Strategier
SOL Spot Volume-Confirmed Momentum, LONG-ONLY (SOLUSDT.BINANCE_SPOT, 4H — lång halva av fördelen på den knappa spot-plattformen)
Utfall: Övergiven
SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong
Utfallssammanfattning
Efter en iteration gav SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong en initial backtestavkastning på 150.71% med Sharpe 1.12 över 232 affärer och fick omdömet optimera. Senare analys visade ojämna resultat för OOS och ett holdout-test med 55 affärer och Sharpe 0.08. Omanpassade drawdowns överskred den registrerade gränsen på 25% både i återspelningen av hela historiken och i holdout-testet, så analytikern övergav strategin före riskgranskning eller pappershandel.
Hypotes
Implementation
Endast-lång 4H-momentum på SOLUSDT Binance SPOT som bara köper när en volymökning bekräftar rörelsen. Varje bar beräknar den en kontinuerlig deltagandeviktad momentumsignal: prisförändring över mom_lookback barer i ATR-enheter, multiplicerat med min(1, aktuell volym / medianvolym för de föregående 60 barerna / vol_surge_mult). Den går lång vid den uppåtgående korsningen av entry_thresh_atr (1.0 ATR) medan ökningen verkligen uppfylls (deltagande >= 1), och är annars flat i kontanter. Utgångar är strukturella: momentum som vänder till -0.25 ATR (med hysteres så att en paus mitt i en position inte kapar en vinnare och orsakar en andra tur-och-retur-avgift), eller en 3-ATR trailing stop från bästa stängningskurs sedan entry. Positionsstorlek riskerar en fast 2% av eget kapital mot trailing stop-avståndet, begränsat till 95% av eget kapitals nominella värde, med golv vid SOLs 0.001-steg och $10 spot-minimum. Ingen hävstång, inga blankningar, inga kompletterande data.
Verifieringsresultat
Bekräfta att bas-FactoryStrategy respekterar en subklass-override av min_bars_required för dess uppvärmningsgrind (sandbox-beteendet tyder på att den gör det). Om basen ignorerar overrides, döp om för att undvika förvirring; behåll annars som det är.
min_bars_required(self) överskrider ramverksmetoden som flaggats av statisk analys (base_shadow). Detta verkar avsiktligt — overridet returnerar max(vol_window+2, atr_period+2, mom_lookback+2), en rimlig uppvärmningsgrind, och både de syntetiska testerna och sandboxen gav trades, så basens uppvärmningsväg uppfylls korrekt. Inte blockerande.
Sandboxen ser frisk ut (avg_trade_return_pct 2.09%, PF 1.66, Sharpe 0.84, 228 trades, positiv i alla tre volatilitetsregimer), så inget omedelbart tvivel om lönsamheten. En sak för analytikern att bevaka: detta är en ren OHLCV-mekanism för enskilt namn trend/momentum på en 4H spotserie, en familj som ofta dör på OOS-generalisering (overfit) i walk-forward/holdout-steget även när in-sample-mätvärdena är bra. Designen låser prisvärt alla utom 3 parametrar (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult) och låser risk_pct/entry-tröskeln, vilket begränsar overfit-ytan, men den lilla mängden justerbara parametrar bör ändå utvärderas för OOS-stabilitet snarare än rå Sharpe. Information_ratio jämfört med buy-hold är -0.97 i sandboxen (den underpresterar jämfört med att hålla SOL riskjusterat över det trunkerade fönstret) — väntat för en defensiv flat-i-kontanter-overlay, men analytikern bör bekräfta att fördelen över hela historiken är riktigt alfa, inte bara reducerad beta.
Backtestgranskning
- Sharpe
- 1,12
- Total avkastning
- 150,71%
- Max drawdown
- 15,77%
- Totalt antal affärer
- 232
- Vinstandel
- 41,4%
- Vinstfaktor
- 1,65
Tillförlitligt urval: 232 stängda enbart långa affärer från 2020-08 till 2026-10 (2251 dagar, inga saknade staplar). Det är ungefär 37 per år, i linje med designmålet på ”några dussin tur-och-retur-affärer per år”.
Kontroll av avgiftsgolv: avg_trade_return_pct är 1.78% mot golvet för 0.25% BINANCE_SPOT (ungefär 7x). Provisionen är 6% av bruttoresultatet och den modellerade marknadspåverkan 5.1%, så fördelen är inte känslig för avgifter.
PF 1.65 med vinstfrekvens 0.41 och utbetalningskvot omkring 2.3 (genomsnittlig vinst $3,996 mot genomsnittlig förlust $1,713). Det här är en trendföljares utbetalningsprofil, inte lärobokens-142 dödsprofil (WR<0.40 och PF<1.2).
Betakontroll: SOL köp-och-behåll gav +3,690% med en drawdown på 96%. Strategins maximala drawdown är 15.8%, ungefär 0.16x av köp-och-behålls, med 26% tid på marknaden. Beta är 0.07 och alfa är positiv, så huvudresultatet beror inte på hävstångsbetan.
Affärerna följer mekanismen: endast långa positioner, köp vid uppåtgående rörelser som bekräftas av en ökning, mindre positioner vid hög volatilitet (hävstång 0.07-0.12 i början, positionsstorlek utifrån risk till stop). end_unrealized_pct är 0, så huvudresultatet är helt realiserat.
Positiv i alla tre volatilitetsregimerna (Sharpe 1.04 / 0.96 / 1.34) och under 5 av 7 kalenderår (2020 ungefär oförändrat på -0.3%, 2022 -9.4%).
Informationskvoten mot köp och behåll är -0.98: den släpar klart efter att hålla SOL i absoluta tal. Det är en defensiv överlagring, så bedöm den utifrån absolut riskjusterad avkastning och drawdown.
Värdet för exekverad signal IC vid en horisont på 1 staplar är 0.014 (t=1.6), klassat som ingen information. Strategin håller positioner i flera dagar, så ett 1-staplar-IC underskattar den, men det är en varning.
Vinsten är koncentrerad till 2021 (+38%) och 2023 (+54%), och stressperioderna 2022 ger förlust. Håll koll på årskoncentration och avtagande OOS i walk-forward-analysen.
Maximal drawdown-varaktighet är 375 dagar. avg_holding_bars rapporterar 0.0, medan avg_holding_period är 2d 11h, en inkonsekvens i rapporteringen som inte påverkar PnL.
QA:s invändning: QA pekade ut trend på ett enskilt instrument OHLCV som en familj med överanpassningsrisk. Det går inte att bedöma förrän efter walk-forward och holdout; endast 3 inställbara parametrar begränsar utrymmet för överanpassning.
Analys
Ekonomin klarar avgiftsgolvet med bred marginal. avg_trade_return_pct är 1.78% i det initiala backtestet och 2.91% i återspelningen av hela historiken med slutparametrarna, jämfört med golvet 0.25% BINANCE_SPOT. PF är 1.65 från början och 1.60 med slutparametrarna, med 232 affärer i båda fallen.
Inte dold beta: beta är 0.07, exponeringen är 25.8%, och den initiala drawdownen på 15.8% är en liten andel av drawdownen för köp och behåll av SOL (mer än 90%).
Känslighetsgenomsökningen före sökningen visar mest en platå. Den enda branten är vol_surge_mult mellan 2.5 och 3.0, ett fall på 1.13 SE.
Lönsam i den tredje delen med stressad volatilitet (Sharpe 1.34). Affärerna stämmer med hypotesen: endast långa positioner, öppnade vid uppåtmomentum bekräftat av volym.
Parametrarna som skulle handlas överskrider hypotesens egen drawdown-gräns på 25%. Omanpassningen valde mom_lookback 22 och vol_surge_mult 1.35, den nedre kanten av det tillåtna intervallet. Maximal drawdown är 29.07% i återspelningen av hela historiken och 28.03% i holdout-testet. Walk-forward-fönster 5 förkastade också kandidater från den inre träningsperioden på grund av drawdown på 26.7-27.1%.
Holdout-testet visar ingen edge. Under 15 månader med 55 affärer (tillräcklig statistisk styrka) är Sharpe 0.081 och t 0.07, ett förhållande på 0.10 till WF-OOS. Resultatet är statistiskt förenligt med WF-OOS (z -0.46), men det finns nästan inget att observera framåt.
Resultaten utanför urvalet är ojämna. Yttre Sharpe-värden är -0.13, -0.29, 0.53, 2.65, 0.05 och 1.00. Den samlade 0.77 (t 1.49) drivs av det sena rallyfönstret -2023 SOL.
IC för utförda signaler är 0.014 (t 1.6), vilket inte går att skilja från brus.
Informationskvoten mot köp och behåll av SOL är -0.98.
Den tidigare körningen av samma hypotes övergavs som överanpassad.
Utfallssammanfattning
Stark avkastning över hela historiken och god marginal till avgiftsgolvet måste klara holdout-testning inom den förregistrerade riskgränsen.
Analytikern övergav strategin eftersom omanpassade parametrar överskred dess registrerade drawdown-gräns på 25%, holdout-testet inte visade någon framåtblickande edge och resultatet för OOS i hög grad berodde på det sena rallyfönstret -2023. Avgifterna var inte orsaken; riskgranskning och pappershandel genomfördes inte.
Fånga uppåtgående momentum bekräftat av volym i SOL på Binance Spot med staplar på 4 timmar, enbart långa positioner samt storleksbestämning och exits baserade på ATR.
Det initiala backtestet gav 150.71% med Sharpe 1.12, 232 affärer och maximal drawdown på 15.77%. Analytikern rapporterade en samlad walk-forward-Sharpe på OOS 0.77, men holdout-testet på 15 månader gav Sharpe 0.08 över 55 affärer och drawdown på 28.03%.
Stratmill är ett research- och pappershandelsverktyg, inte finansiell rådgivning eller en mäklare. Backtest- och pappershandelsresultat är hypotetiska. Handel innebär risk för förlust.