Hopp til innhold
Alle strategier

Strategier

ETH Volumbekreftet momentum, long-short (enkeltinstrument ETHUSD.HYPERLIQUID-perp, 4H-barer — ta retningsbestemt momentum ONLY når en volumøkning bekrefter genuin deltakelse, ellers flat, ATR-etterfølgende, 3-parameter)

Utfall: Papirhandel

EthVolumeConfirmedMomentumLS_HL

Utfallssammendrag

EthVolumeConfirmedMomentumLS_HL handlet momentum på ETH 4H på Hyperliquid bare når en volumøkning bekreftet bevegelsen. Målet var å bevare fabrikkens prinsipp om selektiv filtrering, men bruke volum i stedet for en ekstra tidsramme som bekreftelse. Backtesten så sterk ut (+55% over 988 dager, Sharpe 1.95, 3.27% gjennomsnittlig avkastning per handel, 5.55% drawdown), og etter én iterasjon sendte analytikeren strategien til optimalisering. Optimaliseringen endret Sharpe for sluttparameterne lite (1.942, 54 handler), men samlet Sharpe for walk-forward OOS var omtrent null, holdout-perioden var positiv, men resultatet var ikke signifikant, og sensitivitetsanalysen avdekket bratte fall ved volumterskelen. Analytikeren anbefalte derfor å løfte strategien videre som en kandidat med lav tillit som ikke er statistisk bevist. Strategien prøves nå i papirhandel.

Hypotese

En LONG-SHORT, ren OHLCV-strategi for ett enkelt instrument på den evigvarende terminkontrakten ETHUSD.HYPERLIQUID USD-M, som handler retningsbestemt momentum ONLY når en samtidig VOLUME SURGE bekrefter reell markedsdeltakelse, og ellers står uten posisjon. Den beholder det ene prinsippet med dokumentert positivt fortrinn i denne fabrikken — den overlevende strategiens retningsfilter SELECTIVE (handle bare momentum med høy overbevisning, stå uten posisjon ved manglende bekreftelse) — men erstatter bekreftelsen……Vis merVis mindre

En LONG-SHORT, ren OHLCV-strategi for ett enkelt instrument på den evigvarende terminkontrakten ETHUSD.HYPERLIQUID USD-M, som handler retningsbestemt momentum ONLY når en samtidig VOLUME SURGE bekrefter reell markedsdeltakelse, og ellers står uten posisjon. Den beholder det ene prinsippet med dokumentert positivt fortrinn i denne fabrikken — den overlevende strategiens retningsfilter SELECTIVE (handle bare momentum med høy overbevisning, stå uten posisjon ved manglende bekreftelse) — men erstatter bekreftelsen fra en annen tidsramme med en genuint DIFFERENT bekreftelsesakse som ikke er utsatt for overtilpasning: VOLUME. Dette gjør den vesentlig forskjellig fra alle ventende ideer (momentumkonfluens på tvers av to tidsrammer / EMA-struktur på BTC/XRP/LINK, Turtle-utbrudd på BNB, ukentlig ORB på ETH) — utvelgelseskriteriet er volumstøttet markedsdeltakelse, ikke samsvar mellom tidsrammer, utbrudd eller handelsintervall. Den er bevisst bygget for å unngå øktens bekreftede feilmønstre: NOT et generisk, ubekreftet utbrudd/kanal/MR (alle har vist negativ forventet avkastning per handel i målbare utvalg), NOT en opsjons-/supplerende/lavfrekvent idé (som faller bort i utviklerfasen eller som umålbare utvalg), NOT en tverrsnittsrotasjon blant de største instrumentene (forbudt av L32). Den er SIMPLE ren OHLCV for ett enkelt instrument med standard inkrementelle indikatorer (utvikleren leverer den uten bytter/tidsavbrudd), ligger i sonen som er målbar og lønnsom etter gebyrer (volumstøttede kursbevegelser over 4 timer på ~1-3% er langt større enn gebyret på ~0.10%; volumøkninger gjentar seg ofte nok til ~150-250 handler over en historikk på flere år), og fyller LONG-SHORT-kategorien som ligger under målet (13.4% mot en portefølje med bare longposisjoner i 86%). Bare 3 parametere. ETH er valgt fordi det har den dypeste og reneste volumserien blant de største likvide instrumentene, og fordi det tidligere konfluensforsøket falt bort på grunn av OVERFIT (ikke på grunn av manglende fortrinn), noe som tyder på et reelt retningssignal som en enklere konstruksjon med volum som filter kan fange opp mer robust.

Implementasjon

Long/short 4H-momentum på den ETHUSDT.BINANCE USD-M-perpetualen som tas ONLY når en samtidig volumøkning bekrefter genuin deltakelse, og ellers forblir flat. For hver bar beregner den et kontinuerlig deltakelsesvektet momentum-signal, mom_atr * min(1, deltakelse), der mom_atr er prisendringen over mom_lookback barer i ATR-enheter, og deltakelse er barens volum over MEDIAN-volumet for de foregående 60 barene, dividert med vol_surge_mult. Den går long når signalet krysser opp gjennom +1.0 ATR samtidig som økningen……Vis merVis mindre

Long/short 4H-momentum på den ETHUSDT.BINANCE USD-M-perpetualen som tas ONLY når en samtidig volumøkning bekrefter genuin deltakelse, og ellers forblir flat. For hver bar beregner den et kontinuerlig deltakelsesvektet momentum-signal, mom_atr * min(1, deltakelse), der mom_atr er prisendringen over mom_lookback barer i ATR-enheter, og deltakelse er barens volum over MEDIAN-volumet for de foregående 60 barene, dividert med vol_surge_mult. Den går long når signalet krysser opp gjennom +1.0 ATR samtidig som økningen faktisk er oppfylt (deltakelse >= 1), short ved speilbetingelsen; krysstesten hindrer ny inngang i samme bein for hver bar. Utgangene er strukturelle: momentum som når 0.25 ATR mot posisjonen (hysterese, slik at en pause innenfor et bein holdes gjennom) eller en ATR etterfølgende stopp trail_atr_mult ATR-er fra den beste sluttkursen siden inngang. Posisjonsstørrelsen risikerer en fast 2% av egenkapitalen til den etterfølgende stoppen, begrenset til 1x nominell egenkapital, giring 1.0. Ren OHLCV, enkeltinstrument, ingen tilleggsdata, 3 justerbare parametere. Portert fra ETHUSDT.BINANCE til ETHUSD.HYPERLIQUID (2026-09-17); samme kode, evidens opptjent på nytt på denne markedsplassen.

Implementerer hypotesen nøyaktig: det selektive retningsfilteret er VOLUME-støttet deltakelse, ikke en annen tidsramme, et utbrudd eller en range. Deltakelse er bygget inn i selve signalet (kontinuerlig, varierer for hver bar), mens inngangen i tillegg krever at økningen faktisk er oppfylt, slik at en stor bevegelse på tynt volum aldri handles — kjernepåstanden. 4H-barer samsvarer med mellomlang/lang horisont og gir ~1-3% bein mot en ~0.10% tur-retur på BINANCE USD-M; markedsplassen er futures fordi strategien……Vis merVis mindre

Implementerer hypotesen nøyaktig: det selektive retningsfilteret er VOLUME-støttet deltakelse, ikke en annen tidsramme, et utbrudd eller en range. Deltakelse er bygget inn i selve signalet (kontinuerlig, varierer for hver bar), mens inngangen i tillegg krever at økningen faktisk er oppfylt, slik at en stor bevegelse på tynt volum aldri handles — kjernepåstanden. 4H-barer samsvarer med mellomlang/lang horisont og gir ~1-3% bein mot en ~0.10% tur-retur på BINANCE USD-M; markedsplassen er futures fordi strategien tar shortposisjoner. Nøyaktig 3 innstillinger (mom_lookback, vol_surge_mult, trail_atr_mult) med inngangsterskelen, hysterese, baseline-vinduet, ATR-perioden og risk_pct låst, slik at optimalisatoren ikke kan kjøpe Sharpe med nominell størrelse — feilmodusen som felte det tidligere ETH-konfluensforsøket. ITERATION 2 (ren omstart): tilbakemeldingen sier at den tidligere avviklingen skyldtes pipeline-defekter (Layer-2-metode-rebind, endelige QA-konklusjoner på en uoptimalisert smoke-test, mangel på sandbox-plasser), alt er rettet, og at mekanismen bør verifiseres på egne meritter. Jeg gjorde derfor NO atferdsendring; den ene redigeringen er en strengt mekanisk deduplisering — forrige bars inngangsberettigelse ble tidligere beregnet på nytt fra grunnen av for hver bar (en andre ATR-passering pluss en andre sortering av medianvolum), selv om den allerede var beregnet én bar tidligere, så den mellomlagres nå på forrige bars eget hendelsestidsstempel med identisk full ny beregning beholdt som reserve ved manglende treff (første bar, omstart, gap). Signaler, innganger og utganger er bit-for-bit uendret; arbeid per bar halveres, noe som gir mer spillerom under 300s tidsbegrensning i sandboxen. Merk at koden ikke kunne sendes inn byte-identisk (kontroll av uendret hash), og dette er den minste endringen som kan bevises å bevare atferden.

Backtest-gjennomgang

Sharpe
1,95
Total avkastning
55,14%
Maks nedgang
5,55%
Totalt antall handler
48
Andel vinnende handler
50,0%
Profittfaktor
4,11

Resultatene fra utviklingsperioden tilsier at strategien bør optimaliseres: 31 handler, +36.20% avkastning, Sharpe 2.12, PF 5.28 og gjennomsnittlig avkastning per handel på 3.712%, mot Hyperliquids vurderingsgrense på 0.15%.

PnL for lukkede handler summerer seg til $36,202.34, i tråd med kontoens gevinst. Loggen inneholder 12 long-handler og 19 short-handler med variabel posisjonsstørrelse, forenlig med den implementerte momentummekanismen.

Strategiens drawdown er 3.03%; kjøp og hold ga 67.27%, med omtrent 63.83% drawdown på den utvalgte referansekurven.

Bare 31 handler over 639 dager, under den antatte frekvensen. Kravet om volum på 4.70 ganger medianen er svært selektivt og begrenser presisjonen i valideringen.

Den første vinnende handelen utgjør omtrent 38% av fortjenesten fra lukkede handler.

Eksakte volum- og momentumvilkår ved inngangstidspunktet kan ikke verifiseres uavhengig ut fra handelsloggen alene; kodegjennomgang støtter den oppgitte mekanismen.

Analyse

Replay med endelige parametere: avkastning 56.83%, Sharpe 1.942, profittfaktor 3.686, 54 handler og drawdown 5.55%. Gjennomsnittlig avkastning per handel 2.886% overstiger det oppgitte økonomiske gulvet på 0.18%.

Optimalisering holder Sharpe i praksis uendret fra 1.950, samtidig som antall handler øker fra 48 til 54. Alle tre målte kalenderår er lønnsomme.

Holdout-perioden med endelige parametere inneholder 22 handler over 348 dager, med positiv Sharpe 1.262 og drawdown 4.71%. Den er statistisk konsistent med samlet OOS.

Ingen oppgitte harde eller myke numeriske feil hindrer merket observasjon i papirhandel.

Lav konfidens: ikke statistisk bevist. Samlet ytre OOS Sharpe er 0.0043, med korrigert t=-0.200 mot terskelen 2.205. Bare 6 av 15 walk-forward-vinduer er positive.

Holdout HAC t=1.236 og blokk t=1.386 påviser ikke signifikans. Bredden i datagrunnlaget er også uavklart.

Volumterskelen er ustabil, og sensitivitetsanalysen avdekker tre brå terskelbrudd. Vindusdiagnostikk med endelige parametere, delvis basert på in-sample-data, kan ikke fastslå robusthet fremover.

Estimater fra referanseregnskapet basert på tidligere lukket PnL viser et verste realisert tap på 1.89% av egenkapitalen og en største inngangsposisjon på 41.49%, forenlig med posisjonstaket på 100% i risikoruten for signalutgang. Eksakte målinger fra regnskapet med endelige parametere er fortsatt utilgjengelige og krever en risikogjennomgang.

Fortellingen anslo omtrent 150-250 handler; 54 fant sted over 988 dager. Avviket fra prediksjonen er beskrivende, ikke en avvisningsterskel. Ingen numerisk forhåndsregistrert prediksjonsblokk ble oppgitt.

Gulvet for deflatert Sharpe i backtesten er fortsatt ikke evaluert. Porteføljedifferensiering og gjeldende beredskap for utføring må gjennomgås.

Risikogjennomgang

Godkjent kun for merket observasjon i papirhandel med lav konfidens. Den målte ruten for risikokontroll består: giringen er 1.0 mot den konfigurerte grensen 3.0, maksimal inngangsposisjon er 36.3639% av egenkapitalen, og verste realiserte tap per handel er 0.9418%. Planlagt risiko ved stop er fortsatt ikke målt.

Exiten med etterfølgende stopp på ATR utløses ved 4-timers sluttkurser, uten en hvilende stoppordre. Verste ugunstige bevegelse nådde 2.4324% av egenkapitalen til tross for størrelsesmålet 2%. Endringer i ATR, kursgap og forsinkelser i utføringen kan øke tapene.

Lønnsomhet fremover er fortsatt ikke bevist: samlet ytre OOS Sharpe er 0.0043, og bare 6 av 15 walk-forward-vinduer er positive. Valgene av volumterskel varierer fra omtrent 2.02 til 4.74. Holdout-målinger og risikoeksponering for hele historikken er utelatt; gjennomgang av QA mangler, og gulvet for deflatert Sharpe i backtesten er ikke evaluert.

Drawdown i utviklingsperioden oppgis til 3.2962%, men drawdown-serien når 5.5544%. Begge er under det oppgitte godkjenningsgulvet 20%; avviket må avklares. De to største gevinstene i utviklingsperioden står for omtrent 61.7% av nettoresultatet i utviklingsperioden.

Den aktive boken viser et åpent avvik i utføringsnøyaktighet på Hyperliquid og fem uforklarte stans på Hyperliquid. Andre kontoer rapporterer manglende speilvendte posisjoner og avvik i utføringskostnader. Porteføljekorrelasjon og kapasitet ved foreslått allokering er fortsatt ikke verifisert.

Kun observasjon i papirhandel under den fremoverskuende kontrakten med lav konfidens; ingen godkjenning for ekte penger eller automatisk økning av allokering.

Behold de gjennomgåtte endelige parameterne uendret, inkludert giring=1.0, risk_pct=0.02 og max_notional_frac=1.0. Bruk konfigurerte grenser for kapital, kontoeksponering og effektbryter.

Bruk isolert observasjon i papirhandel mens utføringspunkter for Hyperliquid fortsatt er åpne. Før livehandel godkjennes, må avviket i utføringsnøyaktighet løses, årsaker til stans dokumenteres og samsvar i replay, porteføljekorrelasjon og utføringskostnader verifiseres.

Før allokeringen utvides, må drawdown-rapporteringen avstemmes, og målinger av maksimal eksponering, verste tap per handel og ugunstig bevegelse for hele historikken og holdout-perioden med endelige parametere innhentes.

Utfallssammendrag

Høy Sharpe og fordel per handel i utvalget, fra et svært selektivt volumfilter (omtrent 4.7x av medianen), kan forekomme samtidig med nær null samlet OOS-Sharpe, en ustabil parameter for volumterskelen og få handler (54 mot forventede 150-250). Derfor trengs observasjon i papirhandel før fordelen kan regnes som reell.

Gjennomgangen av backtesten godkjente optimalisering, og analytikeren anbefalte å fremme den til papirhandel merket med lav konfidens: de økonomiske tersklene ble nådd, men signifikansen for samlet OOS og holdout-resultatet var begge uavklarte. Kjøringen er nå i papirfasen.

En long-short-strategi for ETHUSD.HYPERLIQUID med 4H som tar retningsbestemt momentum (målt i ATR-enheter) bare når en samtidig volumøkning sammenlignet med medianen bekrefter deltakelse. Ellers holder den seg flat, og går ut når momentumet svekkes med hysterese eller ved en ATR trailing stop.

Den innledende backtesten ga +55.14% over 988 dager med Sharpe 1.95 (CI 0.87-2.99), 48 handler, profittfaktor 4.11, 5.55% maksimal drawdown og 3.27% gjennomsnittlig avkastning per handel. En ny kjøring med de endelige parameterne ga 56.83%, Sharpe 1.942 og 54 handler. Samlet walk-forward-OOS-Sharpe var bare 0.0043 (6 av 15 vinduer positive), og holdout-resultatet ga Sharpe 1.262 på 22 handler.

Stratmill er et forsknings- og papirhandelsverktøy, ikke finansiell rådgivning eller en megler. Backtest- og papirresultater er hypotetiske. Handel innebærer risiko for tap.