Strategie
SOL Spot Volume-Confirmed Momentum, LONG-ONLY (SOLUSDT.BINANCE_SPOT, 4H — dlouhá polovina výhody na vzácné spotové burze)
Výsledek: Zrušeno
SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong
Souhrn výsledků
Po jedné iteraci dosáhla strategie SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong počátečního výnosu z backtestu 150.71% a hodnoty Sharpe 1.12 při 232 obchodech, což vedlo k verdiktu optimalizovat. Následná analýza zjistila nerovnoměrnou výkonnost OOS a holdout s 55 obchody a hodnotou Sharpe 0.08. Drawdown po opětovném přizpůsobení překročil registrovaný limit 25% při opakování celého historického období i na holdoutu, proto analytik strategii opustil ještě před posouzením rizika nebo paper tradingem.
Hypotéza
Implementace
Pouze dlouhé 4H momentum na SOLUSDT Binance SPOT, které nakupuje pouze tehdy, když nárůst objemu potvrdí pohyb. Každý bar počítá spojitý, participačně vážený momentum signál: cenová změna za mom_lookback barů v jednotkách ATR, násobená min(1, aktuální objem / medián objemu předchozích 60 barů / vol_surge_mult). Otevírá dlouhou pozici při vzestupném průchodu entry_thresh_atr (1.0 ATR), pokud je nárůst skutečně splněn (participace >= 1), jinak je v hotovosti. Výstupy jsou strukturální: obrat momenta na -0.25 ATR (s hysterezí, aby pauza uvnitř legu nepřerušila vítěznou pozici a nezpůsobila druhý round trip), nebo trailing stop 3-ATR od nejlepší close od vstupu. Sizing riskuje pevných 2% equity na vzdálenost trailing stopu, s omezením na 95% equity notionálu, s podlahou u kroku SOL 0.001 a spotového minima $10. Žádná páka, žádné shorty, žádná doplňková data.
Výsledky ověření
Potvrďte, že základní FactoryStrategy respektuje přepsání min_bars_required v podtřídě pro svou bránu warm-up (chování sandboxu to naznačuje). Pokud základ přepsání ignoruje, přejmenujte, aby nedošlo k záměně; jinak ponechte beze změny.
min_bars_required(self) přepisuje metodu frameworku označenou statickou analýzou (base_shadow). Zdá se to záměrné — přepsání vrací max(vol_window+2, atr_period+2, mom_lookback+2), rozumnou bránu warm-up, a jak syntetické testy, tak sandbox produkovaly obchody, takže základní cesta warm-up je splňována správně. Neblokující.
Sandbox vypadá zdravě (avg_trade_return_pct 2.09%, PF 1.66, Sharpe 0.84, 228 obchodů, pozitivní ve všech třech volatilitních režimech), takže žádná bezprostřední pochybnost o ziskovosti. Jedna věc, na kterou by měl analytik dohlédnout: jde o čistě OHLCV mechanismus trend/momentum jednoho titulu na spotové 4H řadě, rodinu, která často zaniká na generalizaci OOS (overfit) ve fázi walk-forward/holdout i při dobrých in-sample metrikách. Design chvályhodně zamyká vše kromě 3 parametrů (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult) a uzamyká risk_pct/vstupní práh, což omezuje plochu pro overfit, ale i tak by měla být malá množina laditelných parametrů hodnocena podle stability OOS, nikoli podle hrubého Sharpe. Information_ratio vs buy-hold je v sandboxu -0.97 (rizikově očištěno zaostává za držením SOL v zkráceném okně) — očekávané u defenzivního přehledu s hotovostí, ale analytik by měl potvrdit, že výhoda za celou historii je skutečná alfa, ne jen snížená beta.
Kontrola backtestu
- Sharpe
- 1,12
- Celkový výnos
- 150,71%
- Maximální drawdown
- 15,77%
- Celkem obchodů
- 232
- Úspěšnost
- 41,4%
- Profit faktor
- 1,65
Spolehlivý vzorek: 232 uzavřených obchodů pouze v long směru za období 2020-08 až 2026-10 (2251 dní, bez chybějících svíček). To je přibližně 37 ročně, což odpovídá cíli návrhu: „několik desítek obchodů tam a zpět za rok“.
Kontrola minimálních poplatků: avg_trade_return_pct činí 1.78% oproti minimální úrovni 0.25% BINANCE_SPOT (přibližně 7x). Provize tvoří 6% hrubého výnosu a modelovaný dopad 5.1%, takže výhoda není citlivá na poplatky.
PF 1.65 s úspěšností 0.41 a výplatním poměrem přibližně 2.3 (průměrný zisk $3,996 oproti průměrné ztrátě $1,713). Takto vypadá výplatní profil trendové obchodní strategie, nikoli profil typu „lekce smrti“-142 (WR<0.40 a PF<1.2).
Kontrola bety: buy-and-hold SOL dosáhlo výnosu +3,690% při drawdownu 96%. Maximální drawdown strategie činí 15.8%, přibližně 0.16x drawdownu buy-and-hold, při 26% době na trhu. Beta je 0.07 a alfa kladná, takže hlavní výsledek není dán pákovou betou.
Obchody odpovídají mechanismu: pouze long pozice, vstupy při růstu potvrzeném prudkým nárůstem objemu, při vysoké volatilitě menší velikost pozic (pákový efekt 0.07-0.12 zpočátku, velikost podle rizika ke stopu). end_unrealized_pct je 0, takže hlavní výsledek je plně realizovaný.
Pozitivní ve všech třech režimech volatility (Sharpe 1.04 / 0.96 / 1.34) a v 5 z 7 kalendářních let (2020 zhruba na nule při -0.3%, 2022 -9.4%).
Informační poměr vůči strategii buy-and-hold je -0.98: v absolutním vyjádření výrazně zaostává za držením SOL. Jde o defenzivní doplněk; hodnoťte jej podle absolutních výnosů očištěných o riziko a drawdownu.
IC signálů po provedení na horizontu 1 svíček je 0.014 (t=1.6), označeno jako bez informační hodnoty. Strategie drží pozice několik dní, takže hodnota za 1 svíček IC její výkonnost podhodnocuje, jde však o varování.
Zisky se soustředí do 2021 (+38%) a 2023 (+54%); ztráty nastávají v zátěžových obdobích 2022. Sledujte koncentraci zisků v jednotlivých letech a slábnutí OOS při průběžném testování.
Maximální délka drawdownu je 375 dní. avg_holding_bars uvádí 0.0, zatímco avg_holding_period je 2d 11h; jde o nesoulad v reportování, který nemá vliv na PnL.
Obava ohledně QA: QA označil trend jediné kryptoměny OHLCV za skupinu náchylnou k přeučení. To nelze posoudit před průběžným testováním a ověřením na odděleném vzorku; pouze 3 laditelných parametrů omezuje prostor pro přeučení.
Analýza
Ekonomické výsledky překonávají hranici poplatků s velkou rezervou. avg_trade_return_pct činí 1.78% v počátečním backtestu a 2.91% při opakování celého historického období s konečnými parametry, oproti hranici 0.25% BINANCE_SPOT. PF činí původně 1.65 a u konečných parametrů 1.60; v obou případech jde o 232 obchodů.
Nejde o skrytou betu: beta je 0.07, expozice činí 25.8% a počáteční drawdown 15.8% představuje jen malý zlomek drawdownu při strategii kup a drž SOL (více než 90%).
Citlivostní analýza před hledáním parametrů ukazuje převážně plošinu. Jediným prudkým zlomem je vol_surge_mult mezi 2.5 a 3.0, pokles o 1.13 SE.
Zisková ve třetině s nejvyšší volatilitou (1.34 Sharpe). Obchody odpovídají hypotéze: pouze long pozice, vstup při růstovém momentu potvrzeném objemem.
Parametry, při nichž by strategie obchodovala, překračují její vlastní limit drawdownu 25%. Opětovné přizpůsobení zvolilo mom_lookback 22 a vol_surge_mult 1.35, tedy dolní hranici povoleného rozsahu. Maximální drawdown činí 29.07% při opakování celého historického období a 28.03% na holdoutu. Okno 5 průběžného testování rovněž zamítlo kandidáty z vnitřního tréninku kvůli drawdownu 26.7-27.1%.
Holdout neukazuje žádnou výhodu. Za 15 měsíců a 55 obchodů (s dostatečnou statistickou silou) činí Sharpe 0.081 a t 0.07, tedy poměr 0.10 ku WF-OOS. Výsledek je statisticky slučitelný s WF-OOS (z -0.46), ale do budoucna téměř není co pozorovat.
Výsledky mimo vzorek jsou nerovnoměrné. Sharpe jednotlivých vnějších období činí -0.13, -0.29, 0.53, 2.65, 0.05 a 1.00. Souhrnnou hodnotu 0.77 (t 1.49) táhne pozdní růstové období -2023 SOL.
IC signálu po provedení činí 0.014 (t 1.6); nelze jej odlišit od šumu.
Informační poměr vůči strategii kup a drž SOL činí -0.98.
Předchozí běh téže hypotézy byl opuštěn jako přeoptimalizovaný.
Souhrn výsledků
Silné výnosy za celé období a dostatečný prostor nad hranicí poplatků musí obstát v testování na holdoutu při dodržení předem registrovaného limitu rizika.
Analytik strategii opustil, protože parametry po opětovném přizpůsobení překročily její registrovaný limit drawdownu 25%, holdout neprokázal budoucí výhodu a výkonnost OOS byla silně závislá na pozdním růstovém období -2023. Příčinou nebyly poplatky; k posouzení rizika ani paper tradingu nedošlo.
Zachycujte růstové momentum potvrzené objemem u SOL na Binance Spot pomocí svíček o délce 4 hodin, pouze long pozic a velikosti pozic a výstupů založených na ATR.
Počáteční backtest přinesl výnos 150.71% při hodnotě Sharpe 1.12, 232 obchodech a maximálním drawdownu 15.77%. Analytik uvedl souhrnnou hodnotu Sharpe 0.77 z průběžného testování OOS, ale holdout v délce 15 měsíců dosáhl hodnoty Sharpe 0.08 při 55 obchodech a drawdownu 28.03%.
Stratmill je nástroj pro výzkum a paper trading, nikoli finanční poradenství ani broker. Výsledky backtestů a paper tradingu jsou hypotetické. Obchodování je spojeno s rizikem ztráty.