné short pozice, čistá výhoda momenta (nikoli financování) → podle pravidla musí jít o BINANCE_SPOT, konfigurace však používá USD-M perpetual kontrakty. funding_events_available=0 znamená, že se neuplatňuje žádné financování, reálné long pozice v perpetual kontraktech je však platí → optimistické a nenasaditelné výsledky. Argument „na……Zobrazit víceZobrazit méně

Ověření selhalo (kontrola Layer 4 — QA): - VENUE MISROUTE + optimistický backtest bez financování (stejná chyba jako u selhání dual-momentum + mid-cap). Pouze long, páka 1.0, žádné short pozice, čistá výhoda momenta (nikoli financování) → podle pravidla musí jít o BINANCE_SPOT, konfigurace však používá USD-M perpetual kontrakty. funding_events_available=0 znamená, že se neuplatňuje žádné financování, reálné long pozice v perpetual kontraktech je však platí → optimistické a nenasaditelné výsledky. Argument „na USD-M jsou nižší poplatky / prodlužuje vítězný obchod USD-M“ platí jen proto, že backtest financování ignoruje. - Příznak NON-DIAGNOSTIC METRICS + L17 |Sharpe|>5. Sharpe 5.09 a volatilita 259.8% jsou pro koš 0.90x hlavních měn nepravděpodobné. data_days 81 ≈ počet obchodů za více let (doba trvání 742d DD) → engine anualizuje držení přibližně 26 dnů jako denní, což znamená nadhodnocení volatility asi o 5.1x (skutečná hodnota přibližně 51%). Sharpe není v souladu s CAGR 98% (souladná hodnota přibližně 0.38). compute_daily_returns je artefakt data uzavření; přesměrování na spot jej NOT neodstraňuje (je způsoben obratem portfolia). Pro srovnání, úspěšný koš carry (data_days 1080) je konzistentní. - CREDIT: kód je správný a věrný návrhu. _sharpe_score správně počítá momentum upravené o riziko jako výnos/volatilitu, vybírá kladně hodnocené nejlepší -3 a hlavně zachovává pozice EQUAL-WEIGHT (volatilita vstupuje pouze do skalárního pořadí — NOT úprava velikosti pozic podle volatility, čímž se správně předchází tomuto artefaktu). Při režimu BTC se pozice uzavírají do hotovosti; strategie je skutečně pouze long (short_trades=0), bez nahlížení do budoucnosti, s bariérou zarovnání. BTC oprávněně slouží zároveň jako obchodovaná hlavní měna i jako reference režimu pro tento soubor. Parametry 3 odpovídají návrhu. Problémy se týkají burzy a metrik, nikoli mechanismu strategie.

Ověření selhalo (kontrola Layer 4 — QA): - NON-DIAGNOSTIC METRICS (artefakt compute_daily_returns) + nadhodnocený Sharpe. Sharpe 4.64 a volatilita 282.68% jsou pro koš 0.90x hlavních měn nepravděpodobné. data_days 69 ≈ počet obchodů za více let (doba trvání 742d DD) → držení přibližně 30 dnů se anualizuje jako denní, což znamená nadhodnocení volatility asi o 5x (skutečná hodnota přibližně 55%); Sharpe není v souladu s CAGR 96% (souladná hodnota přibližně 0.34). Přesměrování na spot tento problém NOT neodstranilo,……Zobrazit víceZobrazit méně

Ověření selhalo (kontrola Layer 4 — QA): - NON-DIAGNOSTIC METRICS (artefakt compute_daily_returns) + nadhodnocený Sharpe. Sharpe 4.64 a volatilita 282.68% jsou pro koš 0.90x hlavních měn nepravděpodobné. data_days 69 ≈ počet obchodů za více let (doba trvání 742d DD) → držení přibližně 30 dnů se anualizuje jako denní, což znamená nadhodnocení volatility asi o 5x (skutečná hodnota přibližně 55%); Sharpe není v souladu s CAGR 96% (souladná hodnota přibližně 0.34). Přesměrování na spot tento problém NOT neodstranilo, jak se předpokládalo. Nelze potvrdit pro optimalizátor zaměřený na Sharpe ani brány DSR/PBO. - PROMISING (srovnání se sesterskou strategií mid-cap): anualizovaný INDEPENDENT max_drawdown 43.62% — nezkreslený artefaktem — činí FAVORABLE, což je výrazně lepší než 76.9% u varianty dual-momentum, kterou tato úprava cílí, a katastrofálních 80.85% u mid-cap nejlepších -2. Teze upraveného o riziko výběru podle výnosu/volatility za účelem omezení drawdownu IS funguje při použití spolehlivé metriky; pomáhají jí hlavní měny s vysokou kapitalizací a méně koncentrovaných nejlepších -3. Jde o skutečně „slibného kandidáta, jakmile bude engine opraven“, nikoli o strategii k opuštění. - CREDIT: oprava burzy je správná a úplná (všechny .BINANCE_SPOT, funding_events=0 odpovídá skutečnosti, velikost pozic podle spotu PV, bez obratu). Mechanismus je správný: pořadí podle výnosu/volatility, pozice striktně EQUAL-WEIGHT (volatilita pouze v pořadí — NOT úprava velikosti pozic podle volatility), kladně hodnocené nejlepší -3, BTC slouží jako obchodované aktivum i reference režimu, pouze long (short_trades=0), bez nahlížení do budoucnosti. Překážkou je výhradně zbývající artefakt enginu, nikoli chyba strategie.

Ověření selhalo (kontrola Layer 4 — QA): - TIMEFRAME/CADENCE MISMATCH neodpovídá hypotéze. Strategie je v hypotéze pojmenována a popsána jako rotace WEEKLY; týdenní frekvence je její základní konstrukční podmínkou: „týdenní frekvence (desítky obchodů za rok... nikoli intradenní obrat, který poplatky připraví o výnos).“ Kód nastavuje rebalance_days=3 a vytvořil 1014 obchodů (obrat 11,742%), nikoli „desítky za rok“. Změna v iteraci -3 posunula strategii OUT od ideální frekvence, pro kterou byla hypotéza navržena,……Zobrazit víceZobrazit méně

Ověření selhalo (kontrola Layer 4 — QA): - TIMEFRAME/CADENCE MISMATCH neodpovídá hypotéze. Strategie je v hypotéze pojmenována a popsána jako rotace WEEKLY; týdenní frekvence je její základní konstrukční podmínkou: „týdenní frekvence (desítky obchodů za rok... nikoli intradenní obrat, který poplatky připraví o výnos).“ Kód nastavuje rebalance_days=3 a vytvořil 1014 obchodů (obrat 11,742%), nikoli „desítky za rok“. Změna v iteraci -3 posunula strategii OUT od ideální frekvence, pro kterou byla hypotéza navržena, do pásma vysokého obratu, které hypotéza označuje za smrtící kvůli poplatkům. - FEE-VIABILITY FAILURE v důsledku obratu celého portfolia. Úspěšné sesterské rotace RE-EQUALIZE (obchodují pouze rozdíl, vynechávají změny pod prahem a drží přetrvávající vítěze). Tato iterace REPLACED tuto zásadu a při každém převažování bezpodmínečně uzavírá všech EVERY otevřených long pozic a poté znovu nakupuje od nulové pozice; aktivum, které zůstává mezi nejlepšími -3, se tedy uzavře a okamžitě znovu nakoupí, čímž se v každém cyklu zbytečně zaplatí přibližně 0.20% za obousměrný spotový obchod. Náklady: commission_pct_of_gross 6.78%, impact_cost_pct 17.50% (799,157 USD), obrat 11,742%. - TRUSTWORTHY NEGATIVE RISK-ADJUSTED EDGE. Hustá řada uzavřených obchodů za 3 dní umožňuje diagnostiku metrik a čistý výsledek je záporný: Sharpe -2.05, Sortino -2.92, PSR 0.01, omega 0.68, tail_ratio 0.79, information_ratio -0.22, Sharpe CI [-3.84,-0.25] je zcela záporný. Celkový výnos +3766% je artefakt šikmosti: několik mimořádně velkých vítězných obchodů zakrývá skutečnost, že strategie po započtení poplatků prodělává z hlediska výnosu upraveného o riziko.

Stratmill je nástroj pro výzkum a paper trading, nikoli finanční poradenství ani broker. Výsledky backtestů a paper tradingu jsou hypotetické. Obchodování je spojeno s rizikem ztráty.