استراتژیها
مومنتوم تأییدشده با حجم اسپات SOL، LONG-ONLY (SOLUSDT.BINANCE_SPOT، 4H — نیمه لانگ مزیت روی محل معاملاتی اسپات کمیاب)
نتیجه: رهاشده
SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong
خلاصه نتیجه
پس از یک تکرار، SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong در بکتست اولیه بازده 150.71% و در 232 معامله شارپ 1.12 ثبت کرد و رأی بهینهسازی گرفت. تحلیل بعدی، عملکرد ناهمگون OOS و دوره نگهداشتهشدهای با 55 معامله و شارپ 0.08 را نشان داد. افت سرمایه در بازبرازش، هم در بازپخش کل تاریخ و هم در دوره نگهداشتهشده، از حد ثبتشده 25% فراتر رفت؛ بنابراین تحلیلگر پیش از بررسی ریسک یا معامله کاغذی استراتژی را کنار گذاشت.
فرضیه
پیادهسازی
مومنتوم 4H فقط-لانگ روی SOLUSDT اسپات بایننس SPOT که تنها زمانی خرید میکند که یک هجوم حجم حرکت را تأیید کند. در هر کندل، سیگنال مومنتوم پیوسته وزندهیشده بر اساس مشارکت را محاسبه میکند: تغییر قیمت طی mom_lookback کندل در واحدهای ATR، ضربشده در min(1، حجم فعلی / میانه حجم 60 کندل قبلی / vol_surge_mult). در تقاطع رو به بالای entry_thresh_atr (1.0 ATR) در حالی که هجوم واقعاً محقق شده باشد (مشارکت >= 1)، وارد پوزیشن لانگ میشود و در غیر این صورت بهصورت flat در نقد باقی میماند. خروجها ساختاری هستند: بازگشت مومنتوم به -0.25 ATR (با هیسترزیس تا یک توقف درونپا مانع قطعشدن یک برد نشود و هزینه یک رفتوبرگشت دوم را تحمیل نکند)، یا یک استاپ متحرک 3-ATR از بهترین قیمت بستهشدن از زمان ورود. تعیین اندازه پوزیشن، بخش ثابتی از سرمایه 2% را به فاصله استاپ متحرک ریسک میکند، با سقف 95% از ارزش اسمی سرمایه و کف گام SOL 0.001 و حداقل اسپات 10$. بدون اهرم، بدون شورت، بدون داده مکمل.
نتایج تأیید
تأیید کن که FactoryStrategy پایه، override شدهی زیرکلاس min_bars_required را برای گیت گرمکردنش رعایت میکند (رفتار سندباکس این را نشان میدهد). اگر پایه override ها را نادیده میگیرد، برای پرهیز از سردرگمی نام را تغییر بده؛ در غیر این صورت همانطور که هست باقی بگذار.
min_bars_required(self) متد فریمورک پرچمگذاریشده توسط تحلیل استاتیک (base_shadow) را override میکند. این به نظر عمدی میرسد — override مقدار max(vol_window+2، atr_period+2، mom_lookback+2) را برمیگرداند، یک گیت گرمکردن منطقی، و هم تستهای مصنوعی و هم سندباکس معامله تولید کردند، پس مسیر گرمکردن پایه بهدرستی برآورده میشود. مسدودکننده نیست.
سندباکس سالم به نظر میرسد (avg_trade_return_pct 2.09%، PF 1.66، شارپ 0.84، 228 معامله، مثبت در هر سه رژیم نوسان)، پس شک فوری در سودآوری وجود ندارد. نکتهای که تحلیلگر باید مد نظر داشته باشد: این یک مکانیزم روند/مومنتوم تکنام خالص OHLCV روی سری اسپات 4H است، خانوادهای که غالباً در مرحله walk-forward/holdout به دلیل عدم تعمیمپذیری OOS (بیشبرازش) از بین میرود، حتی وقتی معیارهای دروننمونه خوب باشند. طراحی بهطور قابلتقدیری همه پارامترها را جز 3 مورد (mom_lookback، vol_surge_mult، trail_atr_mult) قفل میکند و risk_pct/آستانه ورود را قفل میکند، که سطح بیشبرازش را محدود میکند، اما همان مجموعه کوچک تنظیمپذیر باید از نظر پایداری OOS ارزیابی شود، نه شارپ خام. Information_ratio در برابر buy-hold در سندباکس -0.97 است (در یک بازه زمانی کوتاهشده، از نظر ریسک-تعدیلشده عملکردش ضعیفتر از نگهداشتن SOL است) — برای یک لایه پوششی دفاعی flat-in-cash انتظار میرود، اما تحلیلگر باید تأیید کند که مزیت کلتاریخی آلفای واقعی است، نه صرفاً بتای کاهشیافته.
بررسی بکتست
- شارپ
- 1٫12
- بازده کل
- 150٫71%
- حداکثر افت سرمایه
- 15٫77%
- کل معاملات
- 232
- نرخ برد
- 41٫4%
- ضریب سود
- 1٫65
نمونه قابلاتکا: 232 معامله خریدِ بستهشده از 2020-08 تا 2026-10 (2251 روز، بدون کندل مفقود). این مقدار حدود 37 در سال است و با هدف طراحی، یعنی «چند ده رفتوبرگشت در سال»، همخوانی دارد.
بررسی کف کارمزد: avg_trade_return_pct در برابر کف 0.25% BINANCE_SPOT برابر 1.78% است (حدود 7x). کمیسیون 6% از ناخالص و اثر برآوردشده بازار 5.1% است؛ بنابراین این برتری در برابر کارمزد شکننده نیست.
PF 1.65 با نرخ برد 0.41 و نسبت بازده به زیان حدود 2.3 (میانگین برد $3,996 در برابر میانگین زیان $1,713). این شکل بازدهِ دنبالکننده روند است، نه شکل زیانِ مرگبار-142 (WR<0.40 و PF<1.2).
بررسی بتا: خرید و نگهداریِ SOL بازده +3,690% و افت سرمایه 96% داشت. بیشینه افت سرمایه استراتژی 15.8% است؛ حدود 0.16x افت سرمایه خرید و نگهداری، با حضور 26% در بازار. بتا 0.07 و آلفا مثبت است؛ بنابراین نتیجه اصلی ناشی از بتای اهرمی نیست.
معاملات با سازوکار مطابقت دارند: همه موقعیتها خریدی هستند و ورودها در حرکتهای صعودیِ تأییدشده با جهش انجام شدهاند؛ در نوسان بالا اندازه موقعیت کوچکتر است (اهرم 0.07-0.12 در ابتدا، اندازهگذاری بر پایه ریسک تا حد ضرر). end_unrealized_pct برابر 0 است؛ بنابراین رقم اصلی کاملاً محقق شده است.
در هر سه رژیم نوسان مثبت بود (شارپ 1.04 / 0.96 / 1.34) و در 5 سال از 7 سال تقویمی عملکرد مثبت داشت (2020 تقریباً بدون تغییر در -0.3%، 2022 -9.4%).
نسبت اطلاعات در مقایسه با خرید و نگهداری برابر -0.98 است: از نظر مطلق بهوضوح از نگهداری SOL عقب میماند. این یک لایه دفاعی است؛ آن را بر پایه بازده مطلقِ تعدیلشده با ریسک و افت سرمایه بسنجید.
IC سیگنال اجراشده در افق 1 کندلی برابر 0.014 است (t=1.6) و برچسب «بدون اطلاعات» دارد. استراتژی موقعیتها را چند روز نگه میدارد؛ بنابراین 1 کندلِ IC آن را کمتر از واقع نشان میدهد، اما همچنان هشداری است.
سود در 2021 (+38%) و 2023 (+54%) متمرکز است و پنجرههای تنشِ 2022 زیانده هستند. در آزمون پیشرونده، تمرکز سود در سالها و افتِ OOS را زیر نظر بگیرید.
مدت بیشینه افت سرمایه 375 روز است. avg_holding_bars مقدار 0.0 را گزارش میکند، درحالیکه avg_holding_period برابر 2روز و 11ساعت است؛ این ناسازگاری در گزارش بر سود و زیان اثری ندارد.
نگرانی QA: QA روند تکداراییِ OHLCV را خانوادهای مستعد بیشبرازش دانست. تا پیش از آزمون پیشرونده و دوره نگهداشتهشده نمیتوان این موضوع را ارزیابی کرد؛ تنها 3 پارامتر قابل تنظیم، سطح بیشبرازش را محدود میکند.
تحلیل
عملکرد از کف کارمزد با فاصله زیادی فراتر میرود. avg_trade_return_pct در بکتست اولیه 1.78% و در بازپخش کل تاریخ با پارامترهای نهایی 2.91% است؛ در برابر کف 0.25% BINANCE_SPOT. PF در ابتدا 1.65 و با پارامترهای نهایی 1.60 است و در هر دو حالت 232 معامله وجود دارد.
بتای پنهان نیست: بتا 0.07 است، میزان حضور در بازار 25.8% است و افت سرمایه اولیه 15.8%، کسری کوچک از افت سرمایه خرید و نگهداریِ SOL است (بیش از 90%).
پویش حساسیت پیش از جستوجو عمدتاً روی یک سطح نسبتاً پایدار است. تنها پرتگاه، vol_surge_mult بین 2.5 و 3.0 است؛ افتی برابر با 1.13 SE.
در یکسوم دوره با نوسان پرفشار سودآور بود (شارپ 1.34). معاملات با فرضیه سازگارند: فقط خرید، با ورود هنگام مومنتوم صعودیِ تأییدشده با حجم.
پارامترهایی که به معامله میانجامند، از حد افت سرمایه 25% خودِ فرضیه عبور میکنند. بازبرازش mom_lookback 22 و vol_surge_mult 1.35، یعنی کرانه پایینی دامنه مجاز، را برگزید. بیشینه افت سرمایه در بازپخش کل تاریخ 29.07% و در دوره نگهداشتهشده 28.03% است. پنجره آزمون پیشرونده 5 نیز نامزدهای آموزش داخلی را بهدلیل افت سرمایه 26.7-27.1% رد کرد.
دوره نگهداشتهشده هیچ برتری نشان نمیدهد. در 15 ماه با 55 معامله (با توان آماری کافی)، شارپ 0.081 و t برابر 0.07 است؛ نسبتی برابر 0.10 به WF-OOS. از نظر آماری با WF-OOS سازگار است (z برابر -0.46)، اما تقریباً چیزی برای مشاهده در آینده باقی نمیماند.
نتایج خارج از نمونه یکنواخت نیستند. شارپهای بیرونی عبارتاند از -0.13، -0.29، 0.53، 2.65، 0.05 و 1.00. مقدار تجمیعی 0.77 (t برابر 1.49) را پنجره صعودیِ -2023 SOL رقم میزند.
IC سیگنال اجراشده 0.014 است (t برابر 1.6) و از نویز قابل تمایز نیست.
نسبت اطلاعات در برابر خرید و نگهداریِ SOL برابر -0.98 است.
اجرای قبلی همین فرضیه بهدلیل بیشبرازش کنار گذاشته شد.
خلاصه نتیجه
بازده قوی در کل تاریخ و حاشیه کافی نسبت به کارمزد باید در آزمون دوره نگهداشتهشده و در چارچوب حد ریسکِ ازپیشثبتشده دوام بیاورند.
تحلیلگر استراتژی را کنار گذاشت، چون پارامترهای بازبرازششده از حد افت سرمایه ثبتشده آن، یعنی 25%، فراتر رفتند، دوره نگهداشتهشده هیچ برتری پیشرو نشان نداد و عملکرد OOS بهشدت به پنجره صعودیِ اواخر -2023 وابسته بود. کارمزدها علت نبودند؛ بررسی ریسک و معامله کاغذی انجام نشدند.
مومنتوم صعودیِ تأییدشده با حجم را در SOL، در اسپات بایننس، با کندلهای 4ساعته، موقعیتهای فقطخرید و اندازهگذاری و خروج بر پایه ATR دنبال کنید.
بکتست اولیه بازده 150.71%، شارپ 1.12، 232 معامله و بیشینه افت سرمایه 15.77% داشت. تحلیلگر شارپ تجمیعی OOS در آزمون پیشرونده را 0.77 گزارش کرد، اما دوره نگهداشتهشده 15ماهه با 55 معامله، شارپ 0.08 و افت سرمایه 28.03% داشت.
Stratmill ابزاری برای پژوهش و معامله آزمایشی است، نه مشاوره مالی یا کارگزار. نتایج بکتست و معامله آزمایشی فرضی هستند. معاملهگری با ریسک زیان همراه است.