XRP Objemem potvrzené momentum, Long-Short (jednoinstrumentální XRPUSDT.BINANCE USD-M, 4H svíčky — zaujmout směrové momentum ONLY, když souběžný nárůst objemu potvrdí reálnou participaci, jinak flat, výstup ATR-trailingem, 3-parametrický)
Výsledek: Zrušeno
XrpVolumeConfirmedMomentumLS
Souhrn výsledků
XrpVolumeConfirmedMomentumLS záměrně přenesl jedinou opakovaně přežívající výhodu továrny — objemem řízené 4H momentum — z ETH na událostmi řízený, s BTC/ETH nekorelovaný XRP perpetual, pouze se třemi parametry, aby odolal overfittingu. Základní backtest byl číselně životaschopný (Sharpe 0.47, 448 obchodů, výnos na obchod 0.72% překračující poplatkové minimum) a prošel kontrolou backtestu s verdiktem „optimize“, a dokonce i holdout okno vypadalo pozitivně se Sharpe 1.33. Avšak 3-fázová optimalizace odhalila strategii jako best-of-N šum: walk-forward in-sample Sharpe 1.037 se zhroutil na out-of-sample -0.413, PBO dosáhl 0.636 a deflované Sharpe kleslo na 0.006. Analytik ji po jedné iteraci opustil kvůli třem nesplněným tvrdým branám a dospěl k závěru, že šlo o past klonu momentum na jedno jméno — mechanismus funguje na ETH, ale každý XRP nosič tohoto mechanismu skončil overfittingem, a plochý povrch citlivosti nenechal iteraci kam lepšího směřovat.
Strategie LONG-SHORT, jednoinstrumentální, čistě-OHLCV momentum strategie na XRPUSDT.BINANCE (USD-M perpetual) na 4H svíčkách. Jedná se o DELIBERATE transplant opakovaně přežívající rodiny výhod továrny ONLY — objemem potvrzeného 4H momentum mechanismu, který dosáhl paper fáze jako EthVolumeConfirmedMomentumLS (Sharpe 1.05) a sourozeneckých confluence trend-followerů na ADA/BTC (Sharpe 1.6/2.0) — na FRESH nosný instrument, jehož se korpus sotva dotkl. Klíčový poznatek, který přeživší sdílejí: surové momentum na……Zobrazit víceZobrazit méně
Strategie LONG-SHORT, jednoinstrumentální, čistě-OHLCV momentum strategie na XRPUSDT.BINANCE (USD-M perpetual) na 4H svíčkách. Jedná se o DELIBERATE transplant opakovaně přežívající rodiny výhod továrny ONLY — objemem potvrzeného 4H momentum mechanismu, který dosáhl paper fáze jako EthVolumeConfirmedMomentumLS (Sharpe 1.05) a sourozeneckých confluence trend-followerů na ADA/BTC (Sharpe 1.6/2.0) — na FRESH nosný instrument, jehož se korpus sotva dotkl. Klíčový poznatek, který přeživší sdílejí: surové momentum na jediném perpu je poplatkově křehký šum (hřbitov overfitu/fee_edge), ale momentum GATED skutečným nárůstem objemové participace vybírá subpopulaci pohybů, které jsou order-flow řízené směrové impulsy spíše než tenký drift, a tyto impulsy dosáhnou dostatečně daleko, aby překonaly ~0.10% náklady na round-trip. XRP je zvolen záměrně: je to perp s top-5 likviditou s čistou víceletou 4H historií, ale jeho cenový proces je idiosynkraticky EVENT-DRIVEN (regulační/právní titulky, epizody listingu/delistingu, zprávy o platebních kolejích), což vytváří epizodické, vysokoobjemové, multibarové směrové expanze, které jsou přesně tím, k čemu je objemově řízený momentum filtr vytvořen — a jeho chování je nekorelované s cenovou řadou BTC/ETH, kterou 44%+ této továrny stále znovu těží. Pouze THREE parametry (momentum lookback, násobek objemového nárůstu, násobek ATR trailingu), aby odolaly overfitovým úmrtím, která zabila DOT confluence dvojče a multikondiční koše.
Toto je záměrný transplant, který hypotéza požaduje: mechanismus je věrným portem EthVolumeConfirmedMomentumLS -- objemem potvrzené 4H momentum konstrukce, která dosáhla paper fáze -- přeneseným na XRPUSDT.BINANCE, přičemž byly změněny pouze konstanty specifické pro instrument (size_precision 1, ověřeno proti parquet metadatům katalogu pro XRPUSDT, která uvádějí price_precision 4 / size_precision 1). Obě složky hypotézy jsou implementovány doslovně: momentum v jednotkách ATR (bezrozměrné, takže jeden práh znamená……Zobrazit víceZobrazit méně
Toto je záměrný transplant, který hypotéza požaduje: mechanismus je věrným portem EthVolumeConfirmedMomentumLS -- objemem potvrzené 4H momentum konstrukce, která dosáhla paper fáze -- přeneseným na XRPUSDT.BINANCE, přičemž byly změněny pouze konstanty specifické pro instrument (size_precision 1, ověřeno proti parquet metadatům katalogu pro XRPUSDT, která uvádějí price_precision 4 / size_precision 1). Obě složky hypotézy jsou implementovány doslovně: momentum v jednotkách ATR (bezrozměrné, takže jeden práh znamená totéž napříč velmi širokými vol režimy XRP) a participace jako objem vůči MEDIAN předchozích 60 svíček -- medián konkrétně proto, že událostmi řízená distribuce objemu XRP je silně pravostranně zešikmená a průměrný základ nafouknutý jedním předchozím titulkovým skokem by skryl další skutečný nárůst, což je přesně subpopulace, kterou chce hypotéza vybrat. calculate_signal vrací surovou spojitou rozhodovací proměnnou v jejích přirozených jednotkách ATR na každé svíčce (nikdy nepodmíněnou vstupní podmínkou) a should_enter ji prahuje; během warmupu vrací ohraničené skóre vnitrosvíčkové pozice, takže signál stále kolísá, místo aby byl plochý. Tříparametrový povrch je dodržen přesně a clampy kódu jsou deklarovány doslovně v _param_bounds, takže optimalizátor nemůže testovat hodnotu, kterou kód tiše přepisuje. Zamčené konstanty (vstupní práh, výstupní hystereze, vol okno, perioda ATR, risk_pct) jsou záměrně vynechány ze slovníku config parametrů a čtou se z výchozích hodnot na úrovni kódu: zejména risk_pct je sizing politika a její ponechání optimalizovatelnou je způsob, jakým předchozí confluence pokusy zanikly -- umožňuje optimalizátoru kupovat Sharpe nominálem namísto edge. Venue je BINANCE USD-M futures spíše než spot, protože strategie obchoduje SHORT objemem potvrzené momentum stejně jako long, což CASH účet nedokáže; páka je ponechána na 1.0, protože díky nominálnímu stropu žádná sizing cesta nespotřebovává marži (deklarování páky>1 nevyužité by bylo zamítnuto). Výkonnost je ohraničená na svíčku (indexově adresovaný buffer, jedno řazení 60 prvků, inkrementální trailing extrém, memoizovaná způsobilost předchozí svíčky), takže 300s sandbox wall clock není ohrožen. Vstupní logiku jsem offline přehrál přes celou 14,602-svíčkovou historii XRP 4H (2020-01 až 2026-09), abych odstranil riziko dvou nejčastějších režimů selhání: surge podmínka se spouští na 14.8% svíček a plná složená vstupní brána je způsobilá na 12.2%, což produkuje 476 round tripů (71/rok, 236 long / 240 short), přičemž 472 z nich je uvnitř sandbox okna -- takže opuštění kvůli nule obchodů není živé riziko -- při průměrném čistém výnosu na obchod +0.506% po odečtení 0.10% round-trip taker nákladů, pohodlně nad podlahou 0.15% USD-M, s PF 1.23 a win rate 36.6%. Tento win rate je normálním profilem trend-followera typu cut-losses-early a je pod měkkou promotion podlahou 0.45; mechanismus jsem nezkreslil, abych jej naháněl, protože hypotéza předregistruje přesně tuto konstrukci a měkká podlaha je na základě důkazů prominutelná.
Overfit / smrt bez generalizace (NOT poplatková výhoda — výnos na obchod 1.20% překračuje minimum). Tři neprominutelné HARD brány selhávají: walk-forward is_overfitted=TRUE (prům. IS Sharpe 1.037 -> prům. OOS -0.413, okna +0.60/-2.08/+0.24), out-of-sample Sharpe -0.413 <= 0 a PBO 0.636 > 0.5. Robustnost potvrzuje, že zvolené Sharpe je best-of-N šum: deflated_sharpe 0.006 << 0.95, is_significant=false, Sharpe CI [-0.078, 1.376] překlenává nulu a nepřežije FDR na úrovni programu (zachovává 4 z 244, candidate_p……Zobrazit víceZobrazit méně
Overfit / smrt bez generalizace (NOT poplatková výhoda — výnos na obchod 1.20% překračuje minimum). Tři neprominutelné HARD brány selhávají: walk-forward is_overfitted=TRUE (prům. IS Sharpe 1.037 -> prům. OOS -0.413, okna +0.60/-2.08/+0.24), out-of-sample Sharpe -0.413 <= 0 a PBO 0.636 > 0.5. Robustnost potvrzuje, že zvolené Sharpe je best-of-N šum: deflated_sharpe 0.006 << 0.95, is_significant=false, Sharpe CI [-0.078, 1.376] překlenává nulu a nepřežije FDR na úrovni programu (zachovává 4 z 244, candidate_p 0.994). Pozitivní holdout (Sharpe 1.33) je náhoda posledního okna, která je v rozporu s negativním WF-OOS a nemůže zachránit tři nesplněné tvrdé brány. Podle pravidla overfit-vs-mrtvá-premisa je kolaps vysokého-IS/OOS ABANDON, nikoli revise: mechanismus objemem potvrzeného momenta je prokázán na sourozeneckém ETH (povýšen, Sharpe 1.05), ale každý XRP nosič této rodiny již zanikl (XRP overfit duálního signálu momentum-confluence, XRP čistě směrový TSM, XRP pokračování impulsu fee_edge, XRP dvoubarové pokračování fee_edge). Přesměrování stejného receptu na XRP jednoduše znovu vede k overfittingu — OOS je negativní a povrch citlivosti je plochý ~0.4-0.5 všude bez nevyužité robustní oblasti parametrů, k níž by se dalo ladit, takže iterace (pokus 1 z 2) nemá kam lepšího směřovat. Toto je past klonu momentum na jedno jméno: pod vítěznou úrovní ADA/ETH je základní backtest stropem a deflace jej pouze snižuje. Vzor selhání: overfit / absence generalizace.
Implementace
Momentum long/short na jednom instrumentu, perpetualu XRPUSDT.BINANCE USD-M, svíčky 4H, čisté OHLCV. Každou svíčku počítá spojitý signál momenta vážený účastí na trhu: změnu ceny za mom_lookback svíček vyjádřenou v jednotkách ATR, vynásobenou min(1, účast na trhu), kde účast představuje objem dané svíčky dělený MEDIAN objemu předchozích 60 svíček a následně násobený vol_surge_mult. Otevírá long, když signál protne UP směrem nahoru přes +1.0 ATR a nárůst je skutečně potvrzen (účast >= 1); short otevírá při opačném……Zobrazit víceZobrazit méně
Momentum long/short na jednom instrumentu, perpetualu XRPUSDT.BINANCE USD-M, svíčky 4H, čisté OHLCV. Každou svíčku počítá spojitý signál momenta vážený účastí na trhu: změnu ceny za mom_lookback svíček vyjádřenou v jednotkách ATR, vynásobenou min(1, účast na trhu), kde účast představuje objem dané svíčky dělený MEDIAN objemu předchozích 60 svíček a následně násobený vol_surge_mult. Otevírá long, když signál protne UP směrem nahoru přes +1.0 ATR a nárůst je skutečně potvrzen (účast >= 1); short otevírá při opačném průsečíku směrem dolů a jinak FLAT — momentum bez potvrzující účasti se nikdy neobchoduje, bez ohledu na velikost pohybu. Pozice se uzavírají buď tehdy, když (a) momentum dosáhne 0.25 ATR proti pozici (0.25 hystereze, aby pauza během pohybu předčasně neukončila výnosný obchod a nenaúčtovala druhý zpáteční poplatek), nebo když (b) trailing stop ATR dosáhne trail_atr_mult ATR pod/nad nejlepší zavírací cenou od vstupu, přičemž vychází ze vstupní ceny. Velikost pozice se určuje přednostně podle rizika: vlastní kapitál * 2% / (trail_atr_mult * ATR); s růstem volatility se tedy zmenšuje. Je omezena na hrubou nominální hodnotu 1x vlastního kapitálu (tedy finanční páka 1.0, marže není nutná) a zaokrouhlena dolů na krok XRP ve výši 0.1 a minimální nominální hodnotu $20. Ladit lze přesně tři parametry (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult); vstupní práh, výstupní hystereze, objemové okno, perioda ATR a rizikový podíl jsou uzamčené.
Výsledky ověření
Ověřte, že základní šablona tuto metodu skutečně používá pro podmínku zahřívací fáze (ve FactoryStrategy ji používá); není třeba nic měnit.
min_bars_required(self) přepisuje metodu frameworku (statické varování base_shadow). Zdá se, že je to záměrné a správné — vrací max(vol_window+2, atr_period+2, mom_lookback+2), takže podmínka zahřívací fáze postačuje pro všechny indikátory; sandbox vytvořil 442 obchodů během daného okna, což potvrzuje dokončení zahřívací fáze. Upozornění pouze pro informaci; nejde o závadu.
Atribuce režimů v sandboxu ukazuje, že strategie LOSES v klidném vol tercilu (-8.07%, Sharpe 0.004) a vydělává pouze ve stresovaném tercilu (+88.7%, Sharpe 1.01) — výhoda je zcela koncentrována ve vysoko-volatilních/událostních expanzích, což je v souladu s tezí pro událostmi řízenou objemovou bránu, ale znamená, že kniha krvácí v klidných regulačních útlumech. Sandbox Sharpe je pouze 0.47 (CI [-0.28, 1.21] překlenující nulu) a win rate 36% je pod měkkou hranicí 0.45 (normální pro trend-followera sekajícího ztráty, ale zaznamenáno). Largest_win ($49.9k) je ~7x největší ztráty a avg_win/avg_loss je 2.3x, takže výnosy stojí na několika velkých nohách — zkontrolovat tail-dependence a robustnost podle režimů při backtestu plné historie. Toto je neoptimalizovaný kontext smoke-testu pro analytika, nikoli blok.
Kontrola backtestu
Sharpe
0,47
Celkový výnos
127,44%
Maximální drawdown
26,45%
Celkem obchodů
448
Úspěšnost
36,4%
Profit faktor
1,25
Spolehlivý, rozsáhlý vzorek: 448 obchodů během 2434 dnů (metrics_reliable=true), vyvážená kniha 225 long / 223 short jako skutečná long-short kniha.
Výnos na obchod překonává s velkou rezervou poplatkové minimum burzy: avg_trade_return_pct 0.724% oproti minimu 0.15% Binance USD-M; provize činí pouze 4.27% hrubého výnosu, jde tedy NOT o případ s výhodou na poplatcích.
Profit_factor 1.254 (> 1.05), max_drawdown 26.4% (< 60%), kladný Sharpe 0.47 — číselně vyhovuje všem prahům kontrolních pojistek při revizi.
Obchody věrně odpovídají hypotéze: entry_signaled 448 = entries_submitted 448, výstupy pomocí trailing stopu ATR, držení přibližně 2d, vyvážené směry. Bez nesouladu mechanismu a bez účetního zkreslení (end_unrealized_pct 18.99%, neovládá hlavní výsledek).
Přiřazení režimů odpovídá tezi filtru objemu řízeného událostmi: výhoda se soustřeďuje ve stresovaném tercilu volatility (+69%, Sharpe 0.86) s regime_spread 0.68; čerstvý nosič benchmark_correlation 0.47 s nekorelovaným vývojem vůči BTC/ETH (beta 0.11, kladná alfa 0.07) z jediné opakovaně přežívající rodiny výhod továrny (ETH momentum potvrzené objemem dosáhlo fáze paper tradingu).
Základní Sharpe 0.473 je nízký a jeho CI [-0.23, 1.23] překlenuje nulu; míra úspěšnosti 36% je pod měkkým prahem 0.45 (u trendové strategie, která omezuje ztráty, se to očekává, ale je třeba to uvést).
Výnosy závisejí na několika velkých obchodech při událostech (2024-11 +39%, 2026-08 +33%, 2020-11 +20% měsíčně); largest_win ~7x largest_loss, return_kurtosis 12.3 — závislost na krajních výnosech je třeba ověřit z hlediska robustnosti v jednotlivých režimech v běhu fáze 3.
V klidném tercilu volatility vykazuje ztrátu (+2.9%, Sharpe 0.18) — kniha vrací výnosy během klidných období bez regulačních událostí, což odpovídá obavě o výhodu QA.
Předchozí výsledky této třídy: klony momenta na jednom instrumentu s 4H časovým rámcem, které nedosahují úrovně přeživších Sharpe>=1.5 / PF>=2.0, často při deflaci podlehly overfittingu; tato varianta je pod touto úrovní, takže riziko overfittingu při optimalizaci je reálné.
Analýza
Ekonomika jednotlivých obchodů s velkou rezervou překonává poplatkové minimum burzy (avg_trade_return_pct 1.20% oproti minimu 0.15% Binance USD-M; provize činí pouze 3.49% hrubého výnosu) — nejde tedy NOT o selhání kvůli fee_edge.
Holdout úsek byl kladný (Sharpe 1.33 při 61 obchodech).
Walk-forward is_overfitted=TRUE: průměrný Sharpe IS na trénovacích datech 1.037 se propadá na průměrný OOS -0.413, přičemž jedno okno dosahuje -2.077 — výhoda se nezobecňuje na testovací data (práh HARD, nepřekročitelný).
Sharpeho poměr mimo vzorek -0.413 <= 0 (brána HARD).
PBO 0.636 > 0.5 (HARD brána) — výběr parametrů je spíše než ne overfitting.
Analýza robustnosti potvrzuje šum typu nejlepší z N: deflated_sharpe 0.006 << 0.95, is_significant=false, Sharpe CI [-0.078, 1.376] překlenuje nulu a strategie neprochází FDR na úrovni programu (zachová 4 z 244, candidate_p 0.994).
Optimalizovaný Sharpe 0.65 je hluboko pod prahem 1.5 pro povýšení; win_rate 0.328 < 0.45; max_drawdown 27.1% > práh 10%. Citlivostní plocha je všude plochá, přibližně 0.4-0.5, bez robustní oblasti nad úrovní šumu, k níž by bylo možné ladit.
oos_vault označeno příznakem UNDERPOWERED (očekáváno ~87 obchodů oproti potřebným 100) — mechanismus je příliš pomalý na ověření v dostupné historii XRP.
Benjaminiho-Hochbergův postup při q=0.10 nad 244 kandidáty programu zachovává 4. Kandidáta, který tímto sítem neprojde, nelze odlišit od šumu samotného programu, jakkoli dobře vypadají jeho individuální statistiky.
Souhrn výsledků
Mechanismus prokázaný na jednom nosiči (ETH momentum potvrzené objemem dosáhlo paper tradingu se Sharpe 1.05) se nepřenáší na XRP — každý XRP nosič této rodiny momenta na jednom instrumentu overfitoval a zkolaboval OOS; přesměrování stejného receptu s plochou citlivostní plochou ~0.4-0.5 nenabízí žádnou robustní oblast pro ladění.
Analytik strategii po optimalizaci opustil ve fázi ANALYZING, protože neprošla třemi nepřekročitelnými prahy HARD: walk-forward is_overfitted=TRUE, Sharpe na testovacích datech -0.413 <= 0 a PBO 0.636 > 0.5; výsledek jako šum typu nejlepší z N potvrzuje deflated_sharpe 0.006 a Sharpe CI překlenující nulu (neprošla ani FDR na úrovni programu).
Přenést jedinou výhodu továrny, která opakovaně přežila — momentum na 4H potvrzené objemem — na perpetual kontrakty XRPUSDT.BINANCE USD-M jako long-short portfolio se 3 parametry; směrové momentum využívat pouze tehdy, když souběžný nárůst objemu potvrzuje skutečnou účast, jinak zůstávat bez pozice.
Základní backtest provedl 448 vyvážených long/short obchodů během 2434 dnů se Sharpe 0.47, celkovým výnosem 127.4%, faktorem zisku 1.25 a průměrným výnosem na obchod 0.72% (výrazně nad poplatkovým minimem 0.15%); optimalizace zvýšila Sharpe na 0.65 / výnos na 227.7% v 415 obchodech, ale walk-forward ukázal propad průměrného Sharpe 1.037 na trénovacích datech na -0.413 na testovacích datech.
Stratmill je nástroj pro výzkum a paper trading, nikoli finanční poradenství ani broker. Výsledky backtestů a paper tradingu jsou hypotetické. Obchodování je spojeno s rizikem ztráty.