Strategier
SOL Spot Volume-Confirmed Momentum, LONG-ONLY (SOLUSDT.BINANCE_SPOT, 4H — den lange halvparten av fordelen på den knappe spotplattformen)
Utfall: Forlatt
SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong
Utfallssammendrag
Etter én iterasjon ga SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong en avkastning på 150.71% i den innledende backtesten, med Sharpe 1.12 over 232 handler, og fikk dermed en anbefaling om optimalisering. Senere analyser viste ujevn ytelse på OOS og en holdout-periode med 55 handler og Sharpe 0.08. Drawdown etter ny tilpasning overskred den registrerte grensen på 25% både ved gjenspilling av hele historikken og på holdout-dataene. Analytikeren forkastet derfor strategien før risikovurdering eller papirhandel.
Hypotese
Implementasjon
Long-only 4H-momentum på SOLUSDT Binance SPOT som bare kjøper når et volumoppsving bekrefter bevegelsen. Hver bar beregner den et kontinuerlig deltakelsesvektet momentumsignal: prisendring over mom_lookback barer i ATR-enheter, multiplisert med min(1, gjeldende volum / median volum for de foregående 60 barene / vol_surge_mult). Den går long på oppadgående kryss av entry_thresh_atr (1.0 ATR) mens oppsvinget genuint er oppfylt (deltakelse >= 1), og er ellers flat i kontanter. Exit er strukturell: momentum som reverserer til -0.25 ATR (med hysterese slik at en pause midt i beinet ikke kutter av en vinner og fakturerer en ny runde), eller en 3-ATR trailing stop fra beste lukkekurs siden inngang. Posisjonsstørrelse risikerer en fast 2% av egenkapitalen til trailing-stop-avstanden, begrenset oppad til 95% av egenkapital-notional, og nedad til SOLs 0.001-steg og $10 spot-minimumet. Ingen belåning, ingen shorting, ingen tilleggsdata.
Verifiseringsresultater
Bekreft at grunnleggende FactoryStrategy respekterer en subklasse-overstyring av min_bars_required for oppvarmingsporten (sandkasseoppførselen indikerer at den gjør det). Hvis grunnklassen ignorerer overstyringer, gi nytt navn for å unngå forvirring; ellers la det stå som det er.
min_bars_required(self) overstyrer rammeverksmetoden flagget av statisk analyse (base_shadow). Dette virker tilsiktet — overstyringen returnerer max(vol_window+2, atr_period+2, mom_lookback+2), en fornuftig oppvarmingsport, og både de syntetiske testene og sandkassen produserte handler, så grunnleggende oppvarmingsvei blir korrekt oppfylt. Ikke blokkerende.
Sandkassen ser sunn ut (avg_trade_return_pct 2.09%, PF 1.66, Sharpe 0.84, 228 handler, positiv i alle tre volregimer), så det er ingen umiddelbar tvil om lønnsomheten. Én ting analytikeren bør følge med på: dette er en ren OHLCV single-name trend/momentum-mekanisme på en 4H spot-serie, en familie som ofte dør på OOS-generalisering (overtilpasning) i walk-forward/holdout-stadiet selv når in-sample-metrikkene er gode. Designet låser prisverdig alle unntatt 3 parametere (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult) og låser risk_pct/inngangsterskel, noe som begrenser overtilpasningsflaten, men det lille justerbare settet bør likevel evalueres for OOS-stabilitet fremfor rå Sharpe. Information_ratio mot buy-hold er -0.97 i sandkassen (den underpresterer sammenlignet med å holde SOL på risikojustert basis over det avkortede vinduet) — forventet for en defensiv flat-i-kontanter-overlegg, men analytikeren bør bekrefte at fullhistorikk-fordelen er reell alfa, ikke bare redusert beta.
Backtest-gjennomgang
- Sharpe
- 1,12
- Total avkastning
- 150,71%
- Maks nedgang
- 15,77%
- Totalt antall handler
- 232
- Andel vinnende handler
- 41,4%
- Profittfaktor
- 1,65
Pålitelig utvalg: 232 lukkede handler, kun long, fra 2020-08 til 2026-10 (2251 dager, ingen manglende barer). Det tilsvarer omtrent 37 per år, i tråd med målet om «noen titalls rundreiser per år».
Kontroll mot gebyrgulvet: avg_trade_return_pct er 1.78% mot gulvet på 0.25% BINANCE_SPOT (omtrent 7x). Provisjon utgjør 6% av brutto, og modellert markedspåvirkning er 5.1%, så fordelen er ikke sårbar for gebyrer.
PF 1.65 med treffrate 0.41 og gevinst/tap-forhold rundt 2.3 (gjennomsnittlig gevinst $3,996 mot gjennomsnittlig tap $1,713). Dette er utbetalingsprofilen til en trendfølger, ikke «lesson-142»-profilen (WR<0.40 og PF<1.2).
Betakontroll: kjøp og hold av SOL ga +3,690% med en drawdown på 96%. Strategiens maksimale drawdown er 15.8%, omtrent 0.16x av drawdownen ved kjøp og hold, med 26% tid i markedet. Beta er 0.07 og alfa er positiv, så hovedresultatet skyldes ikke belånt beta.
Handlene stemmer med mekanismen: bare long, innganger ved oppgang bekreftet av volumøkning, og mindre posisjoner når volatiliteten er høy (belåning 0.07-0.12 i starten, posisjonsstørrelse basert på risiko til stop-loss). end_unrealized_pct er 0, så hovedresultatet er fullt realisert.
Positiv i alle tre volatilitetsregimer (Sharpe 1.04 / 0.96 / 1.34) og i 5 av 7 kalenderår (2020 omtrent flat på -0.3%, 2022 -9.4%).
Informasjonsraten mot kjøp og hold er -0.98: den ligger langt bak det å holde SOL, målt i absolutte tall. Dette er et defensivt overlay, så vurder det etter absolutt risikojustert avkastning og drawdown.
IC for utførte signaler med en horisont på 1 bar er 0.014 (t=1.6), klassifisert som ingen informasjon. Strategien holder posisjoner i flere dager, så 1-bars IC undervurderer den, men er en advarsel.
Gevinsten er konsentrert i 2021 (+38%) og 2023 (+54%), mens 2022 stressvinduer gir tap. Følg med på konsentrasjon til enkelte år og OOS-forringelse i walk-forward-testen.
Maksimal drawdown varte i 375 dager. avg_holding_bars rapporterer 0.0, mens avg_holding_period er 2d 11h. Dette er en rapporteringsinkonsistens som ikke påvirker PnL.
Bekymringen fra QA: QA pekte på trender i enkeltaksjer av typen OHLCV som en familie utsatt for overtilpasning. Det kan ikke vurderes før walk-forward-testen og holdout-testen; bare 3 justerbare parametere begrenser flaten for overtilpasning.
Analyse
Økonomien ligger godt over gebyrgulvet. avg_trade_return_pct er 1.78% i den innledende backtesten og 2.91% i gjenspilling av hele historikken med endelige parametere, mot gulvet på 0.25% BINANCE_SPOT. PF er 1.65 i starten og 1.60 med de endelige parameterne, med 232 handler i begge tilfeller.
Ikke skjult beta: beta er 0.07, eksponeringen er 25.8%, og den innledende drawdownen på 15.8% er en liten andel av drawdownen ved kjøp og hold av SOL (mer enn 90%).
Følsomhetssveipet før søket ligger stort sett på et platå. Den eneste bratte kanten er vol_surge_mult mellom 2.5 og 3.0, et fall på 1.13 SE.
Lønnsom i tredelen med høyest volatilitet (Sharpe 1.34). Handlene stemmer med hypotesen: kun long, inngang ved oppadgående momentum bekreftet av volum.
Parameterne som ville utløst handler, bryter hypotesens egen drawdown-grense på 25%. Den nye tilpasningen valgte mom_lookback 22 og vol_surge_mult 1.35, i nedre kant av det tillatte intervallet. Maksimal drawdown er 29.07% i gjenspilling av hele historikken og 28.03% på holdout-dataene. Walk-forward-vindu 5 forkastet også kandidater fra den indre treningsperioden på grunn av drawdown på 26.7-27.1%.
Holdout-testen viser ingen fordel. Over 15 måneder med 55 handler (tilstrekkelig statistisk styrke) er Sharpe 0.081 og t 0.07, et forhold på 0.10 til WF-OOS. Resultatet er statistisk forenlig med WF-OOS (z -0.46), men det er nesten ingenting å observere framover.
Resultatene utenfor utvalget er ujevne. Ytre Sharpe-verdier er -0.13, -0.29, 0.53, 2.65, 0.05 og 1.00. Samlet 0.77 (t 1.49) drives av det sene rallyvinduet -2023 SOL.
IC for utførte signaler er 0.014 (t 1.6), og kan ikke skilles fra støy.
Informasjonsraten mot kjøp og hold av SOL er -0.98.
En tidligere kjøring av samme hypotese ble forkastet som overtilpasset.
Utfallssammendrag
Sterk avkastning for hele historikken og god margin etter gebyrer må tåle testing på holdout-data innenfor den forhåndsregistrerte risikogrensen.
Analytikeren forkastet strategien fordi tilpassede parametere brøt den registrerte drawdown-grensen på 25%, holdout-testen viste ingen fremtidig fordel, og ytelsen til OOS var sterkt avhengig av det sene rallyvinduet -2023. Gebyrer var ikke årsaken; risikovurdering og papirhandel ble ikke gjennomført.
Fang oppadgående momentum bekreftet av volum i SOL på Binance Spot med 4-timers barer, kun long-posisjoner og posisjonsstørrelser og exits basert på ATR.
Den innledende backtesten ga 150.71% med Sharpe 1.12, 232 handler og maksimal drawdown på 15.77%. Analytikeren rapporterte samlet walk-forward-Sharpe OOS på 0.77, men holdout-perioden på 15 måneder ga Sharpe 0.08 over 55 handler og drawdown på 28.03%.
Stratmill er et forsknings- og papirhandelsverktøy, ikke finansiell rådgivning eller en megler. Backtest- og papirresultater er hypotetiske. Handel innebærer risiko for tap.