Strategiat
SOL Spot-volyymivahvistettu momentum, LONG-ONLY (SOLUSDT.BINANCE_SPOT, 4H — edun pitkä puolisko niukalla spot-alustalla)
Lopputulos: Hylätty
SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong
Lopputuloksen yhteenveto
Yhden iteraation jälkeen SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong-strategian alkutaustatestin tuotto oli 150.71%, Sharpe 1.12 ja kauppoja 232, minkä perusteella arvio oli optimointia puoltava. Myöhempi analyysi osoitti vaihtelevaa OOS suorituskykyä ja 55 kaupan holdout-jaksolla Sharpe oli 0.08. Uudelleensovitetut drawdownit ylittivät rekisteröidyn 25% rajan sekä koko historian uusintalaskennassa että holdout-jaksolla, joten analyytikko hylkäsi strategian ennen riskitarkastelua tai paperikaupankäyntiä.
Hypoteesi
Toteutus
Vain pitkiä positioita käyttävä 4H-momentum SOLUSDT Binance SPOT -parilla, joka ostaa vain kun volyymipiikki vahvistaa liikkeen. Joka baarilla se laskee jatkuvan, osallistumispainotetun momentum-signaalin: hintamuutos mom_lookback baarin yli ATR-yksiköissä, kerrottuna min(1, nykyinen volyymi / edellisten 60 baarin mediaanivolyymi / vol_surge_mult). Se menee pitkäksi kun entry_thresh_atr ylittää nousevasti (1.0 ATR) piikin ollessa aidosti vahvistettu (osallistuminen >= 1), ja on muutoin käteisenä. Poistumiset ovat rakenteellisia: momentumin kääntyminen tasolle -0.25 ATR (hystereesillä, jotta legin sisäinen tauko ei katkaise voittajaa ja aiheuta toista edestakaista kauppaa), tai 3-ATR trailing stop parhaasta sulkuhinnasta position avaamisen jälkeen. Positiokoko riskeeraa kiinteän 2% pääomasta trailing stopin etäisyyteen, kattona 95% pääoman nimellisarvosta, pohjana SOL:n 0.001-askel ja 10 dollarin spot-minimi. Ei vipua, ei lyhyitä positioita, ei lisädataa.
Varmennuksen tulokset
Vahvista, että peruspohja FactoryStrategy kunnioittaa aliluokan min_bars_required-ylikirjoitusta sen lämmittelyportissa (hiekkalaatikon käytös viittaa siihen että näin on). Jos peruspohja jättää ylikirjoitukset huomiotta, nimeä uudelleen sekaannuksen välttämiseksi; muuten jätä ennalleen.
min_bars_required(self) ylikirjoittaa staattisen analyysin merkitsemän kehysmetodin (base_shadow). Tämä vaikuttaa tarkoitukselliselta — ylikirjoitus palauttaa max(vol_window+2, atr_period+2, mom_lookback+2), järkevän lämmittelyportin, ja synteettiset testit + hiekkalaatikko molemmat tuottivat kauppoja, joten peruslämmittelypolku täyttyy oikein. Ei estävä.
Hiekkalaatikko näyttää terveeltä (avg_trade_return_pct 2.09%, PF 1.66, Sharpe 0.84, 228 kauppaa, positiivinen kaikissa kolmessa volatiliteettiregiimissä), joten ei välitöntä kannattavuusepäilyä. Yksi asia analyytikon seurattavaksi: tämä on puhdas OHLCV yksittäisen instrumentin trendi-/momentum-mekanismi 4H spot-sarjalla, tuoteperhe joka kuolee usein OOS yleistymiseen (ylisovitus) walk-forward-/holdout-vaiheessa vaikka in-sample-mittarit olisivat hyviä. Suunnittelu lukitsee kiitettävästi kaikki paitsi 3 parametria (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult) ja lukitsee risk_pct/sisääntulokynnyksen, mikä rajoittaa ylisovituspintaa, mutta pientä viritettävää joukkoa tulisi silti arvioida OOS-vakauden, ei raa'an Sharpen, perusteella. Information_ratio vs. osta-ja-pidä on -0.97 hiekkalaatikossa (se tuottaa heikommin kuin SOL hallussapito riskikorjattuna typistetyllä aikavälillä) — odotettavissa defensiiviselle käteispäällysteelle, mutta analyytikon tulisi vahvistaa, että koko historian etu on todellista alfaa, ei vain pienempää betaa.
Backtestin arviointi
- Sharpe
- 1,12
- Kokonaistuotto
- 150,71%
- Maksimipudotus
- 15,77%
- Kauppoja yhteensä
- 232
- Voittoprosentti
- 41,4%
- Tuottokerroin
- 1,65
Luotettava otos: 232 suljettua, vain long-positioita käyttävää kauppaa ajalta 2020-08–2026-10 (2251 päivää, ei puuttuvia kynttilöitä). Tämä on noin 37 vuodessa ja vastaa suunnittelutavoitetta, joka on muutamia kymmeniä edestakaisia kauppoja vuodessa.
Kulujen alarajatarkistus: avg_trade_return_pct on 1.78% suhteessa 0.25% BINANCE_SPOT alarajaan (noin 7x). Palkkiot ovat 6% brutosta ja mallinnettu markkinavaikutus 5.1%, joten etu ei ole herkkä kuluille.
PF 1.65, voittoprosentti 0.41 ja tuotto/tappiosuhde noin 2.3 (keskimääräinen voitto $3,996 vs. keskimääräinen tappio $1,713). Tämä on trendiä seuraavan strategian tuottoprofiili, ei oppitunnin-142 tuhoisa profiili (WR<0.40 ja PF<1.2).
Betatarkistus: SOL:n osta ja pidä -vertailu tuotti +3,690% ja drawdown oli 96%. Strategian suurin drawdown on 15.8%, noin 0.16x osta ja pidä -vertailun drawdownista, ja markkinoillaoloaika 26%. Beta on 0.07 ja alfa positiivinen, joten otsikon tulos ei johdu vivutetusta betasta.
Kaupat vastaavat mekanismia: kaikki long-positioita, sisäänmenot nousuliikkeisiin, jotka volyymipiikki vahvistaa; positiokoko pienempi volatiliteetin ollessa korkea (vipu 0.07-0.12 aluksi, riskiin ja stop-tasoon perustuva mitoitus). end_unrealized_pct on 0, joten otsikon tulos toteutuu kokonaan.
Positiivinen kaikissa kolmessa volatiliteettiregiimissä (Sharpe 1.04 / 0.96 / 1.34) ja 5 7:stä kalenterivuodesta (2020 lähes nollassa tasolla -0.3%, 2022 -9.4%).
Osta ja pidä -vertailun informaatiokerroin on -0.98: strategia jää selvästi jälkeen siitä, että pitää SOL:tä. Se on suojaava lisästrategia, joten arvioi sitä absoluuttisen riskikorjatun tuoton ja drawdownin perusteella.
Toteutettuun signaaliin perustuva IC aikajänteellä 1 kynttilää on 0.014 (t=1.6), eli se ei sisällä tietoa. Strategia pitää positioita useita päiviä, joten 1 kynttilän IC aliarvioi sitä, mutta havainto on varoitus.
Tuotto keskittyy jaksoihin 2021 (+38%) ja 2023 (+54%), ja 2022 stressijaksot tuottavat tappiota. Seuraa vuosittaista keskittymistä ja OOS:n heikkenemistä walk-forward-testauksessa.
Suurimman drawdownin kesto on 375 päivää. avg_holding_bars ilmoittaa 0.0, kun taas avg_holding_period on 2d 11h; kyseessä on raportoinnin epäjohdonmukaisuus, joka ei vaikuta PnL:ään.
QA:n huoli: QA luokitteli yhden instrumentin OHLCV trendin ylisovittumisherkäksi strategiaryhmäksi. Tätä ei voi arvioida ennen walk-forward-testausta ja holdout-jaksoa; vain 3 säädettävää parametria rajoittaa ylisovittamisen mahdollisuuksia.
Analyysi
Taloudellinen tulos ylittää kulujen alarajan selvästi. avg_trade_return_pct on alkutaustatestissä 1.78% ja lopullisten parametrien koko historian uusintalaskennassa 2.91%, kun vertailukohtana on 0.25% BINANCE_SPOT alaraja. PF on aluksi 1.65 ja lopullisilla parametreilla 1.60; kauppoja on molemmissa 232.
Ei piilotettua betaa: beta on 0.07, markkina-altistus 25.8%, ja 15.8% alkudrawdown on pieni osa SOL:n osta ja pidä -vertailun drawdownista (yli 90%).
Hakua edeltävä herkkyystarkastelu on enimmäkseen tasainen. Ainoa jyrkkä pudotus on vol_surge_mult välillä 2.5 ja 3.0: laskua 1.13 SE.
Kannattava volatiliteetin stressaavimmassa kolmanneksessa (Sharpe 1.34). Kaupat vastaavat hypoteesia: vain pitkiä positioita, joihin siirryttiin volyymin vahvistaman nousumomentumin perusteella.
Kaupankäyntiin soveltuvat parametrit rikkovat hypoteesin omaa 25% drawdown-rajaa. Uudelleensovitus valitsi mom_lookback 22 ja vol_surge_mult 1.35, sallitun vaihteluvälin alarajan. Suurin drawdown on 29.07% koko historian uusintalaskennassa ja 28.03% holdout-jaksolla. Walk-forward-ikkuna 5 hylkäsi myös sisäisen koulutusjakson ehdokkaat 26.7-27.1% drawdownin vuoksi.
Holdout-jakso ei osoita etua. 15 kuukauden ja 55 kaupan otoksessa (tilastollisesti riittävä) Sharpe on 0.081 ja t 0.07, suhde 0.10 suhteessa WF-OOS:een. Tulos sopii tilastollisesti yhteen arvon WF-OOS kanssa (z -0.46), mutta tulevaisuudessa on tuskin mitään havaittavaa.
Otoksen ulkopuoliset tulokset vaihtelevat. Ulkoisten jaksojen Sharpe-arvot ovat -0.13, -0.29, 0.53, 2.65, 0.05 ja 1.00. Yhdistetty 0.77 (t 1.49) saa kannatuksensa myöhäisestä -2023 SOL nousujaksosta.
Toteutettuun signaaliin perustuva IC on 0.014 (t 1.6), eikä sitä voi erottaa kohinasta.
Informaatiokerroin suhteessa SOL:n osta ja pidä -vertailuun on -0.98.
Tämän saman hypoteesin aiempi ajo hylättiin ylisovitettuna.
Lopputuloksen yhteenveto
Vahvojen koko historian tuottojen ja riittävän kulupuskurin on kestettävä holdout-testaus ennalta rekisteröidyn riskirajan puitteissa.
Analyytikko hylkäsi strategian, koska uudelleen sovitetut parametrit ylittivät rekisteröidyn 25% drawdown-rajan, holdout-jaksolla ei ollut etua tulevaan, ja OOS tulos riippui vahvasti myöhäisestä -2023 nousujaksosta. Kulut eivät olleet syy; riskitarkasteluun ja paperikaupankäyntiin ei edetty.
Hyödynnä volyymivahvistettu nousumomentum kohteessa SOL Binance Spotissa käyttämällä 4 tunnin kynttilöitä, vain long-positioita sekä ATR-pohjaista positioiden mitoitusta ja poistumista.
Alkutaustatestin tuotto oli 150.71%, Sharpe 1.12, kauppoja 232 ja suurin drawdown 15.77%. Analyytikko raportoi yhdistetyn walk-forward-ajan OOS Sharpen arvoksi 0.77, mutta 15 kuukauden holdout-jaksolla Sharpe oli 0.08 55 kaupan aikana ja drawdown 28.03%.
Stratmill on tutkimus- ja paperikaupankäyntityökalu, ei sijoitusneuvontaa tai välittäjä. Takaisintestaus- ja paperikaupankäyntitulokset ovat hypoteettisia. Kaupankäyntiin liittyy tappion riski.