Strategii
SOL Spot Volume-Confirmed Momentum, LONG-ONLY (SOLUSDT.BINANCE_SPOT, 4H — jumătatea long a avantajului pe venue-ul spot rar)
Rezultat: Abandonată
SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong
Sumar rezultate
După o iterație, SolSpotVolumeConfirmedMomentumLong a obținut un randament inițial de 150.71% la backtest, cu Sharpe 1.12 în 232 tranzacții, primind verdictul de optimizare. Analiza ulterioară a relevat performanțe neuniforme OOS și o perioadă de testare cu 55 tranzacții și Sharpe 0.08. Drawdown-urile recalibrate au depășit limita 25% înregistrată atât la reluarea pe întreaga istorie, cât și în perioada de testare; prin urmare, analistul a abandonat strategia înainte de evaluarea riscului sau de tranzacționarea pe hârtie.
Ipoteza
Implementare
Momentum 4H long-only pe SOLUSDT Binance SPOT care cumpără doar atunci când un vârf de volum confirmă mișcarea. La fiecare bară calculează un semnal continuu de momentum ponderat de participare: variația prețului pe mom_lookback bare în unități ATR, înmulțită cu min(1, volum curent / volumul median al ultimelor 60 bare / vol_surge_mult). Intră long la traversarea ascendentă a entry_thresh_atr (1.0 ATR) în timp ce vârful este cu adevărat îndeplinit (participare >= 1), fiind altfel flat în cash. Ieșirile sunt structurale: momentumul care revine la -0.25 ATR (cu histerezis, astfel încât o pauză intra-leg să nu trunchieze un câștigător și să factureze un al doilea round-trip), sau un stop-loss trailing de 3-ATR față de cea mai bună închidere de la intrare. Dimensionarea riscă un procent fix de 2% din capital la distanța stop-ului trailing, plafonat la 95% din capitalul nominal, cu prag minim la pasul SOL al 0.001 și minimul spot de $10. Fără leverage, fără short-uri, fără date suplimentare.
Rezultate verificare
Confirmați că FactoryStrategy de bază respectă o suprascriere de subclasă a min_bars_required pentru pragul său de încălzire (comportamentul din sandbox indică acest lucru). Dacă clasa de bază ignoră suprascrierile, redenumiți pentru a evita confuzia; altfel, lăsați-o așa cum este.
min_bars_required(self) suprascrie metoda de framework semnalată de analiza statică (base_shadow). Acest lucru pare deliberat — suprascrierea returnează max(vol_window+2, atr_period+2, mom_lookback+2), un prag de încălzire rezonabil, iar testele sintetice + sandbox-ul au produs ambele tranzacții, deci calea de încălzire de bază este satisfăcută corect. Nu blochează.
Sandbox-ul arată sănătos (avg_trade_return_pct 2.09%, PF 1.66, Sharpe 0.84, 228 tranzacții, pozitiv în toate cele trei regimuri de volatilitate), deci nu există nicio îndoială imediată privind profitabilitatea. Un lucru de urmărit pentru analist: acesta este un mecanism pur de trend/momentum single-name confirmat de OHLCV pe o serie spot 4H, o familie care moare frecvent la generalizarea OOS (overfitting) în etapa walk-forward/holdout chiar și atunci când metricile in-sample sunt bune. Designul blochează în mod lăudabil toți parametrii cu excepția a 3 (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult) și blochează risk_pct/pragul de intrare, ceea ce limitează suprafața de overfitting, dar micul set de parametri reglabili ar trebui totuși evaluat pentru stabilitatea OOS, nu pentru Sharpe brut. Information_ratio vs. buy-hold este -0.97 în sandbox (performează sub deținerea SOL pe bază ajustată la risc pe fereastra trunchiată) — așteptat pentru o suprapunere defensivă flat-in-cash, dar analistul ar trebui să confirme că avantajul pe întregul istoric este alfa real, nu doar beta redus.
Analiză backtest
- Sharpe
- 1,12
- Randament total
- 150,71%
- Drawdown maxim
- 15,77%
- Tranzacții totale
- 232
- Rată de câștig
- 41,4%
- Factor de profit
- 1,65
Eșantion fiabil: 232 tranzacții long închise, doar pe poziții long, între 2020-08 și 2026-10 (2251 zile, fără bare lipsă). Asta înseamnă aproximativ 37 pe an, în linie cu ținta de „câteva zeci de tranzacții dus-întors pe an” a proiectului.
Verificarea pragului comisioanelor: avg_trade_return_pct este 1.78%, față de pragul 0.25% BINANCE_SPOT (aproximativ 7x). Comisionul reprezintă 6% din brut, iar impactul modelat este 5.1%; prin urmare, avantajul nu este fragil la comisioane.
PF 1.65, cu o rată de câștig de 0.41 și un raport câștig/pierdere de aproximativ 2.3 (câștig mediu $3,996 față de pierdere medie $1,713). Acesta este profilul câștig/pierdere al unei strategii care urmărește tendința, nu profilul letal al strategiei-142 (WR<0.40 și PF<1.2).
Verificarea beta: cumpărarea și păstrarea SOL a generat +3,690%, cu un drawdown de 96%. Drawdown-ul maxim al strategiei este 15.8%, aproximativ 0.16x din cel al cumpărării și păstrării, cu 26% timp în piață. Beta este 0.07, iar alfa este pozitivă, deci rezultatul principal nu este beta cu levier.
Tranzacțiile corespund mecanismului: toate sunt long, intrările au loc la mișcări ascendente confirmate de un vârf de volum, iar mărimea poziției scade când volatilitatea este ridicată (levier 0.07-0.12 la început, dimensionare în funcție de riscul până la stop). end_unrealized_pct este 0, deci rezultatul principal este realizat integral.
Pozitivă în toate cele trei regimuri de volatilitate (Sharpe 1.04 / 0.96 / 1.34) și în 5 din 7 ani calendaristici (2020 aproape de zero, la -0.3%; 2022 -9.4%).
Rata informației față de cumpărare și păstrare este -0.98: rămâne mult în urma păstrării SOL în termeni absoluți. Este o strategie defensivă de acoperire; evaluați-o după randamentele absolute ajustate la risc și drawdown.
IC al semnalului executat, la un orizont de 1 bare, este 0.014 (t=1.6), etichetat drept lipsit de informație. Strategia menține pozițiile mai multe zile, așadar o măsurare pe 1 bare prin IC o subestimează, dar rămâne un avertisment.
Profitul este concentrat în 2021 (+38%) și 2023 (+54%), iar ferestrele de stres 2022 sunt pe pierdere. Urmăriți concentrarea pe ani și degradarea OOS în validarea walk-forward.
Durata maximă a drawdown-ului este de 375 zile. avg_holding_bars raportează 0.0, în timp ce avg_holding_period este 2d 11h; această neconcordanță de raportare nu afectează PnL.
Îngrijorarea lui QA: QA a semnalat tendința unui singur activ OHLCV ca familie predispusă la supraoptimizare. Acest lucru nu poate fi evaluat înainte de validarea walk-forward și perioada de testare; doar 3 variabile ajustabile limitează suprafața de supraoptimizare.
Analiză
Rezultatele depășesc cu mult pragul costurilor comisioanelor. avg_trade_return_pct este 1.78% la backtestul inițial și 2.91% la reluarea pe întreaga istorie cu parametrii finali, față de pragul 0.25% BINANCE_SPOT. PF este 1.65 inițial și 1.60 la parametrii finali, cu 232 tranzacții în ambele cazuri.
Nu este beta deghizată: beta este 0.07, expunerea este 25.8%, iar drawdown-ul inițial 15.8% reprezintă o mică parte din scăderea de la maxim a strategiei buy-and-hold pentru SOL (peste 90%).
Analiza de sensibilitate dinaintea căutării arată în mare parte un platou. Singura prăpastie este vol_surge_mult între 2.5 și 3.0, o scădere de 1.13 SE.
Profitabilă în treimea cu volatilitate ridicată (Sharpe 1.34). Tranzacțiile corespund ipotezei: doar poziții long, deschise la momentum ascendent confirmat de volum.
Parametrii care ar genera tranzacții încalcă propria limită de drawdown 25% a ipotezei. Recalibrarea a ales mom_lookback 22 și vol_surge_mult 1.35, la limita inferioară a intervalului permis. Drawdown-ul maxim este 29.07% la reluarea pe întreaga istorie și 28.03% în perioada de testare. Fereastra walk-forward 5 a respins, de asemenea, candidații din antrenarea internă pentru drawdown 26.7-27.1%.
Perioada de testare nu arată niciun avantaj. Pe parcursul a 15 luni și 55 tranzacții (putere statistică adecvată), Sharpe este 0.081, iar t este 0.07, un raport de 0.10 la WF-OOS. Rezultatul este compatibil statistic cu WF-OOS (z -0.46), dar aproape că nu există nimic de observat în perspectivă.
Rezultatele în afara eșantionului sunt neuniforme. Valorile Sharpe externe sunt -0.13, -0.29, 0.53, 2.65, 0.05 și 1.00. Valoarea agregată 0.77 (t 1.49) este susținută de fereastra de raliu -2023 târziu SOL.
IC al semnalului executat este 0.014 (t 1.6), nediferențiabil de zgomot.
Rata informației față de cumpărare și păstrare pentru SOL este -0.98.
Rularea anterioară a aceleiași ipoteze a fost abandonată ca supraoptimizată.
Sumar rezultate
Randamentele solide pe întreaga istorie și marja confortabilă peste costurile comisioanelor trebuie să reziste testării pe perioada de testare, în limita de risc preînregistrată.
Analistul a abandonat strategia deoarece parametrii recalibrați au depășit limita de drawdown 25% înregistrată, setul de validare rezervat nu a arătat niciun avantaj prospectiv, iar performanța OOS a depins puternic de fereastra raliului târziu-2023. Comisioanele nu au fost cauza; nu s-a ajuns la evaluarea riscului sau la tranzacționarea pe hârtie.
Captează momentum ascendent confirmat de volum pe SOL în Binance Spot, folosind bare de 4 ore, poziții doar long și dimensionare și ieșiri bazate pe ATR.
Backtestul inițial a generat 150.71%, cu Sharpe 1.12, 232 tranzacții și drawdown maxim de 15.77%. Analistul a raportat Sharpe 0.77 pentru valoarea OOS agregată în validarea walk-forward, însă perioada de testare de 15 luni a produs Sharpe 0.08 în 55 tranzacții și drawdown de 28.03%.
Stratmill este un instrument de cercetare și paper-trading, nu consultanță financiară sau broker. Rezultatele de backtest și paper trading sunt ipotetice. Tranzacționarea implică riscul de pierdere.