עבור לתוכן
כל האסטרטגיות

אסטרטגיות

SOL Spot Volume-Confirmed Momentum, LONG-ONLY (SOLUSDT.BINANCE_SPOT, 4H — מחצית ה-long של היתרון בזירת הספוט הנדירה)

תוצאה: ננטש

SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong

סיכום תוצאה

לאחר איטרציה אחת, SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong הניבה תשואת בקטסט ראשונית של 150.71% עם Sharpe של 1.12 על פני 232 עסקאות, וקיבלה פסק דין של אופטימיזציה. ניתוח מאוחר יותר מצא ביצועי OOS לא אחידים וקבוצת החזקה של 55 עסקאות עם Sharpe של 0.08. הדרואודאונים לאחר התאמה מחדש חרגו ממגבלת 25% הרשומה, הן בשחזור על פני כל ההיסטוריה והן בקבוצת ההחזקה, ולכן האנליסט זנח את האסטרטגיה לפני בחינת סיכונים או מסחר נייר.

השערה

premise_falsified (בדיקת סף העמלות: avg_trade_return_pct הוא 2.91% בפרמטרים הסופיים ו-1.78% בתחילה, לעומת סף 0.25% BINANCE_SPOT, ולכן העמלות אינן הגורם). הדבר דוחה את אסטרטגיית המומנטום הרשומה של 4H, SOLUSDT ספוט, לונג בלבד, עם סינון לפי זינוק בנפח. מובהקות נמוכה אינה הסיבה. יש שלוש בעיות מדודות. (1) הפרמטרים הסופיים לאחר התאמה מחדש חורגים ממגבלת הדרואודאון של ההשערה עצמה, 25%: 29.1% בשחזור על פני כל ההיסטוריה ו-28.0% בקבוצת ההחזקה. גם חלון הווק-פורוורד 5 דחה מועמדים לפי אותו כלל. (2) קבוצת ההחזקה המספקת מבחינת עוצמה, בת 15 חודשים (55 עסקאות), אינה מראה יתרון קדימה: Sharpe 0.08, t 0.07. (3) תוצאות מחוץ למדגם תלויות במשטר שוק אחד. Sharpe מאוחד של OOS הוא 0.77 (t 1.49), ונובע מחלון העליות המאוחר של -2023, עם 2.65, בעוד 3 מתוך 6 החלונות הם סביב 0.05 או מתחתיו. IC הוא 0.014. ההרצה הקודמת של ההשערה נזנחה כהתאמת יתר, וההערכה החוזרת מאשרת זאת. מסחר נייר אינו מומלץ, משום שהאסטרטגיה חורגת ממגבלת הסיכון שלה עצמה, וקבוצת ההחזקה שלה אינה מספקת דבר לבחינה קדימה. בחירה ב-vol_surge_mult גבוה יותר כדי להוריד את הדרואודאון מתחת ל-25% תהיה בחירת פרמטרים על סמך התוצאה, ותהווה השערה חדשה ולא איטרציה.

מימוש

מומנטום long-only 4H על SOLUSDT Binance SPOT שקונה רק כאשר עלייה בנפח (volume surge) מאשרת את התנועה. בכל בר הוא מחשב אות מומנטום רציף המשוקלל לפי שיעור השתתפות: שינוי מחיר על פני mom_lookback ברים ביחידות ATR, מוכפל ב-min(1, נפח נוכחי / נפח חציוני של 60 הברים הקודמים / vol_surge_mult). הוא נכנס לפוזיציית long בחצייה מעלה של entry_thresh_atr (1.0 ATR) בזמן שהעלייה בנפח מתקיימת בפועל (השתתפות >= 1), ואחרת נשאר flat במזומן. היציאות הן מבניות: מומנטום שהופך ל--0.25 ATR (עם היסטרזיס כך שהפסקה בתוך הרגל לא תקטע פוזיציה מנצחת ותגבה round trip שני), או trailing stop של 3-ATR מהסגירה הטובה ביותר מאז הכניסה. גודל הפוזיציה מסכן 2% קבוע של ההון עד למרחק ה-trailing stop, מוגבל בתקרה של 95% מהערך הנקוב (notional) של ההון, ומוגבל ברצפה על ידי צעד ה-0.001 של SOL והמינימום הספוט של $10. אין leverage, אין שורט, אין נתונים משלימים.

מיישם את ההיפותזה במדויק: המחצית LONG של מומנטום מאושר-נפח (volume-confirmed) בזירת הספוט הנדירה. long-only עם leverage 1.0 וללא תלות במימון (funding) הוא בדיוק כלל הניתוב עבור BINANCE_SPOT, כך שספוט venue_type נכון וחשבון CASH לעולם לא יכול להתבקש לעשות שורט (should_enter מחזיר BUY או None בלבד; SELL הוא רק אי-פעם היציאה המקטינה שהתבנית הבסיסית שולחת). calculate_signal מחזיר את משתנה ההחלטה הרציף הגולמי (מומנטום ביחידות ATR, מוזל לפי השתתפות) בכל בר ולא קבוע מגודר, ו-should_enter קובע לו סף באותן יחידות. שני……הצג עודהצג פחות

מיישם את ההיפותזה במדויק: המחצית LONG של מומנטום מאושר-נפח (volume-confirmed) בזירת הספוט הנדירה. long-only עם leverage 1.0 וללא תלות במימון (funding) הוא בדיוק כלל הניתוב עבור BINANCE_SPOT, כך שספוט venue_type נכון וחשבון CASH לעולם לא יכול להתבקש לעשות שורט (should_enter מחזיר BUY או None בלבד; SELL הוא רק אי-פעם היציאה המקטינה שהתבנית הבסיסית שולחת). calculate_signal מחזיר את משתנה ההחלטה הרציף הגולמי (מומנטום ביחידות ATR, מוזל לפי השתתפות) בכל בר ולא קבוע מגודר, ו-should_enter קובע לו סף באותן יחידות. שני המרכיבים מגיעים מסדרת OHLCV 4H בודדת אחת, כך שאין אפשרות לחוסר סנכרון, ואין הזנה משלימה שהיעדרה יכול להחליף בשקט את מכניזם היתרון. עלות ה-round-trip בספוט היא ~0.20% -- כפול מהפרפ (perp) -- כך שהעיצוב שומר את התחלופה (turnover) נמוכה במכוון: שער העלייה בנפח, דרישת החצייה מעלה והיסטרזיס היציאה יוצרים יחד כמה עשרות round trips בשנה במקום מאות, בעוד רגל 4H SOL מאושרת-נפח (4H ATR ~1.5-3% מהמחיר, מוחזקת דרך trail של 3-ATR) חולפת על פני סדר גודל גדול יותר מהעלות. בדיקת שפיות תדירות כניסה: הצירוף הוא רק שני תנאים (מומנטום >= 1 ATR AND נפח >= 2x מהחציון שלו על פני 60 ברים), שכל אחד מהם מתרחש בסביבות 10-20% מהברים ובקורלציה חיובית (תנועות גדולות מגיעות עם נפח), כך שעל פני ~2200 ברים של 4H בשנה זה מתרחש בנוחות יותר מהרף התחתון של 10 עסקות/שנה. ביצועים: הברים ניגשים לפי אינדקס על חלונות חסומים, הקיצון הנגרר (trailing extreme) הוא הדרגתי O(1), וכשירות הבר הקודם ממוזכרת (memoised), כך שהעבודה לכל בר קבועה ללא תלות בהיסטוריה המצטברת. רק שלושה פרמטרים ניתנים לכיוון (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult); risk_pct וסף הכניסה נעולים כך שאופטימייזר לא יכול לקנות Sharpe עם notional במקום עם יתרון.

תוצאות אימות

יש לאשר ש-FactoryStrategy הבסיסי מכבד override של תת-מחלקה (subclass) של min_bars_required לשער החימום (warm-up gate) שלו (התנהגות ה-sandbox מצביעה שכן). אם הבסיס מתעלם מ-overrides, יש לשנות שם למניעת בלבול; אחרת יש להשאיר כמו שזה.

min_bars_required(self) עושה override לשיטת ה-framework שסומנה על ידי ניתוח סטטי (base_shadow). זה נראה מכוון — ה-override מחזיר max(vol_window+2, atr_period+2, mom_lookback+2), שער warm-up סביר, וגם הבדיקות הסינתטיות וגם ה-sandbox הפיקו עסקות, כך שנתיב ה-warm-up הבסיסי מתקיים כראוי. לא חוסם (not blocking).

ה'סנדבוקס' נראה תקין (avg_trade_return_pct 2.09%, PF 1.66, שארפ 0.84, 228 עסקאות, חיובי בכל שלושת משטרי התנודתיות), כך שאין ספק מיידי לגבי הרווחיות. דבר אחד שעל האנליסט לעקוב אחריו: מדובר במנגנון מומנטום/מגמה טהור למניה בודדת (OHLCV) על סדרת ספוט 4H, משפחה שלעיתים קרובות נכשלת בהכללת OOS (התאמת יתר) בשלב ה-walk-forward/holdout, גם כאשר המדדים ה-in-sample טובים. העיצוב, באופן ראוי לציון, נועל את כל הפרמטרים מלבד 3 (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult) ונועל את סף הrisk_pct/כניסה, מה שמגביל את משטח ההתאמת-יתר, אך את קבוצת הפרמטרים הקטנה הניתנת לכוונון עדיין יש להעריך מבחינת יציבות OOS, ולא רק לפי שארפ גולמי. Information_ratio מול קנייה-והחזקה הוא -0.97 בסנדבוקס (הוא נחות מהחזקת SOL על בסיס מותאם-סיכון לאורך החלון המקוצר) — כצפוי עבור שכבת הגנה מסוג flat-in-cash, אך על האנליסט לוודא שהיתרון לאורך ההיסטוריה המלאה הוא אלפא אמיתית, ולא רק בטא מופחתת.

סקירת בדיקה היסטורית

שארפ
1.12
תשואה כוללת
150.71%
ירידה מרבית
15.77%
סה"כ עסקאות
232
אחוז הצלחה
41.4%
מקדם רווח
1.65

מדגם אמין: 232 עסקאות לונג שנסגרו בין 2020-08 ל־2026-10 (2251 ימים, ללא נרות חסרים). מדובר בכ־37 בשנה, בהתאם ליעד התכנון של ״כמה עשרות עסקאות הלוך ושוב בשנה״.

בדיקת רצפת העמלות: avg_trade_return_pct הוא 1.78% מול רצפת 0.25% BINANCE_SPOT (בערך 7x). העמלה היא 6% מהברוטו וההשפעה המשוערת היא 5.1%, לכן היתרון אינו רגיש לעמלות.

PF 1.65 עם שיעור הצלחה 0.41 ויחס תמורה של כ־2.3 (רווח ממוצע $3,996 לעומת הפסד ממוצע $1,713). זהו דפוס תמורה של אסטרטגיה עוקבת מגמה, ולא דפוס מוות של השיעור-142 (WR<0.40 ו־PF<1.2).

בדיקת בטא: קנייה והחזקה של SOL הניבו +3,690% עם דרואודאון של 96%. הדרואודאון המרבי של האסטרטגיה הוא 15.8%, בערך 0.16x מזה של קנייה והחזקה, עם 26% זמן בשוק. הבטא היא 0.07 והאלפא חיובית, לכן התוצאה המרכזית אינה נובעת מבטא ממונפת.

העסקאות תואמות למנגנון: כולן לונג, הכניסות מתבצעות בתנועות עלייה שאושרו בזינוק בנפח, והפוזיציות קטנות יותר כשהתנודתיות גבוהה (מינוף 0.07-0.12 בתחילת התקופה, גודל לפי סיכון עד הסטופ). end_unrealized_pct הוא 0, לכן הנתון המרכזי ממומש במלואו.

חיובי בכל שלושת משטרי התנודתיות (שרפ 1.04 / 0.96 / 1.34) וב־5 מתוך 7 שנים קלנדריות (2020 כמעט ללא שינוי ב־-0.3%, 2022 -9.4%).

יחס המידע לעומת קנייה והחזקה הוא -0.98: הביצועים מפגרים מאוד אחרי החזקת SOL במונחים מוחלטים. זהו רובד הגנתי, ולכן יש להעריך אותו לפי תשואה מוחלטת מותאמת לסיכון והדרואודאון.

IC של אותות שבוצעו באופק של 1 נרות הוא 0.014 (t=1.6), וסומן כחסר מידע. האסטרטגיה מחזיקה פוזיציות כמה ימים, לכן 1 נרות של IC ממעיטים בערכו, אך זו נקודה שמחייבת זהירות.

הרווח מרוכז ב־2021 (+38%) וב־2023 (+54%), וחלונות הלחץ של 2022 מסתיימים בהפסד. יש לעקוב אחר ריכוז הרווח בשנים מסוימות ואחר דעיכת OOS בבדיקת ווק-פורוורד.

משך הדרואודאון המרבי הוא 375 ימים. avg_holding_bars מדווח על 0.0, בעוד avg_holding_period הוא 2 ימים ו־11 שעות; זו אי־עקביות בדיווח שאינה משפיעה על הרווח וההפסד.

החשש של QA: QA סימן מגמת OHLCV של נכס יחיד כמשפחה המועדת להתאמת יתר. אי אפשר להעריך זאת לפני בדיקת ווק-פורוורד ותקופת ההחזקה בצד; רק 3 פרמטרים לכוונון מגבילים את מרחב התאמת היתר.

ניתוח

הכלכלה של האסטרטגיה עוברת את סף העמלות בפער ניכר. avg_trade_return_pct הוא 1.78% בבקטסט הראשוני ו-2.91% בשחזור על פני כל ההיסטוריה עם הפרמטרים הסופיים, לעומת סף 0.25% BINANCE_SPOT. PF הוא 1.65 בתחילה ו-1.60 בפרמטרים הסופיים, עם 232 עסקאות בשניהם.

לא מדובר בבטא מוסווית: הבטא היא 0.07, החשיפה היא 25.8%, והדרואודאון ההתחלתי של 15.8% הוא חלק קטן מדרואודאון הקנייה וההחזקה של SOL (יותר מ-90%).

סריקת הרגישות שלפני החיפוש מציגה ברובה משטח יציב. הצניחה היחידה היא vol_surge_mult בין 2.5 ל-3.0, ירידה של 1.13 SE.

רווחית בקבוצת השלישון של התנודתיות בתנאי שוק לחוצים (Sharpe 1.34). העסקאות תואמות להשערה: לונג בלבד, כניסה כשהמומנטום העולה מאושר בנפח.

הפרמטרים שיאפשרו מסחר חורגים ממגבלת הדרואודאון של ההשערה עצמה, 25%. ההתאמה מחדש בחרה mom_lookback 22 ו-vol_surge_mult 1.35, בקצה התחתון של הטווח המותר. הדרואודאון המרבי הוא 29.07% בשחזור על פני כל ההיסטוריה ו-28.03% בקבוצת ההחזקה. גם חלון הווק-פורוורד 5 דחה מועמדים באימון הפנימי בגלל דרואודאון של 26.7-27.1%.

קבוצת ההחזקה אינה מראה יתרון. במשך 15 חודשים וב-55 עסקאות (עוצמה מספקת), Sharpe הוא 0.081 ו-t הוא 0.07, יחס של 0.10 ל-WF-OOS. התוצאה תואמת סטטיסטית ל-WF-OOS (z -0.46), אך כמעט שאין מה לבחון קדימה.

התוצאות מחוץ למדגם אינן אחידות. ערכי Sharpe החיצוניים הם -0.13, -0.29, 0.53, 2.65, 0.05 ו-1.00. 0.77 המאוחד (t 1.49) נובע מחלון העליות המאוחר של -2023 SOL.

IC של האותות שבוצעו הוא 0.014 (t 1.6), ואינו ניתן להבחנה מרעש.

יחס המידע מול קנייה והחזקה של SOL הוא -0.98.

ההרצה הקודמת של אותה השערה נזנחה כהתאמת יתר.

סיכום תוצאה

תשואות חזקות לאורך כל ההיסטוריה ומרווח מספק מעל העמלות צריכים לעמוד בבדיקת קבוצת ההחזקה, במסגרת מגבלת הסיכון שנרשמה מראש.

האנליסט זנח את האסטרטגיה משום שפרמטרים שהותאמו מחדש חרגו ממגבלת הדרואודאון הרשומה שלה, 25%; קבוצת הבדיקה הנפרדת לא הראתה יתרון קדימה, וביצועי OOS היו תלויים במידה רבה בחלון העליות המאוחר של -2023. העמלות לא היו הגורם; בחינת הסיכון ומסחר הנייר לא התקיימו.

לכדו מומנטום עולה המאושר בנפח ב-SOL ב-Binance Spot, באמצעות נרות של 4 שעות, פוזיציות לונג בלבד, וגודל פוזיציה ויציאות המבוססים על ATR.

הבקטסט הראשוני הניב 150.71% עם Sharpe של 1.12, 232 עסקאות ודרואודאון מרבי של 15.77%. האנליסט דיווח על Sharpe ווק-פורוורד מאוחד של OOS 0.77, אך קבוצת החזקה בת 15 חודשים הניבה Sharpe של 0.08 לאורך 55 עסקאות ודרואודאון של 28.03%.

Stratmill הוא כלי למחקר ולמסחר נייר (Paper Trading), ואינו ייעוץ פיננסי או ברוקר. תוצאות בדיקה לאחור ומסחר נייר הן היפותטיות. מסחר טומן בחובו סיכון להפסד.