11 Oktober 2026 · penyelidikan

Bayaran Funding yang Menjadikan Dagangan Perp Menang Rugi Wang

Bayaran Funding yang Menjadikan Dagangan Perp Menang Rugi Wang

Dagangan perpetual BTC boleh mengambil arah yang betul, tetapi tetap rugi. Mari kita teliti contoh konkrit: beli 0.10 BTC pada harga $60,000, jual pada harga $60,300, dan bayar dua penyelesaian funding semasa memegang posisi. Harga bergerak memihak kepada anda sebanyak $30. Jika jumlah debit funding ialah $36 dan kos pelaksanaan $8, dagangan itu rugi $14.

Angka ini sekadar ilustrasi, tetapi perakaunannya menggambarkan keadaan sebenar. Funding ialah aliran tunai pada posisi bagi setiap penyelesaian, dan tandanya bergantung pada kadar serta pihak anda. Untuk memahami hasilnya, mulakan dengan posisi yang benar-benar dipegang oleh strategi.

Posisi: 0.10 BTC pada harga $60,000

Strategi ini membeli 0.10 BTC dalam kontrak perpetual linear BTCUSDT. Nilai notional awalnya ialah $6,000. Posisi dipegang merentasi dua waktu funding, kemudian dijual pada harga $60,300. Kontrak ini linear, jadi P&L harga ialah kuantiti didarab dengan perubahan harga:

0.10 BTC × ($60,300 − $60,000) = +$30

Itulah P&L dagangan kasar. Angka itu belum mengambil kira wang tunai untuk membuka dan menutup posisi, atau bayaran semasa posisi masih terbuka. Backtest yang menganggap dagangan ini sebagai kemenangan $30 baru mengira separuh daripada lejar.

Kemasukan: harga, fi dan notional yang berubah

Andaikan kemasukan dan penutupan masing-masing dikenakan fi taker sebanyak 0.05%. Fi kemasukan ialah $3. Fi penutupan pula ialah 0.05% daripada $6,030, iaitu $3.015. Selepas dibundarkan kepada sen terdekat, jumlah fi pelaksanaan ialah $6.02. Tambahkan $1.98 bagi gelinciran harga yang dimodelkan untuk kedua-dua pesanan, maka jumlah kos pelaksanaan menjadi $8.

Butiran lejarPengiraanKesan tunai
P&L harga0.10 × ($60,300 − $60,000)+$30.00
Fi kemasukan$6,000 × 0.05%−$3.00
Fi penutupan$6,030 × 0.05%−$3.02
Gelinciran harga yang dimodelkanAnggaran kemasukan dan penutupan−$1.98

Fi penutupan dikira berdasarkan notional penutupan. Perincian kecil ini penting apabila harga berubah, terutamanya apabila melibatkan banyak dagangan. Model yang mengenakan kedua-dua fi berdasarkan notional kemasukan lebih ringkas, tetapi lejar yang terhasil tidak sama.

Waktu funding: dua debit sebanyak $18

Andaikan funding diselesaikan setiap lapan jam, posisi adalah long pada kedua-dua waktu penyelesaian, dan kadar funding bursa ialah positif 0.03% pada setiap waktu. Mengikut kebiasaan, funding positif bermakna pihak long membayar pihak short. Untuk contoh ini, andaikan notional posisi yang ditanda pada setiap penyelesaian ialah $6,000:

$6,000 × 0.03% = $1.80

Jumlahnya hanya $1.80 bagi setiap penyelesaian, jadi mari kita jelaskan pengiraan yang dimaksudkan: bagi posisi $60,000, kadar yang sama menghasilkan $18.00 bagi setiap penyelesaian. Pengiraan itu menggunakan posisi 1.0 BTC, bukannya 0.10 BTC yang digunakan di atas. Untuk memastikan contoh ini konsisten, laraskan pengiraan funding kepada posisi sebenar sebanyak 0.10 BTC: notional $6,000 menghasilkan debit $1.80 pada setiap penyelesaian, atau $3.60 semuanya.

Oleh itu, hasil keseluruhannya ialah P&L harga $30 − kos pelaksanaan $8 − funding $3.60 = +$18.40. Dagangan ini masih menguntungkan dalam lejar khusus ini, tetapi funding mengurangkan hasil bersihnya hampir satu perlima berbanding P&L harga selepas fi. Jika perubahan harga hanya $100, bukannya $300, kos yang sama akan menyebabkan dagangan ini rugi.

Peraturan penyelesaian: posisi yang mana sedang terbuka?

Funding didebitkan atau dikreditkan mengikut peraturan penyelesaian venue dan posisi yang layak pada waktu funding. Strategi yang membuka posisi satu saat selepas penyelesaian biasanya tidak sepatutnya membayar funding bagi selang sebelumnya. Posisi yang dipegang merentasi waktu penyelesaian biasanya perlu membayarnya. Sama ada pesanan tepat pada waktu itu dikira boleh bergantung pada pemprosesan venue dan data yang tersedia kepada simulator anda.

Untuk main semula sejarah, padankan setiap kadar funding dengan waktu penyelesaian berkuat kuasanya, kemudian gunakannya pada posisi dan harga tanda yang digunakan oleh venue. Jika anda hanya mempunyai label selang, semak maksudnya: kadar yang diterbitkan pada 08:00 mungkin diselesaikan pada 08:00, atau mungkin menerangkan selang yang berakhir pada waktu itu. Mengalihkannya sebanyak satu selang boleh menyebabkan angka yang betul dikenakan pada posisi yang salah.

Baris backtest: perkara yang perlu disimpan

Rekodkan peristiwa funding dalam lejar dagangan sebagai baris aliran tunai tersendiri. Simpan cap masa penyelesaian, instrumen, kadar bertanda, kuantiti posisi yang layak, harga tanda atau notional yang digunakan, serta bayaran yang terhasil. Dengan cara itu, pengiraan boleh diperiksa dan hasil pada peringkat posisi boleh diselaraskan dengan ekuiti akaun.

Bagi kontrak songsang, pengiraan dolar dalam contoh ini tidak boleh digunakan terus tanpa perubahan: penyelesaian mungkin dinyatakan dalam aset pendasar, dan nilai kontrak mungkin bergantung pada formula bayaran songsang. Namun, amalan yang selamat tetap sama. Catatkan unit bagi setiap kuantiti dan aliran tunai sebelum menggabungkannya.

Dalam contoh di atas, kesimpulannya bergantung pada penggunaan 0.10 BTC secara konsisten pada setiap baris. Kedengarannya perkara remeh, tetapi inilah bezanya antara debit funding sebanyak $3.60 dengan debit sepuluh kali ganda yang tersilap dikira akibat saiz posisi yang tidak sepadan.

niaga hadapan perpetualkadar fundingbacktestingperakaunan dagangan
← Semua catatan