Spring til indhold
Alle strategier

Strategier

ETH Volumen-bekræftet momentum, Long-Short (single-instrument ETHUSD.HYPERLIQUID Perp, 4H bars — tag retningsbestemt momentum ONLY, når en volumenstigning bekræfter reel deltagelse, ellers flad, ATR-trailing, 3-parameter)

Resultat: Papirhandel

EthVolumeConfirmedMomentumLS_HL

Resultatoversigt

EthVolumeConfirmedMomentumLS_HL handlede ETH 4H-momentum på Hyperliquid kun, når en volumenstigning bekræftede bevægelsen, med det mål at bevare fabrikkens princip om selektiv filtrering, mens volumen blev brugt i stedet for en anden tidsramme som bekræftelse. Dens backtest så stærk ud (+55% over 988 dage, Sharpe 1.95, 3.27% gennemsnitligt afkast pr. handel, 5.55% drawdown), og efter én iteration sendte analytikeren den til optimering. Optimeringen lod Sharpe for de endelige parametre være næsten uændret (1.942, 54 handler), men samlet walk-forward-OOS-Sharpe var omkring nul, holdout-resultatet var positivt, men ikke signifikant, og følsomhedsanalysen viste bratte ændringer i performance ved volumenstærsklen. Analytikeren anbefalede derfor at fremme den som en kandidat med lav konfidens, der ikke er statistisk dokumenteret, og strategien er nu i papirhandel.

Hypotese

En LONG-SHORT, single-instrument, ren-OHLCV-strategi på ETHUSD.HYPERLIQUID USD-M perpetual, der handler retningsbestemt momentum ONLY, når en samtidig VOLUME SURGE bekræfter reel deltagelse, og ellers forbliver flad. Den bevarer det ene princip med påvist positiv edge i denne fabrik — overleverens SELECTIVE retningsbestemte filter (handl kun momentum med høj overbevisning, flad ved manglende bekræftelse) — men erstatter bekræftelsen på det andet tidsinterval med en reelt DIFFERENT, ikke-overfit-tilbøjelig……Vis mereVis mindre

En LONG-SHORT, single-instrument, ren-OHLCV-strategi på ETHUSD.HYPERLIQUID USD-M perpetual, der handler retningsbestemt momentum ONLY, når en samtidig VOLUME SURGE bekræfter reel deltagelse, og ellers forbliver flad. Den bevarer det ene princip med påvist positiv edge i denne fabrik — overleverens SELECTIVE retningsbestemte filter (handl kun momentum med høj overbevisning, flad ved manglende bekræftelse) — men erstatter bekræftelsen på det andet tidsinterval med en reelt DIFFERENT, ikke-overfit-tilbøjelig bekræftelsesakse: VOLUME. Dette gør den materielt forskellig fra alle afventende idéer (dobbelt-tidsramme/EMA-strukturens momentum-sammenløb på BTC/XRP/LINK, Turtle breakout på BNB, ugentlig ORB på ETH) — selektivitetsporten er volumen-understøttet deltagelse, ikke en tidsrammeenighed, breakout eller range. Den er bevidst bygget til at undgå seancens bekræftede fejltilstande: NOT en generisk ubekræftet breakout/channel/MR (alle vist at have negativ per-trade forventning på målbare stikprøver), NOT en options/supplerende/lavfrekvens-idé (som dør i udviklingsfasen eller som umålbare stikprøver), NOT en tværsnitsrotation af majors (forbudt af L32). Den er SIMPLE ren-OHLCV single-instrument med standard inkrementelle indikatorer (udvikleren leverer den uden swaps/timeouts), ligger i den gebyr-levedygtige/målbare zone (4H volumen-understøttede ben på ~1-3% overgår langt det ~0.10% gebyr; volumenstigninger gentager sig ofte nok til ~150-250 trades over flerårig historik), og udfylder den underdækkede LONG-SHORT-bucket (13.4% vs. en 86%-long-only-portefølje). Kun 3 parametre. ETH er valgt på grund af den dybeste, reneste volumenserie blandt likvide majors, og fordi dens tidligere sammenløbsforsøg døde på OVERFIT (ikke på fraværende edge), hvilket antyder et reelt retningsbestemt signal, som en simplere, volumen-gated konstruktion kan indfange mere robust.

Implementering

Long/short 4H momentum på ETHUSDT.BINANCE USD-M perpetual, der tages ONLY, når en samtidig volumenstigning bekræfter reel deltagelse, og ellers forbliver flad. For hver bar beregner den et kontinuerligt deltagelsesvægtet momentumsignal, mom_atr * min(1, deltagelse), hvor mom_atr er prisændringen over mom_lookback bars i ATR-enheder, og deltagelse er barens volumen over den MEDIAN volumen for de foregående 60 bars, divideret med vol_surge_mult. Den går long, når dette signal krydser op gennem +1.0 ATR med……Vis mereVis mindre

Long/short 4H momentum på ETHUSDT.BINANCE USD-M perpetual, der tages ONLY, når en samtidig volumenstigning bekræfter reel deltagelse, og ellers forbliver flad. For hver bar beregner den et kontinuerligt deltagelsesvægtet momentumsignal, mom_atr * min(1, deltagelse), hvor mom_atr er prisændringen over mom_lookback bars i ATR-enheder, og deltagelse er barens volumen over den MEDIAN volumen for de foregående 60 bars, divideret med vol_surge_mult. Den går long, når dette signal krydser op gennem +1.0 ATR med stigningen faktisk opfyldt (deltagelse >= 1), short ved den spejlvendte betingelse; krydstesten forhindrer genindtræden i det samme ben hver bar. Exits er strukturelle: momentum, der når 0.25 ATR mod positionen (hysterese, så en pause inden for et ben holdes igennem), eller en ATR trailing stop trail_atr_mult ATR'er fra den bedste lukning siden indtræden. Positionsstørrelse risikerer en fast 2% af egenkapitalen på trailing stop'en, med loft på 1x egenkapital-notional, gearing 1.0. Ren OHLCV, enkelt instrument, ingen supplerende data, 3 justerbare parametre. Portet fra ETHUSDT.BINANCE til ETHUSD.HYPERLIQUID (2026-09-17); samme kode, evidens genoptjent på denne platform.

Implementerer hypotesen præcist: det selektive retningsbestemte filter er VOLUME-understøttet deltagelse, ikke et andet tidsinterval, breakout eller range. Deltagelse er indbygget i selve signalet (kontinuerligt, varierer for hver bar), mens indtrædenen desuden kræver, at stigningen reelt er opfyldt, så et stort udsving på tyndt volumen aldrig handles -- kernepåstanden. 4H bars matcher den mellemlange/lange horisont og giver ~1-3% ben mod en ~0.10% rundtur på BINANCE USD-M; platformen er futures, fordi strategien……Vis mereVis mindre

Implementerer hypotesen præcist: det selektive retningsbestemte filter er VOLUME-understøttet deltagelse, ikke et andet tidsinterval, breakout eller range. Deltagelse er indbygget i selve signalet (kontinuerligt, varierer for hver bar), mens indtrædenen desuden kræver, at stigningen reelt er opfyldt, så et stort udsving på tyndt volumen aldrig handles -- kernepåstanden. 4H bars matcher den mellemlange/lange horisont og giver ~1-3% ben mod en ~0.10% rundtur på BINANCE USD-M; platformen er futures, fordi strategien tager shorts. Præcis 3 knapper (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult) med indtrædelsestærsklen, hysteresen, baseline-vinduet, ATR-perioden og risk_pct låst, så optimeringsværktøjet ikke kan купe Sharpe med notional -- den fejltilstand, der dræbte det tidligere ETH sammenløbsforsøg. ITERATION 2 (ren genstart): feedbacken angiver, at den tidligere opgivelse skyldtes pipeline-defekter (Layer-2 metode-genbinding, terminale QA-domme på en uoptimeret smoke test, sandbox-plads-sult), alle rettet, og at mekanismen bør verificeres på egne meritter. Jeg foretog derfor NO adfærdsændring; den ene rettelse er en strengt mekanisk deduplikering -- den forrige bars indtrædelsesberettigelse blev tidligere genberegnet fra bunden for hver bar (en anden ATR-gennemgang plus endnu en median-volumen-sortering), selvom den allerede var beregnet en bar tidligere, så den er nu memoiseret på den forrige bars eget event-tidsstempel, med den identiske fulde genberegning bevaret som fallback ved ethvert miss (første bar, genstart, hul). Signaler, indtrædener og exits er bit-for-bit uændrede; arbejdet pr. bar halveres, hvilket giver mere spillerum under 300s sandbox wall clock. Bemærk, at koden ikke kunne genindsendes byte-identisk (uændret-hash-tjek), og dette er den mindste ændring, der bevisligt bevarer adfærden.

Backtest-gennemgang

Sharpe
1,95
Samlet afkast
55,14%
Maks. drawdown
5,55%
Handler i alt
48
Gevinstrate
50,0%
Profit factor
4,11

Resultaterne for udviklingsperioden taler for optimering: 31 handler, +36.20% afkast, Sharpe 2.12, PF 5.28 og gennemsnitligt handelsafkast 3.712% mod Hyperliquids reviewgrænse på 0.15%.

PnL for lukkede handler summerer til $36,202.34, i overensstemmelse med kontoens gevinst. Loggen indeholder 12 longpositioner og 19 shortpositioner med varierende positionsstørrelser, hvilket stemmer med den implementerede momentummekanisme.

Strategiens drawdown er 3.03%; køb og behold gav 67.27% med cirka 63.83% drawdown på den samplede benchmarkkurve.

Kun 31 handler over 639 dage, under den hypotetiserede frekvens. Kravet om volumen på 4.70 gange medianen er meget selektivt og begrænser valideringens præcision.

Den første vindende handel bidrager med cirka 38% af overskuddet fra lukkede handler.

De præcise volumen- og momentumforhold ved indgangstidspunktet kan ikke verificeres uafhængigt alene ud fra handelsloggen; kodeinspektion understøtter den beskrevne mekanisme.

Analyse

Replay med endelige parametre: afkast 56.83%, Sharpe 1.942, profitfaktor 3.686, 54 handler og drawdown 5.55%. Det gennemsnitlige handelsafkast 2.886% overstiger det oplyste økonomiske gulv på 0.18%.

Optimering efterlader Sharpe stort set uændret fra 1.950, mens antallet af handler øges fra 48 til 54. Alle tre målte kalenderår er rentable.

Holdout-perioden for de endelige parametre indeholder 22 handler over 348 dage, med positiv Sharpe 1.262 og drawdown 4.71%. Den er statistisk konsistent med de poolede resultater for OOS.

Ingen oplyste hårde eller bløde numeriske fejl blokerer observation i paper trading med mærket status.

Lav konfidens: ikke statistisk bevist. Samlet Sharpe OOS på tværs af de ydre valideringsfold er 0.0043, med korrigeret t=-0.200 mod tærsklen 2.205. Kun 6 af 15 walk-forward-vinduer er positive.

Holdout HAC t=1.236 og blok t=1.386 fastslår ikke signifikans. Bredde er også uafklaret.

Volumentærsklen er ustabil, og følsomhedsanalysen viser tre markante spring. Vinduesdiagnostik med endelige parametre, som delvist bygger på in-sample-data, kan ikke fastslå robusthed fremadrettet.

Baseline-estimater fra hovedbogen baseret på tidligere lukkede PnL angiver et værste realiseret tab på 1.89% af egenkapitalen og den største indgangsposition på 41.49%, hvilket er foreneligt med positionsloftet på 100% for signal-exit-risikovejen. Nøjagtige målinger fra hovedbogen med de endelige parametre er stadig utilgængelige og kræver risikogennemgang.

Fortællingen forudsagde omtrent 150-250 handler; 54 fandt sted over 988 dage. Denne forudsigelsesafvigelse er beskrivende, ikke en afvisningsgrænse. Der blev ikke oplyst nogen numerisk præregistreret prognose, der kunne fungere som blokerende kriterium.

Gulvet for deflateret Sharpe i backtesten er endnu ikke evalueret. Porteføljens differentiering og den aktuelle eksekveringsparathed kræver gennemgang.

Risikogennemgang

Godkendt udelukkende til observation i paper trading med mærket lav konfidens. Den målte risikokontrol består: gearingen er 1.0 mod det konfigurerede loft på 3.0, den maksimale positionsstørrelse ved indgang er 36.3639% af egenkapitalen, og det værste realiserede handelstab er 0.9418%. Planlagt risiko ved stoppet er stadig ikke målt.

Det trailing-exit ATR fungerer på 4-timers lukninger uden hvilende stop. Den værste ugunstige kursbevægelse nåede 2.4324% af egenkapitalen trods positionsstørrelsesmålet på 2%. Ændringer i ATR, kursgab og eksekveringsforsinkelser kan øge tabene.

Rentabilitet fremadrettet er ikke bevist: samlet Sharpe OOS på tværs af de ydre valideringsfold er 0.0043, og kun 6 af 15 walk-forward-vinduer er positive. De valgte volumetærskler spænder fra omkring 2.02 til 4.74. Holdout-målinger og risikoeksponeringer for hele historikken er tilbageholdt; QA-gennemgang mangler, og minimumskravet til deflateret Sharpe-ratio i backtesten er ikke evalueret.

Udviklingens drawdown er oplyst til 3.2962%, men drawdown-serien når 5.5544%. Begge ligger under det oplyste promoveringsgulv på 20%; uoverensstemmelsen skal afstemmes. De to største vindere under udviklingen bidrager med cirka 61.7% af udviklingens nettofortjeneste.

Den liveførte portefølje rapporterer et åbent brud på simuleringsnøjagtigheden for Hyperliquid og fem uforklarede Hyperliquid-standsninger. Andre konti rapporterer manglende spejlede ben og afvigelser i eksekveringsomkostninger. Porteføljekorrelation og kapacitet ved den foreslåede allokering er stadig ikke verificeret.

Kun observation i paper trading under den fremadrettede lavkonfidensramme; ingen godkendelse til handel med rigtige penge eller automatisk forøgelse af allokeringen.

Hold de gennemgåede endelige parametre fast, herunder gearing=1.0, risk_pct=0.02 og max_notional_frac=1.0. Anvend de konfigurerede grænser for kapital, kontoeksponering og afbrydere.

Brug isoleret observation i paper trading, mens Hyperliquid-eksekveringspunkter stadig er åbne. Før lancering til livehandel skal bruddet på simuleringsnøjagtigheden afhjælpes, årsagerne til standsninger dokumenteres, og overensstemmelsen mellem replay og originaldata, porteføljekorrelation samt eksekveringsomkostninger verificeres.

Før udvidelse af allokeringen skal rapporteringen af drawdown afstemmes, og der skal indhentes målinger med endelige parametre for hele historikken og holdout for maksimal eksponering, værste handelstab og ugunstig kursbevægelse.

Resultatoversigt

En stærk Sharpe i stikprøven og en fordel pr. handel fra et meget selektivt volumenfilter (omkring 4.7x af medianen) kan følges af en samlet OOS-Sharpe tæt på nul, en ustabil volumenstærskelparameter og få handler (54 mod forventede 150-250), så strategien skal observeres i papirhandel, før fordelen kan betragtes som reel.

Gennemgangen af backtesten godkendte optimering, og analytikeren anbefalede at fremme den til papirhandel mærket med lav konfidens: de økonomiske adgangskrav blev opfyldt, men både samlet-OOS-signifikans og holdout-signifikans var uafklarede. Kørslen er nu i papirhandelsfasen.

En long-short-strategi på ETHUSD.HYPERLIQUID 4H, der tager retningsbestemt momentum (målt i ATR-enheder), kun når en samtidig volumenstigning i forhold til medianbasislinjen bekræfter deltagelsen, forbliver neutral ellers og lukker positionen, når momentum går tabt med hysterese eller ved et trailing stop på ATR.

Den indledende backtest gav +55.14% over 988 dage med Sharpe 1.95 (CI 0.87-2.99), 48 handler, profitfaktor 4.11, 5.55% maksimal drawdown og et gennemsnitligt afkast pr. handel på 3.27%. Replay med de endelige parametre gav 56.83% med Sharpe 1.942 og 54 handler; samlet walk-forward-OOS-Sharpe var kun 0.0043 (6 af 15 vinduer positive), og holdout gav Sharpe 1.262 på 22 handler.

Stratmill er et research- og papirhandelsværktøj, ikke finansiel rådgivning eller en mægler. Backtest- og papirresultater er hypotetiske. Handel indebærer risiko for tab.