Strategie
Týdenní defenzivní rotace s nízkou volatilitou napříč osmi hlavními perpetual kontrakty kryptoměn, pouze long a s trendovým filtrem (BINANCE USD-M, držet 3 hlavních aktiv s realizovanou volatilitou LOWEST, při poklesu pod trend přejít do hotovosti, nový signál podle pořadí volatility, 3 parametrů)
Výsledek: Zrušeno
LowVolDefensiveWeeklyRotation8Majors
Souhrn výsledků
Hypotéza
Iterace 2 opravuje přesně selhání vrstvy -3 („Nebyly provedeny žádné obchody“). Příčina: _extract_symbol_from_bar četla bar.instrument_id, který v dané verzi NautilusTrader na Bar neexistuje — vyvolalo to AttributeError, který zachytil obecný except, takže _ingest_bar ukládala pro jakýkoli symbol NO závěrečných cen; bez cenových dat nešlo vypočítat realizovanou volatilitu, kandidáti zůstávali pod top_k a _maybe_rebalance se při každé svíčce předčasně vracela → žádné obchody. Minimální oprava čte bar.bar_type.instrument_id.symbol (stejnou cestu, kterou používá základní šablona on_bar na řádku 276); ověřeno, že vrací například „BTCUSDT“. Nic dalšího se nezměnilo — importy zůstávají čisté, průběžný signál rozpětí klidnosti a veškerá logika pro více instrumentů a rebalancování (která již prošla vrstvami 1–2) zůstávají nedotčené. Konfigurace deklaruje všechny 8 instrumenty na svíčkách 1-DAY, takže izolované prostředí načte celý soubor instrumentů. Díky tomu zůstávají všechny dříve úspěšné vrstvy v pořádku a týdenní rotace může skutečně zadávat obchody.
Implementace
Týdenní defenzivní rotace pouze do long pozic s nízkou volatilitou napříč 8 hlavními perpetual kontrakty Binance USD-M (BTC/ETH/SOL/BNB/AVAX/LINK/ADA/XRP) na svíčkách 1-DAY. Každý týden (rebalance_days=7) řadí instrumenty podle realizované volatility za poslední období (výběrová směrodatná odchylka denních logaritmických výnosů za vol_lookback_days) ASCENDING a cílí na top_k=3 CALMEST instrumentů, poté u každého uplatní trendový filtr — vybraný instrument drží pouze tehdy, když jeho závěrečná cena převyšuje vlastní trend_ma_days SMA; jinak se daná část portfolia přesune do hotovosti. Uzavře držené pozice, které opustí cílový koš, a otevře nové cílové pozice se stejnou vahou, každou ve výši allocation_per_position vlastního kapitálu. Pouze long, páka=1, velikost pozice podle kapitálu prostřednictvím get_account_equity(). Tři hlavní parametry (vol_lookback_days, top_k, trend_ma_days) plus strukturální nastavení.
Výsledky ověření
Ověření selhalo (vrstva 3 — backtest v izolovaném prostředí): nebyly provedeny žádné obchody Použitý typ svíček: BTCUSDT.BINANCE-1-DAY-LAST-EXTERNAL, zpracované svíčky: 364 Diagnostika: should_enter() vrátila obchodní směr 0krát z 0 vyhodnocených svíček -> váš ENTRY CONDITION se nikdy nespustil. Uvolněte vstupní logiku / prahové hodnoty. Zajistěte, aby strategie při daných datech a parametrech provedla obchody.
Analytiku, vyhodnoťte strategii na úplném víceletém backtestu; neoptimalizujte ji, dokud nebude na delším období potvrzeno znaménko výhody.
Záporný výsledek, ale řídký vzorek omezený režimem: PF 0.41, total_return -18.1%, win_rate 0.238, avg_trade_return_pct -2.97% při pouhých 21 obchodech za rok. RR je příznivý (avg_win 2486 = 1.3× avg_loss 1890); jedinou brzdou je nízká úspěšnost obchodů a Sharpeho poměr -1.16 CI [-2.77, +0.36] stále dosahuje kladné hodnoty. Anomálie nízké volatility je dlouhodobý jev, který nelze posoudit podle jednoletého okna výprodeje alternativních kryptoměn.
Ověřte podstatně větší vzorek v úplném víceletém backtestu.
Nízký počet obchodů (21 za 363 dní, pod hranicí ~100) — u týdenní rotace s nízkým obratem (obrat 8.1) očekávaný, ale záporný výsledek vychází z malého vzorku.
Zvažte odvození zpracování dodatečných svíček od základní implementace místo opětovné implementace směrování, abyste předešli nepozorovanému odchýlení.
on_bar je zcela přepsána, ručně znovu implementuje směrování základní šablony a odkazuje na její interní části. Funguje (prošla vrstvami 1-3, obchodovala napříč všemi pozicemi), ale je zranitelná vůči budoucím změnám základní šablony.
Kontrola backtestu
- Sharpe
- 1,00
- Celkový výnos
- 1318,94%
- Maximální drawdown
- 35,21%
- Celkem obchodů
- 138
- Úspěšnost
- 44,2%
- Profit faktor
- 1,72
Statisticky významná výhoda: Sharpeho poměr 1.0 s 95% CI, intervalem [0.42, 1.61], který EXCLUDING nulu (probabilistic_sharpe 0.9995) — jediná strategie z nedávné skupiny, která tuto hranici překonala
profit_factor 1.72 (výrazně nad hranicí 1.2 bez výhody), Sortino 1.43, očekávaný výnos +$8.3k/obchod
Rozloženo napříč tržními režimy: kladný výsledek v 5 z 7 let (2020/2021/2023/2024/2025), záporné roky mírné (-24%, -19%); max_drawdown 35% pod hranicí pro definitivní opuštění strategie, bez likvidace, páka 1x
Modelované poplatky nízké podle návrhu: avg_trade_return_pct ~11% při týdenní rotaci s nízkým obratem; impact_cost_pct tvoří jen 1.3% hrubého výnosu, kapacita $613M
Opírá se o skutečnou, zdokumentovanou anomálii nízké volatility a defenzivních aktiv; signál je ortogonální vůči nasazenému koši momentum
Odlehlý výsledek/soustředění na býčí trh: return_skew 2.59, špičatost 38, přičemž 2020/2021 tvoří velký podíl — optimalizace musí potvrdit, že výhoda přetrvává i v obdobích mimo býčí trh OOS
information_ratio -0.24 oproti referenčnímu koši se stejnou vahou a benchmark_correlation 0.58 / beta 0.27 — samostatná alfa je +0.20, ale přínos diverzifikace oproti pouhému držení koše je zanedbatelný
end_unrealized_pct 180 (~14% hlavního vykazovaného výsledku) představuje ocenění otevřených pozic podle trhu — posuzujte podle realizované výkonnosti (stále silná)
Analýza
Strategie se správně provádí po celé období (349 obchodů optimalizované strategie / 138 základní strategie) — předchozí chyba s nulovým počtem obchodů způsobená symbolem svíčky je opravena.
Bodové metriky uvnitř vzorku vypadají atraktivně (PF 1.72, Sortino 1.43, kladný Sharpeho poměr za celý vzorek ~1.0) — právě proto záleží na korekci na vícenásobné testování.
Analýza citlivosti neukazuje žádné prudké zvraty; jednotlivé parametry jsou uvnitř vzorku stabilní.
Přeučení při walk-forward testování: průměrný Sharpeho poměr IS +1.47 klesá na průměr OOS -0.742 (období -1.21, -1.46, +0.44). Výhoda se nezobecňuje.
Deflovaný Sharpeho poměr 0.0899 << 0.95 a optimalizovaný Sharpeho poměr (1.006) je BELOW expected_max_sharpe_annualized (1.44) — výběr nelze odlišit od šumu nejlepšího výsledku z -225 pokusů.
PBO 0.70 > 0.5 — výběr parametrů je spíše přeučený než nepřeučený; is_significant = false.
Sharpeho poměr na kontrolním vzorku pouze 0.178; win_rate 0.149 a max_drawdown 32.4% jsou pod stanovenými hranicemi.
Výnos je soustředěný do 2021 (roční 2021 +251%/+204%; 2022 -24%, 2026 -19%) — závislost na jediném tržním režimu býčího trhu.
Odpovídá opakovaně opouštěné třídě selhání: rotace hlavních aktiv s nízkou volatilitou (podobnost 0.81 „přeučení“, 0.80 „verification_loop“).
0.7x WF OOS
Souhrn výsledků
Atraktivní Sharpeho poměr za celý vzorek nic neznamená, pokud je soustředěn do býčího režimu a strategie selhává při walk-forward testování — mechanismus rotace hlavních aktiv s nízkou volatilitou / sázky proti betě se nyní opakovaně přeučil se stejnými znaky, takže nemá smysl zkoušet jej znovu na jiné sadě hlavních aktiv.
Analytik strategií ji opustil po optimalizaci a závěru o nedostatečné robustnosti: vybraný Sharpeho poměr (1.006) klesl pod maximální hodnotu očekávanou od šumu (1.44 v 225 pokusech), OOS byl záporný ve všech obdobích walk-forward testování, PBO překročil 0.5 a hlavní výnos přinesl býčí trh 2021 (2022 -24%, 2026 -19%) — učebnicové přeučení bez robustní oblasti parametrů, k níž by šlo optimalizovat.
Týdenní rotace pouze do long pozic napříč 8 hlavními perpetual kontrakty Binance USD-M, která za trendovým filtrem pro každý instrument držela 3 hlavních aktiv s nejnižší realizovanou volatilitou (defenzivní anomálie nízké volatility); záměrně ortogonální vůči nasazenému koši momentum.
První backtest ukázal statisticky významnou výhodu (Sharpeho poměr ~1.0 s 95% CI, intervalem [0.42, 1.61], který vyloučil nulu; profit factor 1.72, Sortino 1.43, celkový výnos +1319% za 138 obchodů, průměrný výnos na obchod ~11%, maximální drawdown 35%, páka 1x). Optimalizace však obrátila walk-forward Sharpeho poměr IS z hodnoty +1.47 na průměrnou hodnotu -0.742 v OOS, s PBO 0.70, deflovaným Sharpeho poměrem 0.0899, Sharpeho poměrem na kontrolním vzorku pouze 0.178 a úspěšností obchodů 0.149.
Stratmill je nástroj pro výzkum a paper trading, nikoli finanční poradenství ani broker. Výsledky backtestů a paper tradingu jsou hypotetické. Obchodování je spojeno s rizikem ztráty.